WYWIADY
Anna Wilczyńska
Rozmowa z Basią Kuzub-Samosiuk i Mirkiem Samosiukiem z Czeremszyny
Od ponad 20 lat w folku, związani z Podlasiem a oni sami... węzłem małżeńskim. Ona - akordeonistka w założonym przez siebie zespole; on gra na bałałajce basowej. Animatorzy kultury w Czeremsze, twórcy festiwalu "Z wiejskiego podwórza".
Witt Wilczyński
Rozmowa z Florinem Iordanem, liderem i muzykiem Trei Parale
Założyciel i lider formacji Trei Parale, rodzinnego zespołu rekonstruującego XIX i XX-wieczną muzykę z Rumunii i Bałkanów. Etnomuzykolog, pracownik Muzeum Wsi Rumuńskiej w Bukareszcie i wielki pasjonat tradycyjnej muzyki swojego kraju.
Irlandzki pieśniarz i songwriter. Od lat występuje na całym świecie, zbierając pozytywne recenzje ze strony mediów i publiczności. Bardzo lubi Polskę i często tu bywa. Tym razem przyjeżdża do nas, aby zagrać w Warszawie i Lublinie!
Maczał palce w punkrocku i w sztuce współczesnej. Grafik, artysta, projektant, producent, muzyk. Zaczynał od konkretnego nurtu, dziś nie uznaje definicji w muzyce. Pomysłodawca projektów terenNowy.live i terenNowy.kids.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Soriną Ceugeą, pieśniarką manele i muzica populara
Młoda, utalentowana miłośniczka folkloru. Pieszczotliwie zwana Sossą. Współpracuje z uznanymi, rumuńskimi wykonawcami manele i muzica populara. Studentka dziennikarstwa, zamierza też studiować w akademii policyjnej.
Etnomuzykolog, zawodowo od początku związana z Polskim Radiem, współzałożycielka i pierwsza redaktor naczelna Radiowego Centrum Kultury Ludowej, członek wielu gremiów jurorskich, promotorka folkloru i folku.
Marcin Piosik
Rozmowa z Jesse Cookiem - wybitnym gitarzystą stylu new flamenco
Urodzony w Paryżu, mieszkający w Kanadzie, muzyk, kompozytor. Łączy funky jazz i muzykę latynoską z muzyką świata. Specjalizuje się w gatunku rumba flamenco. Acoustic Guitar uznał go najlepszym (po Paco de Lucii) gitarzystą flamenco.
Anna Wilczyńska
Rozmowa z Bálintem Tárkány Kovácsem, liderem i muzykiem Tárkány Művek
Bálint Tárkány Kovács zaczął naukę gry na cymbałach, gdy miał 7 lat. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Liszta. Twórca i lider etno-jazzowego Tárkány Művek - nagrodzonego prestiżową nagrodą Junior Prima Award.
Podhalanka z romskimi korzeniami, pasjonatka ludowości ale także współczesnych nurtów. Po latach spędzonych za Wielką Wodą wróciła do Polski. Wokalistka, kontrabasistka, autorka tekstów, założycielka Megitza Quartet.
Anna Wilczyńska
Rozmowa z Mercedes Peón, wokalistką i kompozytorką z Galicji
Mercedes Peón - wyjątkowa artystka europejskiej sceny etno. Odważnie czerpie z galicyjskich tradycji i nie boi się łączenia ich z współczesnymi gatunkami muzycznymi. Wokalistka, multiinstrumentalistka i kompozytorka.
Krzysztof Trebunia-Tutka - muzyk, pedagog, konferansjer i architekt, założyciel Kapeli Trebunie-Tutki, której nagrania z Twinkle Brothers zapoczątkowały polską scenę world music. Twórca Nowej Muzyki Góralskiej.
Jacek Grekow
Rozmowa z Peyo Peevem, bułgarskim mistrzem gadułki
Pochodzi z bułgarskiej Starej Zagory i jest wirtuozem gadułki, instrumentu bardzo popularnego na Bałkanach. Pracował z największymi bułgarskimi artystami, w czerwcu 2012 przybył do Polski by nagrać płytę z grupą Sarakina.
Miłośnik wszystkiego co karpackie, kultywator muzycznych tradycji przodków. Pełen energii muzyczny wędrowiec, którego często spotkać można na festiwalach folkowych i muzyki tradycyjnej - oraz w Kolbuszowej.
Studentka antropologii, etnologii i śpiewu klasycznego, miłośniczka SF. Była wokalistka Striboga, dziś pisze teksty i śpiewa folk-metal w Oganj. Występuje też gościnnie w czeskim Cruadalach i bułgarskim Terra Balkanica.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Wojciechem Ossowskim, dziennikarzem Polskiego Radia
Etnomuzykolog, dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i konferansjer. Od roku 1986 związany z radiową Trójką, pracował też w Radiu BIS. Członek zespołu RCKL, propagator muzyki folkowej, ekspert w tej dziedzinie.
Bartosz Wilk
Rozmowa z Dawidem Hallmannem, z Towarzystwa Michała Archanioła
Ślązak czystej krwi, duchowy obywatel Wielkiego Xięstwa Litewskiego. Muzyk neofolkowy, okazjonalny poeta, rzeźbiarz bez dłuta, domorosły grafik, wdrożyciel awangardowych projektów m.in. historyczno-edukacyjnych.
Ważna postać rodzimej sceny metalowej, jeden z prekursorów łączenia brzmień folkowych z ciężkimi riffami w naszym kraju. Muzyk, kompozytor i filozof. Pruska dusza i słowiański żywioł - od Non Opus Dei do Alne.
Michael Popp to rozchwytywany muzyk w kręgach niemieckiej muzyki dawnej. Założyciel kultowego Estampie oraz Al Andaluz Project, inspirującego się ideą współpracy między trzema kulturami średniowiecznej Hiszpanii.
Gra m.in. na lirze korbowej, fideli renesansowej, gęśli gdańskiej, lutni, dudach. Współpracował z Kapelą ze wsi Warszawa i Percivalem Schuttenbachem. Założył "Ich troLe", "Żywiołaka" oraz "Roberto Delira & Kompany".
Dyplomowana dyrygentka chóru ludowego, studentka muzykologii, współzałożycielka i wokalistka białoruskiej grupy FolkRoll, a ostatnio R.U.T.A. Laureatka Grand Prix i Nagrody im. Niemena na 12. Nowej Tradycji.
Radiowiec. Od kilku lat prezentuje na antenie różne odmiany muzyki etnicznej. Jako dj empe aktywnie działa na rzecz popularyzacji etnobrzmień na imprezach w klubach. Współorganizuje również "Dragon Folk Fest".
Lucie Redlová, czeska pieśniarka, songwriterka, gitarzystka - i niezwykle ciepła osoba. Pochodzi z regionu określanego w Czechach: Valašsko. Dzięki temu folk pojawia się w jej twórczości naturalnie. I nie tylko dlatego.
Oana Cătălina Chiţu obdarzona ciekawym głosem, udanie oddaje klimat przedwojennych miejskich tang "Małego Paryża". Stare, winylowe płyty pomogły jej w powrocie do korzeni. Jej muzyka to hołd złożony Marii Tănase.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Wiesławą "Violą" Radmacher (Południca! Bumtralala)
Multiinstrumentalistka z poczuciem humoru, nie dająca się zaszufladkować w żaden sposób. Pochodzi z Podkarpacia i ma swój pomysł na folk i na muzykę jako taką. Od lat muzykuje z zespołami Południca! i Bumtralala.
Światowej sławy piosenkarka i instrumentalistka, bardzo inspirująca się swoimi irlandzkimi korzeniami. Zaangażowana również w działalność charytatywną. Jako jedynemu medium w Polsce, udzieliła nam wywiadu!
Etno-jazzowy, bieszczadzki zespół Tołhaje wydał niedawno swoją drugą płytę "Stereokarpaty". O tym albumie i o wcześniejszych muzycznych doświadczeniach rozmawiamy z Marysią Jurczyszyn, wokalistką grupy.
Ewelina Grygier
Rozmowa z Martą Tomczak i Krzysztofem Rogulskim - organizatorami bal folków
Poznański cykl bal folków, organizowany pod nazwą "Folk w Forcie", obchodzi pierwsze urodziny. O historii i idei imprezy, warsztatach, fascynacjach tanecznych oraz interakcjach tancerzy z muzykami opowiadają jej organizatorzy.
Corvus Corax to jeden z najbardziej znanych zespołów inspirujących się muzyką średniowiecza. W zeszłym roku podczas VII edycji festiwalu "Skrzyżowanie Kultur" mieliśmy okazję porozmawiać z perkusistą grupy.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Ionutem Sturzea, rumuńskim wokalistą i kompozytorem
Urodził się w Roku Smoka. Podobnie jak większość wykonawców manele swoją muzyczną drogę zaczął w dzieciństwie. Przebojem wakacji w Rumunii był jego "Te iubesc mult". Teraz pojawia się nowy hit - nagrany z Denisą.
Anna Wilczyńska
Rozmowa z Marią Pomianowską, muzykiem, pedagogiem, miłośniczką tradycji
Multiinstrumentalistka, kompozytorka, pedagog. Laureatka prestiżowych nagród, założycielka Zespołu Polskiego, miłośniczka Azji. Odnajduje i rekonstruuje dawne instrumenty, posiadaczka największej ich kolekcji.
Alinu AJ uznany wykonawca rumuńskiego manele, nie kryje swoich fascynacji muzyką folkową i muzyką świata. Współtworzył grupę Play AJ, obecnie przygotowuje album solowy a już niebawem zaśpiewa wspólnie z Denisą.
Anna Wilczyńska
Rozmowa z Kjelem-Erikiem Erikssonem i Björnem Höglundem z Hoven Droven
Hoven Droven to niekwestionowana legenda sceny folkrockowej ze Szwecji. Jednak dopiero w tym roku po raz pierwszy można było zobaczyć grupę na żywo w Polsce w czasie siódmej edycji festiwalu "Skrzyżowanie Kultur".
Catself to lublinianka, mieszkająca w Helsinkach, która zakończyła właśnie sesję z Orkiestrą św. Mikołaja, którą zaprosiła do nagrania swojej debiutanckiej płyty. Na jej wydanie zebrała fundusze poprzez serwis Sellaband.
Teodora Georgieva Stoikova to obecnie jedna z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych gwiazd bułgarskiej muzyki pop folk (czałgi). Artystka ma na swoim koncie pięć albumów, w tym takie hity jak "Gasi toka", "Broikite", czy "Moiat nomer".
Marcin Puszka, dziennikarz lubelskiego Radia Centrum, redaktor Pisma Folkowego "Gadki z Chatki", pracownik Centrum Kultury w Lublinie i kierownik nowego festiwalu "Hellofolks". Znany też jako promotor, audiofil.
Agnieszka Caban, kulturoznawca, znana romska działaczka, wiceprezes Stowarzyszenia "Romano Waśt", redaktor naczelna "Kwartalnika Romskiego" i współwydawca. Prywatnie fanka folku, metalu i manele.
Gianni Granda Slivovitz i Zlatko Fetisz to pseudonimy artystyczne Łukasza i Michała, dwójki muzyków z polskiego zespołu Tsigunz Fanfara Avantura, grającego muzykę osadzoną głęboko w źródłach cygańskich.
Hanka i Radek "Raduz" Hajda, muzycy i niekwestionowani liderzy folkmetalowej Silent Stream of Godless Elegy oraz czesko-morawskiej sceny folkmetalowej, to także promotorzy i miłośnicy rodzimego folkloru.
Maria Nowak, od ośmiu lat tańczy taniec irlandzki z zespołem Setanta. Indywidualna Mistrzyni Europy, prywatnie studentka socjologii. Jedno z marzeń - koncert irlandzkiej gwiazdy w Polsce - wprowadza w życie.
Katarzyna Garncarek, z zamiłowania muzyk, z zawodu farmaceutka. Założycielka zespołów Errigal i ostatnio Alter Etno, w którym gra na gitarze i fortepianie ale przede wszystkim komponuje i aranżuje... w każdej wolnej chwili.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Kamilem i Konradem Rogińskimi, z Orkiestry Rivendell
Kamil i Konrad Rogińscy, założyciele Orkiestry Rivendell, twórcy wielu eksperymentalnych akcji artystycznych, w tym teatru eksperymentalnego. Z indyjską grupą Dhoad Gypsies from Rajastan tworzą projekt Dhoad-Rivendell.
Z wykształcenia muzyk - klarnecista, z zamiłowania tancerz. Czterokrotny Mistrz Europy w tańcu irlandzkim, nauczyciel tańca. Pierwszy Polak w składzie najbardziej znanego w świecie, tanecznego show "Lord of the Dance".
Muzyk, politolog, producent, wydawca, dziennikarz, manager. Redaktor muzyczny Polskiego Radia, współpracownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Założyciel i muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa. Popularyzator muzyki etnicznej.
Gra na historycznych instrumentach smyczkowych. Autorka m.in. muzyki teatralnej, filmowej. Studiowała w Instytucie Orientalistyki w Warszawie i Hamburgu. Laureatka "Złotych Gęśli". Gra też z punkową R.U.T.Ą i etnojazzowymi SufiTami.
Tomasz „Bretomek“ Kowalczyk, pasjonat i propagator wszystkiego, co związane jest z Bretanią. Od 12 lat uczy tańców bretońskich. Współpracuje z poznańskim „Domem Bretanii“. Poza tym fotografuje i zgłębia tajemnice witraży.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Florinem Necşoiu, rumuńskim producentem muzycznym
Florin Necşoiu, znany szerzej jako NEK, nie kryje swoich folkowych korzeni. To muzyk, wokalista, kompozytor i producent, twórca wielu hitów rumuńskiej sceny etno/manele. Na koncie ma współpracę z wieloma gwiazdami.
Grzegorz Ajdacki, wieloletni prezes warszawskiego stowarzyszenia „Dom Tańca”, miłośnik muzyki tradycyjnej, instruktor i popularyzator tańców ludowych m.in. z Centralnej Polski.
Muzyk i animator kultury. Założyciel i lider Orkiestry św. Mikołaja. Związany także z grupami: Się Gra, Odpust Zupełny, Kapela Łem. Organizator "Mikołajków Folkowych". Współtwórca idei pisma folkowego "Gadki z Chatki".
Piotr Majczyna, kiedyś w Odpuście Zupełnym, Orkiestrze św. Mikołaja. Współpracował z Jahiar Group, Swoją Drogą i Się Gra Trio. Dziś w Čači Vorbie. Absolwent prawa i wielki miłośnik bałkańskich i wschodnich klimatów.
Barbara Derlak
Rozmowa z Andrzejem Czaplińskim – liderem, skrzypkiem KlezmaFour.
Skrzypek, współzałożyciel i lider grupy KlezmaFour z Lublina, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Filii w Białymstoku, pod kierunkiem prof. Promińskiego. Pasjonat snookera, historii, astronomii i militariów.