Nieprzypadkowo premiera tej płyty zaplanowana została na początek wiosny. Jej tytuł ilustruje cykl współżycia człowieka z naturą, symbolizuje odradzanie i nowy początek. To muzyka, która najpełniej brzmi w rzeczywistości, która budzi się do życia.
Płyta zawiera utwory z debiutanckiego albumu zespołu KOSY zatytułowanego „Siew” i wydanego w maju 2022 r., które nagrane zostały w nowych wersjach, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Za orkiestrację wszystkich utworów odpowiada Łukasz Bzowski. Nagrania zostały zrealizowane w listopadzie 2022 roku w sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu.
„Siew” jest szczególnym wydawnictwem w kontekście dziedzictwa Dolnego Śląska, płyta ta zawiera bowiem pieśni, zgromadzone przez zespół KOSY w wyniku poszukiwań i rozmów z osobami, które krzewiły polską tradycję i kulturę na ziemiach przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Są to interpretacje pieśni zasłyszanych na Dolnym Śląsku, śpiewanych przez osoby, które osiedliły się tu po 1945 roku i niejako „siały” polską tradycję ludową na „nowych” polskich ziemiach. Materiał zebrany przez członkinie zespołu KOSY inspirowany jest muzyką tradycyjnych śpiewaczek z Dolnego Śląska, między innymi Michaliny Mrozik, Stanisławy Latawiec czy pań z Zespołu Pieśni Tradycyjnych z Sokołowca.
Płyta „Siew Symfonicznie” jest wspólnym projektem zespołu KOSY i Filharmonii Sudeckiej im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu, powstałym z inicjatywy Krzysztofa Maja, Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Jej premiera miała miejsce 6.04.2023 r.
Spis utworów:
- „Mój wianeczku”
- „Po dużym jeziorze”
- „Ścieni dąbek”
- „Tam pod lasem”
- „Wyjrzyjcież mi moja mamo”
- „Aj lulaj, lulaj”
- „Ruta”
Nagrano w składzie:
- Aleksandra Gronowska – śpiew, lira korbowa
- Anastazja Sosnowska – śpiew, perkusjonalia
- Kasia Pakosa – śpiew, bęben obręczowy
- Kasia Szetela-Pękosz – śpiew, skrzypce, altówka
oraz
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w składzie:
Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent
Anna Osowska-Kud, Dorota Graca, Magdalena Ksiądzyna, Lucyna Sarnicka, Inessa Chychyla – I skrzypce; Olha Malyk, Grzegorz Kuzioła, Magdalena Wawrzkowicz, Jolanta Tulińska, Monika Kulaszka – II skrzypce; Zofia Kowalczyk, Magdalena Nienartowicz, Agnieszka Szlędak – altówki; Wojciech Kud, Marzena Drzymała, Bożena Kotwińska – wiolonczele; Paweł Stuczyński – kontrabas; Ildiko Juhasz – flet; Szymon Fortuna, Daniel Swoboda – klarnety; Robert Błaszczyk – fagot; Grzegorz Mondry – waltornia; Paweł Tuliński – trąbka; Piotr Stefanik – puzon; Marek Długołęcki, Marcin Urszulak – perkusja; Juliusz Wesołowski – harfa; Łukasz Matuszyk – akordeon.