WYWIADY
Kiedyś katowiczanka, założycielka i członkini górnośląskich Kuczeryków, aktywna na polskiej scenie folkowej. Dziś mieszkanka Toronto, pieśniarka, muzyk, menedżer kultury i impresario. Założycielka m.in. zespołów BLISK i Polky.
Kamil Piotrowski
Rozmowa z Markiem Szurawskim, szantymenem, współtwórcą Starych Dzwonów
W tym roku grupa Stare Dzwony obchodzi jubileusz czterdziestolecia działalności. Z tej okazji rozmawiamy z Markiem Szurawskim o początkach zespołu, o osiągnięciach, ale też o Marka ścieżce muzycznej, zainteresowaniach i planach.
Malarz, rysownik, manager, muzyk i kompozytor, producent muzyczny, fan nowych technologii, zwłaszcza internetu i miłośnik fantastyki i fantasy. Popularyzator muzyki folkmetalowej, folkowej, etnicznej i kultury dawnych Słowian.
Pomysłodawczyni i współzałożycielka zespołu etnojazzowego Babooshki, wokalistka, skrzypaczka, etnomuzykolog i badaczka kultury. Kompozytorka i aranżerka, absolwentka wydziału jazzu Aaron Copland School of Music.
O tym jak zostać flisakiem, jak wygląda flisacki ceremoniał i o zespole Hambawenah, który w większości oparł swój repertuar na pieśniach flisackich, wiślanych i nie tylko, rozmawiamy z Grzegorzem "Świtzą" Świtalskim.
Pasjonat szeroko rozumianej muzyki bałkańskiej. Lider Balkan Sevdah, współtwórca formacji Mimochodem. Wokalista i tamburzysta. Współpracuje z dziecięcym zespołem Fleciki. A wszystko zaczęło się od Džezvy i miłości do Bałkanów.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Agnieszką "Dziewanną" Suchy, pieśniarką i kompozytorką
Pochodzi z Beskidu Śląskiego. Zaczynała od muzyki irlandzkiej i przygody z zespołem folklorystycznym. Dziś gra fantasy folk, folkmetal, muzykę dawną oraz współtworzy projekt Saga, inspirowany muzyką staroskandynawską.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Anką Korbińską, pieśniarką i saksofonistką etno-jazzową
Z wykształcenia muzyk klasyczny i jazzowy, z pasji etno/elektro/popowa pieśniarka i saksofonistka. Od najmłodszych lat miała kontakt z folklorem. Mieszka we Francji, gdzie dużo muzykuje i pisze bloga, a my spotkaliśmy się na targach WOMEX.
Zűrös Banda została założona przez znanych węgierskich muzyków tamtejszej sceny world music, którzy są też pasjonatami nuty bałkańskiej. Zespół gościł w Polsce po raz pierwszy podczas "Węgierskiej Kawalkady". Skorzystaliśmy z okazji.
Anna Wilczyńska
Rozmowa z Agnieszką Kołczewską, perkusistką folkowo-rockową
Perkusistka, pedagog, animator kultury i kompozytorka. Jako muzyk sesyjny nagrała ponad 20 płyt. Przez wiele lat związana z Orkiestrą Św. Mikołaja. Założycielka i liderka zespołu Młode Djembe, który w tym roku obchodzi 10-lecie.
Pochodzi z Dublina. Dorastał słuchając jak mama śpiewa tradycyjne irlandzkie pieśni. Jego dom zawsze wypełniała muzyka: tradycyjna, klasyczna i folkowa. Niestety, w przeciwieństwie do mamy – jak twierdzi - nie ma dobrego głosu.
"Nothing is more like the world such as music and prayer" - czytamy na jego profilu. Znakomity trębacz, o niespożytej energii. Promotor lokalnej rumuńskiej tradycji, kultury. Spadkobierca muzyków Transylwanii. Przemiły człowiek.
Zespół Kerekes Band został założony przez braci Viktora i Zsombora Feher ponad 20 lat temu. Zaczynali od grania tradycyjnej nuty z Transylwanii. Po latach stali się znaną i nagradzaną na Węgrzech grupą world music.
Artystka, która ukochała rodzinną ziemię. Śpiewa od dziecka, a na scenie zadebiutowała w zespole Łemkowyna, potem kontynuowała karierę solową. Nagrała wiele płyt i współpracuje z wybitnymi muzykami. Jej niezwykły głos oczarowuje.
Laureatka "Złotych Gęśli". Autorka m.in. muzyki teatralnej, filmowej, gra na historycznych instrumentach smyczkowych, także z punkfolkową formacją Pchwalone i w nowozelandzkiej filmowo-muzycznej produkcji No Man's Land.
Bębniarz, realizator, autor tekstów, współzałożyciel wytwórni Karoryfer Lecolds i skupionych wokół niej zespołów Hańba! oraz UnitraProdiż. Pasjonat międzywojnia, miejskich kapel podwórkowych oraz twórczości Stanisława Grzesiuka.
Wokalista, badacz tradycji, gitarzysta, zakochany w dawnych pieśniach angielskich Cyganów, szkockich bardów, irlandzkich trubadurów, wędrowców. Propagator tradycji, tancerz. Z brytyjskim folkiem zjechał niemal cały świat.
Muzyk, multiinstrumentalista, zaangażowany w wiele projektów. Zakochany w muzyce irlandzkiej. Zgłębia ją u źródeł od dwudziestu lat. Jego Duan, to jeden z najwierniej odtwarzających tradycyjne irlandzkie granie zespołów w Polsce.
Wydawało się, że będzie ambasadorem meksykańskiego "world music". Wydał album oparty o muzykę rdzennych mieszkańców Meksyku. Nagrywał ją z Andersonem, miksował to Lacksman, producent CD Deep Forest. Ale Pedro znikł.
Wirtuoz didgeridoo - tradycyjnego instrumentu australijskich Aborygenów. Od ponad 20 lat na scenie, brał udział w wielu międzykulturowych i artystycznych projektach. Prowadzi warsztaty na całym świecie.
Kamil Piotrowski
Rozmowa z Mateuszem Wójcikiem, autorem projektu "Usłyszeć taniec"
Pasjonat tańca irlandzkiego. Absolwent Irish World Academy of Music and Dance. Bił rekord Guinnessa m.in. z tancerzami "Riverdance". Obecnie realizuje się we własnym projekcie muzyczno-tanecznym, zatytułowanym „Usłyszeć Taniec”.
Nauczycielka, żeglarka, solistka. Reprezentantka młodego pokolenia songwriterów. Pierwsza w Polsce, żeglarska bardessa. Autorka płyty "Pośrodku", pierwszej w historii działalności wydanej przez Fundację Folk24.
Akordeonista cygańskiego teatru muzycznego Terno, kontakt z muzyką ma od dziecka. Od 3 lat współorganizuje wieczór cygańskiej muzyki klubowej na festiwalu Romane Dyvesa. Słucha metalu i manele. Lubi łączenie gatunków.
Anna Wilczyńska
Rozmowa z Indią Czajkowską, artystką Tańców Snu, Drum Freaks
Pianistka, wokalistka, performerka, kompozytorka muzyki filmowej i teatralnej, zaangażowana w wiele projektów o zabarwieniu etnicznym. Od lat eksperymentuje z głosem, elektroniką i poszukuje nowych brzmień.
Anna Wilczyńska
Rozmowa ze Steve'm i Jenny Evans-van der Harten z grupy Omnia
Multiinstrumentaliści, śpiewający w wielu językach, z doświadczeniami aktorskimi. Liderzy zespołu Omnia, który Steve założył 18 lat temu. Łączą dawne nuty ze współczesnym brzmieniem. Opisywani jako grupa wykonująca neoceltic pagan folk.
Miłośniczka muzyki dawnej i tradycyjnej, folku, ale i mocniejszych, punkowych brzmień. Jej pasja to historyczne instrumenty smyczkowe. Liderka grupy Mosaik, od trzech lat również w punk-folkowej, kobiecej formacji Pochwalone.
Założyciel, tekściarz i perkusista zespołu New Day. Zafascynowany afrykańskimi brzmieniami, jazzem, ambientem, wprowadza do muzyki chrześcijańskiej pierwiastki etniczne. Odpoczywa czytając fantastykę i poradniki ogrodnicze.
Jeden z najlepszych na świecie drumlistów, znawców tego, wracającego do łask, instrumentu. Jego budowniczy, badacz, nauczyciel gry. Na co dzień pracuje w muzeum instrumentów, jako dyrektor kolekcji muzealnej.
Anna Wilczyńska
Rozmowa z Patrycją Napierałą, muzykiem Shannon, Same Suki i Transoriental Orchestra
Umiłowała etniczne instrumenty perkusyjne, choć zaczynała od flażoletów. Zaistniała na ponad 20 płytach polskich zespołów folkowych. Jej nazwiskiem sygnowano serię bodhranów. Pedagog, która łączy wiele projektów i stylów.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Małgorzatą Lewandowską, liderką formacji Goria Trio
Zafascynowana słowiańskimi tradycjami śpiewa, rysuje, szyje dawne stroje, tworzy animowane teledyski. Jest panią doktor biologii oraz wyznaje starych bogów. Kontakt z folklorem, jak sama mówi, miała od dziecka.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Sebastianem Madejskim z Beltaine Improved i Loopus Duo
Pianista, gitarzysta, cytrzysta, wokalista, fotograf, autor tekstów, fascynat starych cmentarzy... Swoją muzykę określa jako art-melancholy: dziwną, mroczną, ale jednocześnie nie ostrą. Miłośnik Dead Can Dance i Joy Division.
Marcin Piosik
Rozmowa z Vedranem Mujagiciem i Senadem Šutą z Dubioza Kolektiv
Vedran Mujagić to basista, klawiszowiec DJ i designer, Senad Seno Šuta to perkusista, który udanie realizuje w projekcie "Mostar Rock School". Opowiadają o misji, muzyce i ostatnich płytach i okolicznościach powstania zespołu.
Światowej sławy wirtuoz tabli i perkusista, kompozytor z Indii. Członek i współżałożyciel legendarnej grupy Shakti - prekursorów nurtu world music. Otrzymał mnóstwo nagród i wyróżnień. Współpracuje z artystami z całego świata.
Pochodząca z Czarnej Góry romska pieśniarka i poetka, kultywuje tradycyjną muzykę cygańską. Współpracując z Góralami tworzy zespół Kałe Bała. Nagrywa, koncertuje. Rok temu obchodziła 20-lecie pracy artystycznej.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Patrycją Napierałą i Helą Matuszewską z zespołu Same Suki
Pochodzą z różnych regionów, co nie przeszkadza im fascynować się muzyką tradycyjną. Fascynować - to nie znaczy kopiować, fascynować - znaczy inspirować. O miejskim podejściu do muzyki wiejskiej i nie tylko z Poznanianką i Podhalanką.
Pasjonat muzyki w ogóle, zaangażowany w zespoły inspirujące się muzyką irlandzką, bretońską, ale też szwedzką czy z kraju Basków, a ostatnio nawet średniowieczną. Gitarzysta, kompozytor, aranżer.
Najlepszy polski gitarzysta flamenco, pasjonat kultur Hiszpanii i Indii, które rewolucyjnie połączył w projekcie Indialucia. Wydawca, kompozytor, realizator nagrań, a z wykształcenia architekt.
Popularyzator kultury i tradycji góralskiej, pomysłodawca i główny organizator Redyku Karpackiego, czyli tradycyjnego wypasu owiec w Karpatach, baca i muzykant, grał z kapelą Wałasi. Nadal muzykuje w wolnych chwilach.
Tomasz Drozdek
Rozmowa z Pompi Paul, tancerką i instruktorką tańca Odissi
Dyrektor Instytutu Tańca w Kalpodip w Jalpaiguri w Indiach. Specjalizuje się w klasycznym, indyjskim tańcu Odissi i indyjskich tańcach folkowych. Instruktorka podczas warsztatów w ramach projektu Jatra, realizowanego na Śląsku.
Tomasz Drozdek
Rozmowa z Sabiną Swetą Sen - tancerką, promotorką kultury indyjskiej
Koordynatorka projektu Jatra, liderka grupy TAAL, studentka studiów doktoranckich w zakresie tańca indyjskiego na University of Exeter, Anglia; urodzona w Kalkucie, mieszka po trochu w Polsce, Anglii oraz Indiach.
Duet, którego zadaniem jest poznanie miast starających się o organizację targów WOMEX. Opowiedzieli nam o kulisach organizacji tego wydarzenia i sposobach jak najlepszego jego wykorzystania przez lokalną społeczność.
Anna Wilczyńska
Rozmowa z Basią Kuzub-Samosiuk i Mirkiem Samosiukiem z Czeremszyny
Od ponad 20 lat w folku, związani z Podlasiem a oni sami... węzłem małżeńskim. Ona - akordeonistka w założonym przez siebie zespole; on gra na bałałajce basowej. Animatorzy kultury w Czeremsze, twórcy festiwalu "Z wiejskiego podwórza".
Witt Wilczyński
Rozmowa z Florinem Iordanem, liderem i muzykiem Trei Parale
Założyciel i lider formacji Trei Parale, rodzinnego zespołu rekonstruującego XIX i XX-wieczną muzykę z Rumunii i Bałkanów. Etnomuzykolog, pracownik Muzeum Wsi Rumuńskiej w Bukareszcie i wielki pasjonat tradycyjnej muzyki swojego kraju.
Irlandzki pieśniarz i songwriter. Od lat występuje na całym świecie, zbierając pozytywne recenzje ze strony mediów i publiczności. Bardzo lubi Polskę i często tu bywa. Tym razem przyjeżdża do nas, aby zagrać w Warszawie i Lublinie!
Maczał palce w punkrocku i w sztuce współczesnej. Grafik, artysta, projektant, producent, muzyk. Zaczynał od konkretnego nurtu, dziś nie uznaje definicji w muzyce. Pomysłodawca projektów terenNowy.live i terenNowy.kids.
Witt Wilczyński
Rozmowa z Soriną Ceugeą, pieśniarką manele i muzica populara
Młoda, utalentowana miłośniczka folkloru. Pieszczotliwie zwana Sossą. Współpracuje z uznanymi, rumuńskimi wykonawcami manele i muzica populara. Studentka dziennikarstwa, zamierza też studiować w akademii policyjnej.
Etnomuzykolog, zawodowo od początku związana z Polskim Radiem, współzałożycielka i pierwsza redaktor naczelna Radiowego Centrum Kultury Ludowej, członek wielu gremiów jurorskich, promotorka folkloru i folku.
Marcin Piosik
Rozmowa z Jesse Cookiem - wybitnym gitarzystą stylu new flamenco
Urodzony w Paryżu, mieszkający w Kanadzie, muzyk, kompozytor. Łączy funky jazz i muzykę latynoską z muzyką świata. Specjalizuje się w gatunku rumba flamenco. Acoustic Guitar uznał go najlepszym (po Paco de Lucii) gitarzystą flamenco.
Anna Wilczyńska
Rozmowa z Bálintem Tárkány Kovácsem, liderem i muzykiem Tárkány Művek
Bálint Tárkány Kovács zaczął naukę gry na cymbałach, gdy miał 7 lat. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Liszta. Twórca i lider etno-jazzowego Tárkány Művek - nagrodzonego prestiżową nagrodą Junior Prima Award.
Podhalanka z romskimi korzeniami, pasjonatka ludowości ale także współczesnych nurtów. Po latach spędzonych za Wielką Wodą wróciła do Polski. Wokalistka, kontrabasistka, autorka tekstów, założycielka Megitza Quartet.