Po Słowianach Południowych przyszedł czas na tych ze Wschodu. Druga płyta, z zapowiadanego przez zespół jakiś czas temu tryptyku pieśni Słowian, jest różnorodna tekstowo i muzycznie i bardzo dobrze nagrana i zrealizowana.
Percival na tej płycie znów pokazał, że w klimatach śpiewu i muzyki tradycyjnej porusza się bardzo sprawnie. Na drugiej "Slavie" znalazło się 16 pieśni z terenu wschodniej Słowiańszczyzny, czyli dzisiejszej Rosji, Ukrainy, Białorusi i polskich terenów przygranicznych, Polesia czy Łemkowszczyzny.
Jak piszą muzycy o tej płycie, to tylko subiektywny wybór części pieśni obrzędowych, miłosnych, weselnych z przebogatego archiwum muzyki Słowian Wschodnich. Sięgnęli po te utwory, które jakoś wywarły na nich wrażenie.
Dużo tu prostej, tradycyjnej muzyki i przede wszystkim śpiewu. Już od pierwszego utworu słychać z czym słuchacz zetknie się podczas odsłuchiwania "Slavy II". Z muzyką inspirowaną starymi opowieściami, obrzędami, tańcami, zagraną w prosty sposób, bez jakichś bogatych środków, ale nie odtworzonej nuta w nutę. Percival dołożył do tych pieśni siebie, czyli własne doświadczenia odtwórców pasjonatów i wyobrażenia o czasach przedchrześcijańskich, oraz własny styl grania i śpiewania, nie pomijając odtworzonych przez muzyków instrumentów o specyficznej barwie.
Bardzo ważną rolę w powstawaniu płyty odegrały dwie panie.
Pierwsza to Lada Czerkasowa, od lat zajmująca się badaniem i archiwizowaniem pieśni, obrzędów z terenu Słowian, która pomogła w wyborze materiału. Druga to Christina Bogdanowa, członkini Percivala, której pochodzenie i doświadczenie przydało się w opracowaniu brzmienia i sposobu wykonania poszczególnych utworów.
Tematycznie wybrane pieśni krążą wokół mężczyzny i kobiety, miłości, wesela, nadejścia wiosny i związanych z tym obyczajów. Muzycznie od muzyki dawnej, przez motywy orientalne po wręcz transowe. Jest wesoło, skocznie, a czasem melancholijnie czy wręcz mistycznie, szamańsko.
Atutem tej płyty są głosy, ich współbrzmienie. Ostre, krzykliwe, radosne w pieśniach wesołych, skocznych i miękkie, głębokie, pełne zadumy w bardziej nastrojowych, poważnych. Do tego bogate, ciekawe instrumentarium jak: mandolina, saz, bouzouki, sopiłka, cymbały i różnego rodzaju bębny.
Muzyka, aranżacje wokalne czy instrumentalne, klimat, nie zaskoczy fanów Percivali, ale tych, którzy zetkną się z nimi po raz pierwszy, może zatrzymać z Percivalami na dłużej, bo zaprezentowali tu dużo dobrego śpiewania i grania.
W zestawie znalazła się też druga płyta, nagrana podczas koncertu grupy we Wrocławiu, który odbył się w ramach trasy „Sławny Tur“. Jest na niej kilka utworów ze „Slavy II“ oraz takich nigdzie dotąd nie publikowanych.
Spis utworów (CD 1):
- "Матрëшка" / "Matrieshka"
- "Маpічко Чичері" / "Marichko Chycheri"
- "Ярило" / "Jarilo"
- "Клик весна" / "Klik vesna"
- "Блoгослови Матe" / "Blagoslavi Mate"
- "Чёрна галочка" / "Cherna galochka"
- "Ой ти місяцю" / "Oj ty misjatsu"
- "Rosa"
- "Медуница" / "Medunitsa"
- "Тому коса" / "Tomu kosa"
- "Листочку червений" / "Lystochku chervenyj"
- "А ты мыла" / "A ty myla"
- "Зозуля" / "Zozulja"
- "Конь" / "Kon"
- "На Ивана" / "Na Ivana"
- "Ой y лиси" / "Oj u lisi"
Spis utworów (CD 2):
- "Słyszę / Sargon" (Intro)
- "Jadą konie"
- "Gusta mi magla"
- "Del Berino"
- "Cziorna Galoczka"
- "Sowa"
- "Dziewczyna Swarożyca"
- "Blagoslavi"
- "Postrzyżyny"
- "Primorkinja"
- "Ludasim, Pajtasim"
- "Naranca"
- "Karanfilce"
- "Pasla"
- "Slayer / Stefanismus" (bis)
Nagrano w składzie:
- Mikołaj Rybacki – śpiew, saz, mandolina, buzuki, instrumenty perkusyjne
- Katarzyna Bromirska – śpiew, rebec, sopiłka, wiolonczela, instrumenty perkusyjne
- Christina Bogdanova – śpiew, cymbały, instrumenty perkusyjne
- Joanna Lacher – śpiew, instrumenty perkusyjne