Debiut płytowy tria Sutari, które podbiło w 2012 roku jury i publiczność dwóch najważniejszych polskich festiwali folkowych - "Nowej Tradycji" oraz "Mikołajków Folkowych". Płyta to obraz ich działalności muzycznej, wokalnej i trochę teatralnej.
To muzyczny kolaż, w którym Sutari przeprowadza słuchacza przez różne przestrzenie dźwiękowe życia codziennego, zarówno intymnego, bliskiego, dziejącego się za zamkniętymi drzwiami, jak i utkanego z radosnej krzątaniny i spotkań w większym gronie.
Artystki opowiadają historie o tematyce uniwersalnej: miłości, tęsknotach, zawiści, często doprawione dowcipem. Śpiewają w lesie, nad wodą, w kuchni, w łazience, na ganku, przygrywając na potańcówce czy też robiąc ciasto. Całość materiału jest żywym dialogiem z polską muzyką tradycyjną. Zosia, Kasia i Basia wkorzystują tu w pełni zarówno swoje wysokie umiejetności wokalne, jak i instrumentalne.
Płyta zawiera materiał śpiewany a cappella jak i z towarzyszeniem instrumentów tradycyjnych: basetla, bęben obręczowy, skrzypce, jak i "domowych": tarka, mikser kuchenny, deska do krojenia.
Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru. Od początku, biorąc na warsztat polskie pieśni tradycyjne, inspirują się "sutartines" (sutari = współbrzmienie), czyli rodzajem polifonicznych, litewskich pieśni tradycyjnych. Sposób śpiewu tych litewskich pieśni stał się dla nich punktem wyjścia do tego, co słychać na płycie, koncertach, do tworzenia pewnego rodzaju kanonu, gdzie "kilka głosów, które się splatają, płyną w niekończącym się korowodzie", i to śpiew właśnie jest najmocniejszą stroną tej płyty, a w tle pojawiają się instrumenty.
Spis utworów:
- Kupalnocka
- Konik morski
- Idzie niedźwiedź
- Chłopacy
- Zapowiedź etnograficzna
- Mazurek
- Kuchenny
- Konik polny
- Kalina malina
- Piję winko
- Jeleń
- Tranś
Nagrano w składzie:
- Barbara Songin - śpiew, bęben obręczowy, basetla, perkusjonalia, instrumenty codzienne
- Katarzyna Kapela - śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne
- Zofia Barańska - śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne.
Gościnnie:
Piotr Kędzieorek, Piotr Pac-Pomarnacki, Natalia i Grzegorz Ajdaccy