To płyta stworzona przez grupę indywidualności wywodzących się z różnych światów muzycznych, które dały się porwać muzyce żydowskiej i cygańskiej.
Pierwszy studyjny album Kapeli Timingeriu jest owocem spotkania pozbawionej pretensji miłości do muzyki z kunsztem instrumentalnym i dbałością o wspólne brzmienie. Kontrabas, skrzypce, klarnety, trąbka, akordeon, tupan i śpiew towarzyszą tu każdej sytuacji, od wesela po żałobę i znów do tańca.
Utwory zasłyszane, wyszperane czy nauczone od napotkanych ludzi tworzą mapę małych i dużych podróży Kapeli Timingeriu.
Na album składają się utwory tradycyjne - cygańskie z pobliskiej Słowacji i Węgier oraz żydowskie z tradycji krajów bałkańskich i europy wschodniej. Jest też jeden cover. Całość pięknie zagrana, z kopem, z energią ale i rozumieniem źródeł, pochodzenia, kultury. Trudno się nie zasłuchać, zwłaszcza w nostalgiczny zaśpiew, prowadzony przyjemnym, miękkim głosem i melodię kolejno prowadzoną przez klarnet, skrzypce w "Saposhkelekch"; nie tupać nóżką przy rozkręcającym się od charakterystycznego dla melodii cygańskich skrzypcowego intro w utworze "Odessa" czy wreszcie nie ruszyć w tany przy
"Andre Tire" (utwór promowany też teledyskiem) - piękna piosenka.
Z dbałości o dobra atmosferę, nagrań dokonano w domowym studiu na wsi mazowieckiej pod okiem Piotra Pac-Pomarnackiego. Album miksował Marcin Szwajcer , za mastering odpowiada Magdalena Piotrowska.
Lista utworów:
- Sher
- Aba Vine
- Mazel Tov
- Andre Tire
- U Rabina
- Dui Kamel Man
- Saposhkelekch
- Miro Pirano
- Firn Di Mekhutonim Aheym
- Odessa
Nagrano w składzie:
- Katarzyna Kapela Timingeriu - skrzypce, śpiew
- Jacek Timingeriu - akordeon, śpiew
- Ewa Timingeriu - klarnet, śpiew
- Jakub Kurek - trąbka
- Jędrzej Kuziela - instrumenty perkusyjne
- Mikołaj Nowicki - kontrabas
- Mateusz Rybicki - klarnet