Część z Was - nie interesujących się muzyką i tańcem irlandzkim - być może wie, że legendarne przedstawienie taneczne "Lord of the Dance", oparte na muzyce i tańcu irlandzkim, w 2011 roku przyjęło do składu pierwszego w historii Polaka - Michała Piotrowskiego. Być może część z Was słyszała lub nawet widziała program taneczny "Usłyszeć taniec", pomysłu innego uzdolnionego solisty - Mateusza Wójcika (rozmowa z nim w ostatnim Magazynie FOLK24). Ich sukcesów nie byłoby, gdyby nie grupka zapaleńców, która na początku lat 90. XX wieku, zarażała swoją pasją do tańca irlandzkiego i szkockiego coraz większe grono znajomych.
Gdy ponad dwadzieścia lat temu tworzyły się pierwsze, działające do dziś, zespoły tańca irlandzkiego i szkockiego w Krakowie (Comhlan), Warszawie (Reelandia), Gdańsku (Trebraruna i Elphin) z pewnością nikt z nich nie przypuszczał, że ta pasja i przygoda rozwinie się w całkiem poważny ruch. Jak kształtowała się - nazwijmy ją umownie - "celtycka scena taneczna" w początkach swego istnienia, czytelnie obrazuje, cytowany już kiedyś na naszych łamach schemat, zwany Drzewkiem Rayenne.
Od jego opracowania trochę się już zmieniło, część zespołów zaprzestała działalności, część połączyła się z innymi, powstały też nowe formacje. Drzewko wymagałoby uzupełnień, bo dziś to już nieco inna scena niż 10-15 lat temu, bardziej profesjonalna i z o wiele większymi umiejętnościami poszczególnych tancerzy, którzy trenując już pod okiem certyfikowanych trenerów - głównie z Irlandii - z roku na rok pną się coraz wyżej w klasyfikacjach turniejowych, przywożąc z całej Europy medale i puchary.
Jedyną okazją dla mnie, jak dotąd, by w miarę regularnie zapoznawać się z tym, co oferują dziś tancerze, jest Festiwal Muzyki Celtyckiej "Zamek" w Będzinie, który jest dziś najstarszą i najważniejszą imprezą celtycką w Polsce. Co roku w programie są tam też pokazy zespołów tanecznych. Działa ich dziś na scenie ponad 20, ale nigdzie w sieci nie można znaleźć o nich w miarę aktualnej, zbiorczej informacji (ostatni taki artykuł pojawił się w sieci w 2009 roku), a że i spora część zespołowych stron internetowych nie jest na bieżąco aktualizowanych, postanowiliśmy z pomocą Oli Szady, która od jakiegoś czasu prezentuje na łamach Folk24 to, co dzieje się na scenie muzyki i tańca "celtyckiego", i która koordynowała akcję - poprosić zespoły o aktualne biografie, i zaprezentować je w tym artykule. Większość z nadesłanych materiałów wymagała sporej redakcji, ale też przyniosło sporo nowych informacji. Efekt naszej pracy możecie poczytać poniżej. Jawi się z tych biografii obraz dość dynamicznie rozwijającego się kawałka folkowego tortu. Świadczą o tym nie tylko osiągnięcia turniejowe, ale coraz częstsza obecność zespołów na liczących się koncertach i pokazach zagranicą, duża liczba coraz lepszych trenerów działających i nauczających w Polsce no i przede wszystkim zwiększająca się z roku na rok liczba tańczących oraz tych, którzy biorą udział w warsztatach czy potańcówkach.
W poniższym zestawieniu nie ma wszystkich zespołów, bo nie wszyscy dosłali do nas w terminie materiały. Nic straconego, można to jeszcze zrobić.
Animus Saltandi
(Gdańsk)
Zespół Tańca Celtyckiego Uniwersytetu Gdańskiego "Animus Saltandi" (łac. duch tańca) istnieje od 2000 roku, choć jego historia sięga nieco dalej w przeszłość. Początkowo działał w Gdyni przy Stowarzyszeniu YMCA, a od 2005 roku związany jest z Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. Grupa tańczy tradycyjne i współczesne układy irlandzkie, zarówno grupowe jak i solowe oraz szkockie tańce setowe (Scottish Country Dances) i solowe, typu highland. Prezentują też tańce dawne, jak np. obrzędowy Maypole. Prowadzą zajęcia taneczne i warsztaty.
Zespół regularnie występuje w Trójmieście i regionie podczas imprez związanych z kulturą irlandzką i nie tylko. W 2008 roku odwiedzili Szkocję, prezentując swoje umiejętności na odbywających się tam "Highland Games". Członkowie Animus Saltandi stale doszkalają się na warsztatach w kraju i za granicą, biorą udział w różnego rodzaju projektach, festiwalach i zawodach. Podczas ostatniego ISTA
FEIS Gdynia (w kwietniu) ich reprezentacja zajęła II miejsce w kategorii "6/8 hand", sukcesy zaliczyli też podczas zawodów w Krakowie w 2009 r. - zespołowo i indywidualnie dla Katarzyny Kaszuby. Ponadto spotkać ich można też na imprezach historycznych. W ostatnich latach zespół rozwija się bardzo dynamicznie. Przynajmniej raz do roku prowadzi nabory "młodych" adeptów w swoje szeregi.
Zdarza im się wystąpić z zespołem Shannon.
- Zespół tworzą: Jowita Ciszewska, Monika Danowska, Katarzyna Kaszuba, Monika Klein, Monika Kossakowska-Zwierucho, Karolina Kowszuk, Mariusz Kwaśniak, Anna Laga, Agata Larysz, Magdalena Mucha, Anna Piotrowska, Jolanta Reszcynska, Agnieszka Rozmyslowicz, Wojciech Sakowicz, Dorota Sentkowska, Magdalena Smierzchalska, Zygmunt Szefel, Anna Wasik, Liliana Wincesewicz-Bobowicz.
Avalon (Toruń)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Avalon" pochodzi z Torunia. Powstał w 2004 roku. Jego nazwa wiąże się z celtycką krainą wiecznej szczęśliwości. Zespół początkowo powstał jako koło naukowe przy Wydziale Nauk Historycznych na toruńskim Uniwersytecie im. Mikołaja Koperinka. Założyli je pasjonaci kultury celtyckiej, a taniec był jedynie częścią (choć niezwykle ważną) ich działalności. Z czasem Avalon "zyskał niezależność".
W ciągu minionych, dziesięciu lat działalności zespół regularnie odwiedzał najważniejsze festiwale i imprezy muzyki irlandzkiej w Polsce, m.in.: festiwale będziński "Zamek" i toruński "Celtycki Gotyk" (którego są współorganizatorem). Tańczyli też na festiwalu "Etniczny zawrót głowy".
Najbardziej jednak dumni są z autorskich spektakli tanecznych: "Niech światło tańczy w twoich oczach" (2005), "Magiczna noc Avalonu" (2006) i najnowszy "Pieśń o Oisinie" (2012).
Avalon współpracował z zespołami muzycznymi: Thorn, Strays, Willow.
- Zespół tworzą: Marta Górna, Joanna Kiziuk, Marta Łowicka, Kaja Miedzińska, Martyna Pawlik, Karolina Pejas, Natalia Romanowska, Izabela Strąk.
Beltaine (Toruń)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Beltaine" powstał w październiku 2001 roku. Od początku jest związany z toruńskim "Domem Muz". W repertuarze zespołu można znaleźć taniec miękki - soft oraz charakterystyczny step irlandzki. Jako jedna z nielicznych grup tanecznych, Beltaine wykonuje sean-nós, czyli tradycyjny step irlandzki, na scenie. Grupa organizuje występy tańca solowego i tradycyjne céili - zabawy taneczne z udziałem publiczności. Aby ciągle pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności zespół uczestniczy w cyklicznych warsztatach tanecznych, prowadzonych przez Annę Tillak TCRG.
Beltaine zdobył doświadczenie zarówno na małych, jak i dużych scenach, goszcząc m. in. w Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku, Chojnicach. Był także gościem festiwali "Zamek" w Będzinie i "Celtycki Gotyk" w Toruniu.
Współpracował z zespołami muzycznymi Danar i… Beltaine. Obecnie współpracuje z grupą Thorn
- Zespół tworzą: Patrycja Bąk, Katarzyna Bubieńczyk, Teresa Ciastek, Anna Hinz, Witold Konopka, Angela Kruber, Kinga Nosowicz, Sebastian Romaniuk, Piotr Romanowski, Malwina Wołoszyn.
Celtica (Poznań)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Celtica" narodził się jako grupa sceniczna Szkoły Tańca Irlandzkiego ISTA, z filią w Poznaniu. Choreografem i mentorem grupy była Agnieszka Śmiechowska, tancerka trójmiejskiego zespołu Elphin. Pierwszy występ miał miejsce podczas Dni Św. Patryka w marcu 2005. Gdy 2 lata później Filia Szkoły ISTA w Poznaniu została zamknięta, koordynacją prac zespołu zajęła się Magdalena Mak, a grupa sceniczna przekształciła się w samodzielny zespół tańca. Obecnie zespół działa przy Studio Tańca "EtnoBalans" w Poznaniu.
Celtica posiada w swoim repertuarze tańce céilí, solowe tańce setowe, ale skupia się przede wszystkim na współczesnej formie tańca irlandzkiego, czerpiąc też inspiracje z innych stylów tanecznych (tańca współczesnego, jazzu, stepu amerykańskiego, tańców latynoskich, baletu).
Regularnie pojawiają się na imprezach w Poznaniu, mają na koncie m.in. występ u boku irlandzkiej grupy The Brian McCombe Band, pokazy i warsztaty taneczne podczas Konwentu Fantasy "Pyrkon", udział w spektaklu "Eachtra" (którego byli współinicjatorem), ale za najważniejsze osiągnięcie zespół uważa 10-letni staż i nabyte doświadczenia. Na ich koncie są też turniejowe osiągnięcia indywidualne. Kalina Kolasińska, Eliza Miesiąc, Anna Szewczuk, Beata Hudeczek, Agata Kasnowska, Danuta Stachyra i Dawid Stryszyk, regularnie uczestniczą w zawodach i pną się w górę, zdobywając kolejne szczeble feis.
Zespół prowadzi też zajęcia taneczne na róźnym poziomie zaawanowania.
Występowali z wieloma zespołami muzycznymi m.in.: JRM, Danar, Duan, Duo Grygier/Biela, Michał Żak, Diarmuid Johnson, Bruce Cardwell, Szymon Białek, Patryk Hołoga.
Obecnie współpracują z poznańskimi muzykami sesyjnymi.
- Zespół tworzą: Beata Hudeczek, Agata Kasnowska, Kalina Kolasińska, Katarzyna Król, Zofia Lewandowska, Magdalena Mak, Małgorzata Miecznikowska, Eliza Miesiąc, Aleksandra Motyka, Justyna Piwońska, Emilia Sarnowska, Danuta Stachyra, Dawid Stryszyk, Anna Szewczuk, Witold Szplit, Aleksandra Wiland-Chudy.
Celtomania (Częstochowa)
W marcu 2014 roku podczas obchodów Dnia Św. Patryka w Częstochowie grupa kilku osób zdecydowała się założyć zespół o nazwie "Celtomania". Dziś grupę tworzą nie tylko osoby tańczące w zespole, ale również "warsztatowicze", którzy żywo interesują się tańcem irlandzkim. Celtomania wykonuje zarówno tańce "miękkie", step irlandzki, tańce ceili, ale również tworzy własne choreografie, szukając nietypowych połączeń tańca irlandzkiego z innymi formami sztuki (np. poezją), stylami tanecznymi (flamenco, salsa) oraz muzycznymi (irish rock).
Celtomania ma już na swoim koncie organizację pokazów tanecznych podczas obchodów dnia św. Patryka – w tym również pierwszą edycję "Patrykomanii", organizację ceili dla dzieci i dorosłych, m.in. duże ceili szkocko-irlandzkie z okazji "St. Andrew’s Day", wakacyjne i stałe warsztaty taneczne, pokaz na II edycji Festiwalu Sztuki "L’art". w Lubartowie k. Lublina oraz wiele innych pokazów tanecznych. Członkowie grupy sami też uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez inne zespoły. Ostatnim osiągnięciem jest udział jednej z członkiń w zawodach "Ista Feis 2015” w Gdyni i awans w kilku kategoriach na poziom primary. Grupa współpracuje z "Centrum Promocji Młodych" w Częstochowie oraz szkołą tańca "Snake Dance Center" w Częstochowie.
- Zespół tworzą: Bernadeta Jędrzejczyk, Sylwia Nowak, Joanna Skrzeszowska.
Comhlan (Kraków)
Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego "Comhlan" powstał w Krakowie w 1993 r., To jeden z kilku najstarszych dziś zespołów i wielce zasłużony dla tworzenia się sceny tańca "celtyckiego" w Polsce. Wychował wielu tancerzy, wykreował wiele wydarzeń.
W ich repertuarze znajdują się zarówno tradycyjne irlandzkie tańce ceili, jak również nowoczesne choreografie solowe i widowiskowy step irlandzki. Poza tym, jako jedna z niewielu grup w Polsce Comhlan ma w repertuarze szkockie tańce dworskie oraz popisowy taniec szkockich górali (highland), w tym taniec z mieczami, wykonywany w oryginalnych strojach.
Tancerki i tancerze zespołu uczestniczą regularnie w międzynarodowych zawodach tańca irlandzkiego w różnych krajach Europy, zdobywając liczne medale i puchary w kategoriach od "beginner" po "intermediate" i "open" w konkurencjach solowych, a także w zespołowych tańcach ceili. Swoje umiejętności szlifują na zajęciach z dyplomowanymi nauczycielami, takimi jak Shane McAvinchey i Mary Sweeney.
Ponadto, od 2001 roku zespół afiliowany jest przy Royal Scottish Country Dance Society (Królewskie Towarzystwo Tańca Szkockiego).
Do osiągnięć zespołowych zaliczyć można realizację takich projektów jak "Celtic Motion Project" - show muzyczno-taneczne współtworzone z zespołem muzycznym Beltaine, szkockie show taneczne "Waverley" oraz szkocko-irlandzki spektakl taneczny "Sylfida" na podstawie libretta baletu "La Sylphide" oraz setki zorganizowanych szkockich i irlandzkich imprez i potańcówek.
Zespół wystąpił m.in. trzykrotnie na legendarnym Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie, wielokrotnie na scenie Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek" w Będzinie, są też stałym gościem Międzynarodowego Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" w Krakowie, Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Poza tym pojawili się na scenie "Przystanku Woodstock", na Festiwalu "Skotske Hry" w Czechach i "Celtic Fire Festival" w Kijowie.
"Comhlan" oznacza po gaelicku grupę przyjaciół, połączonych wspólną pasją i umiejętnością dobrej zabawy.
Comhlan współpracował z takimi zespołami muzycznymi jak: Carrantouhill, Beltaine, Częstochowa Pipes & Drums, Banshee, Shannon, a także z muzykami i tancerzami Opery Śląskiej.
- Zespół tworzą: Katarzyna Florkowska, Ewa Ilnicka, Joanna Karnas, Małgorzata Majewska, Urszula Mirek, Beata Mrózek, Anna Musiał, Ewa Olszowska, Grzegorz Pabian, Katarzyna Reszka, Anna Rey, Tuua Rinne, Daria Sobolewska, Aleksandra Stańczyk, Agata Stawska, Piotr Włodarczyk, Magdalena Wysocka, Anna Zięcik.
Diada (Gdynia)
Duet Diada powstał w 2014 roku w Gdyni. Swoją pierwszą odsłonę miał podczas koncertu jubileuszowego z okazji XX lecia zespołu Shannon, w Teatrze Jaracza w Olsztynie. Duet tworzą tancerki znane już polskiej (i nie tylko) publiczności, mające za sobą różnorodne doświadczenia taneczne: Monika Banaszak oraz Joanna Ochędowska, które od wielu lat współtworzą jedną z najstarszych, bardzo doświadczoną i utytułowaną Grupę Tańca Irlandzkiego "Elphin". Dziewczyny łączą energię i urok tańca irlandzkiego ze stylistyką innych technik tanecznych.
Monika od najmłodszych lat interesowała się ruchem, a zwłaszcza różnymi formami tanecznymi, w tym tańcem towarzyskim i jazzowym, najbardziej lubi broadway jazz. Tańcem irlandzkim zajmuje się od 11 lat, stale rozwijając swoje umiejętności po okiem certyfikowanych nauczycieli. Joanna z kolei swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 7 lat. Przez długi czas trenowała taniec towarzyski, osiągając po kilku latach najwyższą ogólnopolską klasę taneczną w tańcach latynoamerykańskich. Z czasem zaczęła poszerzać swoje zainteresowania o inne formy ekspresji tanecznej i ruchu, z których najbardziej zafascynował ją taniec jazzowy i w tym kierunku szkoliła się przez kilka lat, zdobywając w 2006 roku uprawnienia instruktorskie. Od 2001 roku zajmuje się tańcem irladznkim i aż do tej chwili stanowi on jej największa pasję.
- Zespół tworzą: Monika Banaszak, Joanna Ochędowska.
Duil (Gdańsk)
Zespół Tańca Dawnego "Duil" Gdańskiej Szkoły Fechtunku Bractwa św. Jerzego
istnieje od 3.03.2002 r i działa na terenie Trójmiasta. Powstali jako jedna z sekcji Gdańskiej Szkoły Fechtunku Bractwa św. Jerzego.
Nazwa zespołu "Duil" oznacza z celtyckiego "żywioły", łącząc w sobie temperament
i żywiołowość ognia, cichy kojący poszum wody, szeroką panoramę ziemi i uduchowiony, ponadczasowy ogrom powietrznej przestrzeni.
W ich repertuarze znajdują się przede wszystkim tańce pochodzenia celtyckiego, czyli: szkockie, irlandzkie, bretońskie, branle, oraz tańce tzw. dworskie. Osobną część działalności zespołu stanowią tańce z użyciem pochodni, czy wachlarzy i innych rekwizytów ogniowych - "Taniec z ogniem". Oprócz pokazów prowadzą też warsztaty tańca - ucząc podstawowych kroków i całych tańców. Grupa zajmuje się także rzemiosłem dawnym i odtwórstwem historycznym.
- Zespół tworzą: Agnieszka "Aga", Agnieszka "Agnes", Marzena "Aimil", Arkadiusz, Tomasz "Berengar", Dominika "Doma", Agnieszka "Ines", Katarzyna "KasiaK", Katarzyna, Marek "Marosław", Rafał "Rufus", Adam "Siema", Teresa "Tesia", Katarzyna "Thurid", Marta "Xea".
Eibleann (Opole)
Nazwa zespołu w języku irlandzkim oznacza "piękno" - Eibleann (czyt. Ejwlyn).
Zespół Tańca Irlandzkiego "Eibleann" powstał w 2004 roku w Opolu, a jego założycielką była Ewa Barycka. Początkowo zespół działał przy bractwie rycerskim. Obecnie grupa prezentuje tradycyjny taniec irlandzki wraz z fuzjami innych stylów tanecznych (charleston, disco, bellydance, itp).
Zespołowo zdobyli 9 miejsce w kategorii "ceili" na Mistrzostwach Europy w tańcu irlandzkim w 2013 roku w Krakowie; indywidualne: członkowie zespołu wywalczyli awanse do kategorii "intermediate" oraz "open". Od początku uczyli się u najlepszych, jak choćby u solistów słynnego show "Lord of The Dance" - TCRG Sary Clark i Stephena Scarrifa (współtwórcy show "Invasion") oraz TCRG Marty Sikory, Małgorzaty Mielcarek oraz u Joanny Ochędowskiej.
Obecnie część zespołu współpracuje ze szkołą "Anne-Marie Cunningham Dance Academy" i uczy się pod okiem Kevina McCormacka ADCRG (certyfikowanego nauczyciela i sędziego Komisji Tańca Irlandzkiego), byłego tancerza widowiska "Riverdance", wielokrotnego mistrza świata w tańcu irlandzkim.
Jak dotąd odwiedzili ważniejsze festiwale i wydarzenia związane z tańcem irlandzkim na południu Polski, m.in. festiwal "Zamek" w Będzinie, byli gośćmi 10-lecia zespołu Tuatha de Dannan we Wrocławiu, wystąpili też na obchodach 20-lecia tańca irlandzkiego i szkockiego w Polsce, organizowanego przez grupę Comhlan w Krakowie, w 2013 r. W samym Krakowie tańczyli wielokrotnie. Wystąpili też w Kijowie na festiwalu "Celtic Fire".
Zespół prowadzi też ciekawy projekt "Dance, dance wherever you may be", polegający na gromadzeniu i publikowaniu zdjęć irlandzkich skoków w różnych zakątkach świata. Organizują też warsztaty tańca.
- Zespół tworzą: Jurand Krobicki, Hanna Krup, Monika Leszyńska, Alicja Ożga, Magdalena Stelmach, Agnieszka Zacher.
Ellorien (Wrocław)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Ellorien" powstał we Wrocławiu w 2004 roku. Na stylistykę ich choreografii miała wpływ współpraca z Sarah Clark TCRG (solistką spektakli tanecznych "Lord of the Dance" oraz "Feet of Flames"). Zespół koncertował m.in. na Festiwalu "Zamek" w Będzinie, dla Ambasady Irlandii, miał pokazy w TVP Poznań i TVP Wrocław, pojawił się też w programie "Familiada". Zagranicą występował w Czechach i na Słowacji.
Od kilku lat współtworzą multimedialny spektakl "Eachtra" wraz z zespołem JRM z Poznania, z którym odwiedzili filharmonie i teatry m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Koninie, Lublinie, Zakopanem, Słupsku, Szczecinie, Bielsko-Białej, Krakowie, Tarnowie, Kielcach.
Zespół współpracował z takimi zespołami muzycznymi jak: Stonehenge, Banshee, Caledonia.
Obecnie stale współpracują z zespołem JRM.
- Zespół tworzą: Sabina Bielszczuk-Rewucka, Barbara Główka, Anna Kozera, Milena Kretschmer-Mielczarek, Joanna Markiewicz, Maja Ottenbreit, Izabela Sebzda, Ewa Suleja, Katarzyna Szubert, Elżbieta Szymańska, Marta Zielińska.
Elphin (Gdańsk)
Grupa Tańca Irlandzkiego "Elphin" powstała w 1997 r. w Gdańsku. Od początku na swoich pokazach prezentują współczesną sceniczną formę tańca irlandzkiego. W ciągu osiemnastu lat działalności zjeździli kawał Polski i Europy z kilkoma programami tanecznymi. Aktywni są też na Międzynarodowych Zawodach Tańca Irlandzkiego i Mistrzostwach Europy w Tańcu Irlandzkim. W ciągu ostatnich kilku lat prakycznie nie wracali z Krakowa, Bremy, Pragi czy Mediolanu, bez medalu. W 2011 na Mistrzostwach Europy w Mediolanie grupa zdobyła tytuł Wicemistrza jako "ceili team".
Dwa lata później tancerki z Elphin brały udział (jako część składu szkoły tańca ISTA) w Mistrzostwach Europy w Tańcu Irlandzkim w Krakowie (I miejsce w kategorii "figure dance"), a w 2014 r pojechały na Mistrzostwa Świata w Tańcu Irlandzkim do Londynu.
Zespół miał w swoim składzie dwie nauczycielki certyfikowane przez Komisję Tańca Irlandzkiego w Dublinie (An Coimisiun Le Rinci Gaelacha). Na koncie mają choreografie do dwóch zagranicznych show z zespołem Shannon: "Dublin Dancers" oraz "Heart of Ireland", a jedna z tancerek brała udział w półrocznej europejskiej trasie programu "Fire of Dance". W latach 2002-2013 Elphin jeździł regularnie w trasy taneczne z niemieckim zespołem Deirin De. Zjechali wtedy Niemcy, Luxemburg, Holandię i Francję.
W Polsce wielokrotnie zespół pojawiał się na najważniejszych festiwalach: "Celt" w Poznaniu, na legendarnej Dowspudzie, na "Zamku" w Będzinie, "Celtyckim Gotyku" w Toruniu, "Celtyckim Lecie - Scenie Otwartej" w Krakowie. Zespół brał udział w cyklicznych koncertach dla m. in. Ambasady Irlandii i WOŚP. Ma również na swoim koncie występy na deskach Opery Leśnej w Sopocie, warszawskiej "Rampy", Przystanku Woodstock oraz na wielu prestiżowych estradach i w teatrach w Polsce. Elphin ma na swoim koncie także współpracę z Telewizją Polską przy realizacji takich programów jak "Szansa na sukces", "Piknik Dwójki", "Benefis Jana Pietrzaka" czy gali Festiwalu Yach Film. Dziewczyny zatańczyły też m.in. na Gali Otwarcia Mistrzostw Europy w Tańcu Irlandzkim w Krakowie w 2013 r. Prowadzą także warsztaty taneczne.
Zespół współpracował z wieloma grupami muzycznymi: Boreash, Steampacket i Nua (Niemcy), Carrantuohill, Rimead, Dullahan, The Reelium, Sąsiedzi, Fucus, Ceili, Polandia.
Elphin od wielu lat współpracuje z zespołem Shannon (m. in. widowiska Dublin Dancers, Heart of Ireland i Elphin-Shannon Show) oraz z niemieckim Deirin De.
- Zespół tworzą: Monika Banaszak, Marysia Jaroszewska, Olga Kowalska, Joanna Ochędowska.
Eriu (Kraków)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Eriu" działa w Krakowie od 2006 roku. Powstał z inicjatywy kilku pasjonatek tańca, oczarowanych muzyką irlandzką. Na swoją patronkę wybrały Eriu - w mitologii celtyckiej boginię suwerenności i uosobienie Irlandii.
Na repertuar zespołu składają się subtelnie kobiece slip jigi, wyraziste jigi, żywiołowe reele oraz porywający step, wzbogacone o elementy klasyki, tworząc w ten sposób niekonwencjonalną mieszankę stylów, prawdziwie irlandzką mozaikę tradycji i nowoczesności.
Zespół specjalizuje się w spektaklach tanecznych, ma ich na koncie już dość sporo: "Trzy odcienie zieleni" i "Między nami taniec" (2010), "Dwa światy, czyli gdy do baśni zakrada się mrok" i "Taniec - podobieństwa i kontrasty" (2011), "Kobieta" (2012), "Splecione w nas" (2014), "Odsłony" (2015). Zespół prowadzi warsztaty taneczne. Występuje regularnie na terenie Krakowa ("Scena Otwarta - Celtycki Tygiel", "Kapele Serc", WOŚP), był też gościem Festiwalu "Zamek" w Będzinie i krakowskich obchodów 20-lecia tańca irlandzkiego i szkockiego w Polsce.
Eriu współpracowali z zespołami muzycznymi Sushee i Gulf Stream.
- Zespół tworzą: Joanna Baraniak, Agata Błeszyńska, Maria Fornal, Joanna Guzy, Agata Kowalczyk, Agata Maciejewska, Kamila Paulewicz, Anna Socała, Kinga Szuba, Małgorzata Śliwa oraz adeptki: Urszula Górska, Anna Królikowska, Dorota Sellman, Justyna Słowikowska.
Feirin (Łódź)
Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego "Feirin" powstał we wrześniu 2002 roku w Łodzi, przy Bałuckim Ośrodku Kultury. Tańczy tańce irlandzkie w miękkich i twardych butach, oraz tańce szkockie solowe i grupowe. Tancerze grupy jeżdżą regularnie na zawody tańca irlandzkiego Feis, organizowane w Polsce i za granicą. Większość z nich startuje już w konkurencjach na poziomie "primary". Często można ich spotkać na pokazach w różnych miejscach Łodzi i okolic. Feirin prowadzi też kursy tańca oraz organizuje liczne potańcówki, na których tańczą nie tylko tańce z Irlandii czy Szkocji, ale też Bretanii, Francji czy Portugalii. Grupa ma też w swym programie przedstawienie muzyczno-taneczne pt. "Noc majowa".
Feirin stale współpracuje z zespołami muzycznymi, m.in.: Filids i Celtoholic.
- Zespół tworzą: Olga Chęcińska, Małgorzata Ciećko, Olga Drozd, Weronika Kliszko, Beata Kubiak, Aleksandra Kumorek, Karolina Kunka, Jolanta Kurczoba, Agnieszka Mielczarek, Julia Ostrowska, Katarzyna Pawlak oraz adepci: Barbara Majkowska, Paula Matusiak, Karolina Mordaka, Kinga Nowicka, Bartłomiej Żak.
Galway (Będzin)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Galway" oficjalnie powstał w czerwcu 2006 r., a jego siedzibą jest Będzin. Ale wszystko zaczęło się od niezobowiązujących warsztatów dla znajomych i celtyckiego wieczoru w Sosnowcu, który został nazwany "Celtic Night". Wtedy też narodził się pomysł na zespół tańca irlandzkiego, powstały pierwsze układy oraz nazwa zespołu - "Galway" (od nazwy miasta oraz hrabstwa w Irlandii).
Galway prezentuje taniec irlandzki obejmujący tańce solowe, tradycyjne tańce grupowe oraz układy w choreografii własnej.
Członkowie zespołu uczestniczą w warsztatach szkoły "Tír na nÓg" (Sweeney McAvinchey) i z jej ramienia biorą regularnie udział w międzynarodowych zawodach tańca irlandzkiego. Do tej pory, z Krakowa, Pragi, Mediolanu, Salzburga, Wiednia, Berlina oraz Bratysławy przywieźli 30 pucharów i ponad 130 medali, zdobytych w konkurencjach solowych i drużynowych. Trzykrotnie zostali uhonorowani "Nagrodą Miasta Będzina" za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony kultury, a w 2014 roku odebrali równoważną nagrodę od Starosty Będzińskiego.
Od czasu debiutu zespół wystąpił już ponad 300 razy, w Polsce i zagranicą.
Dwukrotnie udało im się zawitać do Galway, gdzie zatańczyli m.in. podczas parady z okazji Dnia św. Patryka. Odwiedzili też irlandzkie miasta Clarinbridge i Kilcolgan, tańczyli w stolicy Wielkiej Brytanii i na Litwie. Co roku też grupa pokazuje się na będzińskim Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek".
Zespół Galway prowadzi także warsztaty taneczne, w Będzinie i Katowicach.
Współpracował z wieloma zespołami muzycznymi: Tim O'Connor & Paul Daly, Charlie Harris & Friends, Carrantuohill, Częstochowa Pipes & Drums, Donegal, Sushee, Tintreach.
Stale współpracują z zespołem The Reel Jigs.
- Zespół tworzą: Sandra Błaszkiewicz, Marzena Bojdylla, Izabela Kieliś, Zuzanna Kura, Katarzyna Łozińska, Karol Malinowski, Katarzyna Misiak, Agnieszka Molęda, Mateusz Pietrzyk, Agnieszka Poks, Iwona Polak, Daria Radoszewska, Magdalena Rudzka, Tomasz Rusinow, Ewelina Szczepańczyk.
Glas Eirin (Lublin)
Historia zespołu Glas Eirin wyrasta z historii sceny tańca irlandzkiego w Lublinie, która zaczęła kształtować się ok 2004 roku, kiedy to dzięki otwartym warsztatom tanecznym wyłoniła się spora grupa osób, chcąca kontynuować naukę tańca. Po jakimś czasie powstał zespół Roisin Dubh, który sporo zdziałał, jednak na przełomie 2009/2010 rozpadł się.
Po roku przerwy, kilka osób z tamtego składu zebrało się ponownie, i tak w 2011 narodził się Zespół Tańca Irlandzkiego "Glas Eirin" (irl. Zielona Irlandia), który jest obecnie jedynym takim zespołem w Lublinie i spadkobiercą Roisin Dubh. Z pierwotnego składu zostało tylko dwóch tancerzy, a cała reszta to osoby, które doszły na przestrzeni 3-4 lat. Przez wiele lat doskonalili swoje talenty w profesjonalnych szkołach tańca irlandzkiego w Polsce, m.in. "Rince Na Colman", pod okiem certyfikowanych instruktorów. Obecnie sami rozwijają swoje umiejętności.
Zespół tańczy zarówno tańce "miękkie" jak i "twarde". Ma za sobą już wiele występów scenicznych, w tym na, jedynym jak dotąd w karierze, festiwalu "Celtic Fire Day" w Bychawie (za to dwukrotnie). Indywidualnie dopiero od półtora roku startują w zawodach, ale udało im się zebrać już parę awansów z pierwszych i drugich miejsc.
Zespół prowadzi regularne warsztaty tańca.
Współpracują z zespołem muzycznym Lia Fail z Lublina.
- Zespół tworzą: Wiktoria Achremkowa, Kasia Cieślik, Iga W. Grygiel, Marta Jachowicz, Adam Kwapiński, Agnieszka Stańczak, Monika Suszek, Agnieszka Warpas.
Gelndalough (Katowice)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Glendalough" powstał w Katowicach, w 2003 roku. Do dziś trzon grupy stanowią członkowie-założyciele. Wykonują delikatny taniec w baletkach i widowiskowy step irlandzki, a ich wizytówką są fuzje tańca irlandzkiego z innymi stylami tanecznymi (tango argentyńskie, taniec ludowy, tribal, jazz). Umiejętności i doświadczenie sceniczne zespołu zostały wielokrotnie potwierdzone przez miejsca zajmowane na podiach międzynarodowych zawodów tanecznych w Wiedniu, Pradze, Warszawie i Krakowie.
Glendalough jest stałym gościem festiwalu "Zamek" w Będzinie (od dziesięciu edycji nie byli tam tylko raz), odwiedzali Dni Rycerskie w Bolkowie, Festiwal Muzyki Celtyckiej ArtBem, Dni Irlandzkie i Festiwal "Celtycki Gotyk" w Toruniu, z zespołem Danar pojawili się w Polskim Radiu, wystąpili też na obchodach 20-lecia tańca irlandzkiego i szkockiego w Polsce. Byli też gośćmi takich wydarzeń jak festiwal "Euroszanty&Folk" w Sosnowcu czy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanym. Dwukrotnie wystąpili też w Szwecji i raz w Emiratach Arabskich (sic!).
W latach 2014-2015 odbyli trasy koncertowe z zespołem Beltaine, po całej Polsce, prezentując wspólne widowisko muzyczno-taneczne "Beltaine&Glendalough - muzyka i taniec".
Zespół prowadzi własne warsztaty tańca.
Glendalough współpracował z takimi grupami muzycznymi jak: OrthodoxCelts, Danar, Carratuohill, Duan, The ReelJigs, Stonehenge, DEOMP, Donegal, Forann, Dullahan. Od kilku lat stale współpracują ze wspomnianym Beltaine.
- Zespół tworzą: Anna Bartoszewicz, Marcin Borgosz, Natalia Dmitrzak, Magdalena Franek, Dagmara Grabowska, Marta Majnusz, Katarzyna Marchacz, Łukasz Ostrowski, Maja Skrzypiec, Aleksandra Zachariasiewicz.
Inis An Rice (Warszawa)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Inis An Rince" (w języku gaelic oznacza Wyspę Tańca), rozpoczął swoją działalność w 1999 roku, w Warszawie. Pierwszy koncert odbył się w Natolińskim Ośrodku Kultury.
Zespół prezentuje przede wszystkim autorskie, a także tradycyjne choreografie taneczne, inspirowane elementami tańca irlandzkiego, w baletkach i butach do stepu. W swoim repertuarze ma autorskie tańce solowe i grupowe w rytmie light jiga, reela, slip jiga (soft), oraz hornpipe'a, heavy jiga i reela (step), a także tradycyjne irlandzkie set dances (step) i irlandzkie tańce ceili (soft).
Tancerki zespołu Inis An Rince wielokrotnie brały udział w międzynarodowych zawodach tańca irlandzkiego - Feis, zdobywając medale, puchary i miejsca premiowane awansem.
Działalność koncertowa grupy jak dotąd toczyła się na terenie Warszawy (m.in. występy dla TVN, w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego Polskiego Radia czy Teatrze "Rampa" z duetem Jean-Luc Thomas i David Hopkins oraz zespołem The Brian McCombe Band) i najbliższej okolicy, ale tańczyli też w Nysie, Łodzi (w samej Atlas Arenie).
Inis An Rince współpracowali z zespołami muzycznymi: Matelot, Filids, Ceili.
- Zespół tworzą: Karolina Kos, Alena Liniewicz, Justyna Niewiarowicz, Joanna Rencławowicz, Agnieszka Rodzik, Magdalena Tomalak, Agnieszka Twardowska, Aleksandra Wróblewska, Kamila Więckowska.
Irish Steps (Częstochowa)
Z inicjatywy Jagody Bednarek, w Częstochowie, w 2005 r. powstał zespół "Tir na nÓg". Początkowo działał w MDK, a od 2007 r. stał się zespołem niezależnym. Cztery lata później zmienił nazwę i od tego czasu funkcjonuje jako Zespół Tańca Irlandzkiego "Irish Steps", a od stycznia 2015 r. jest częścią Stowarzyszenia Miłośników Tańca i Kultury Celtyckiej "Irish Steps".
Zespół Irish Steps wykonuje przede wszystkim taniec irlandzki, zarówno w butach twardych (step), jak i miękkich (soft). Prezentuje choreografie autorskie oraz tradycyjne tańce setowe i ceili. W swoich układach wykorzystuje również elementy innych technik tanecznych (np. taniec szkocki, taniec orientalny). Zespół prowadzi też warsztaty taneczne, a członkowie grupy są aktywni turniejowo.
Na Międzynarodowych Zawodach Tańca Irlandzkiego "PRAGA FEIS 2014", Sara Nabrdalik oraz Anna Szumilewicz zdobyły awans do wyższej kategorii tanecznej (z poziomu "beginner" na "primary") w kategorii Easy Reel, z ramienia szkoły Sweeney-McAvinchey Poland.
Irish Steps współpracowali z następującymi grupami muzycznymi: Częstochowa Pipes & Drums, Drake Sea Folk Group, Stonehage, oJ taM, Donegal, Kalokagathos.
- Zespół tworzą: Anna Barwaniec, Aleksandra Blachnicka, Joanna Gęsiarz, Jowita Jaroszewska, Katarzyna Klusek, Paulina Musioł, Sara Nabrdalik, Anna Szumilewicz, Karolina Tomczyk.
Lia Fáil (Sosnowiec)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Lia Fáil" działa oficjalnie od początku 2008 roku. Siedzibą grupy jest Sosnowiec. Obecnie tańczą jako sekcja Miejskiego Klubu im. Jan Kiepury. Nazwa zespołu - Lia Fáil - w języku gaelickim oznacza "Kamień Przeznaczenia". W ich repertuarze znajdują się tańce solowe, tradycyjne tańce grupowe céilí oraz układy oparte o choreografie autorskie.
Członkowie grupy, indywidualnie mają na koncie starty w zawodach tanecznych (Praga, Kraków, Bratysława, Wiedeń) uzyskując awanse do wyższych kategorii tanecznych (Dorota Budlewska-Hilaszek awans do kategorii "primary" w reelu i light jigu, Martyna Włodarska awans do kategorii "primary" w light jigu i single jigu).
Lia Fáil to pomysłodawcy oraz współorganizatorzy największej w regionie imprezy patrykowej, odbywającego się już od 6 lat festiwalu "St. Patrick’s Day. Weekend Kultury Irlandzkiej".
Lia Fáil współpracował z zespołem muzycznym: Sąsiedzi.
- Zespół tworzą: Dorota Budlewska-Hilaszek, Mariusz Hilaszek, Martyna Włodarska.
Reelandia (Warszawa)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Reelandia" powstał w 1992 roku w Warszawie, a jego historia sięga jeszcze dalej wstecz, do grupy Finnan Geas. To obecnie jeden z najstarszych zespołów w Polsce. Grupa prezentuje taniec irlandzki step & soft, klasycznie i w aranżacjach do muzyki elektronicznej. Jeden z bardziej aktywnych i utytułowanych zespołów tanecznych w Polsce ostatnich dwóch dekad. Dzięki współpracy z grupą Carrantuohill i udziale w programach "Touch of Ireland" i "Dream of Ireland" odwiedzili najbardziej prestiżowe sale koncertowe w Polsce. Byli też w Szwajcarii, Czechach, Niemczech, na Ukrainie, we Francji (2002-2012). Dwa lata temu zatańczyli też w Niemczech z zespołem Filids. Tancerze Reelandii szkolili się u certyfikowanych nauczycieli tańca z Anglii, Irlandii i ze Stanów Zjednoczonych. Pracowali m.in. z Ann-Marie Cunningham, Joelem Hanna, Lisą Delaney-Galal. Kilka lat temu część tancerzy Reelandii połączyła się z drugą warszawską grupą - Setantą, tworząc zespół Treblers. Reelandia odświeżyła nieco skład, zespół rozpoczął współpracę ze szkołą tańca ISTA. Tancerze osiągają wysokie wyniki w międzynarodowych konkursach tańca irlandzkiego. Na ostatnich zawodach ISTA FEIS w Gdyni, dwie tancerki wróciły z czterema pucharami (za pierwsze miejsca) i dziewięcioma medalami. Jedna z nich dodatkowo awansowała oficjalnie do najwyższej kategorii "open".
Zespół prowadzi cykliczne warsztaty tańca irlandzkiego dla dzieci i młodzieży. Tancerze Reelandii współpracują również przy wystawianiu elektronicznego show "EXYS" i sporo koncertują. W ciągu ostatnich dwóch lat dali ponad 60 pokazów.
Reelandia współpracuje z kilkoma zespołami muzycznymi: Filids, Ceili, TheToneNation i Carrantuohill.
- Zespół tworzą: Magdalena Bednarska, Edyta Jakubowska, Alicja Krużyńska, Wiktoria Kuropieska, Karolina Lipińska, Justyna Niewiarowicz, Anna Piliszek, Marta Sętowska, Kamila Więckowska, Aleksandra Wróblewska.
Treblers (Warszawa)
Zespół Tańca Irlandzkiego "Treblers" powstał w 2012 roku w Warszawie, z połączenia dwóch doskonałych zespołów - Setanty i części Reelandii). Nazwa grupy pochodzi od nazwy podstawowego kroku tanecznego "treble". Treblers prezentują taniec irlandzki w tradycyjnej jak i nowoczesnej odsłonie. W repertuarze mają tańce miękkie oraz step irlandzki. Ich pokazy to zarówno subtelne tańce w wykonaniu kilku tancerzy, wyjątkowe solowe pokazy tancerzy oraz skomplikowane grupowe choreografie.
Dziś to grupa posiadająca najbardziej utytułowanych tancerzy w Polsce. Tancerze zespołu na międzynarodowych zawodach wielokrotnie zajmowali pierwsze miejsca w kategorii zaawansowanej "intermediate", zdobywając tym samym awanse do najwyższej kategorii "open". Odnosili sukcesy zarówno w Europie kontynentalnej jak i na Wyspach (Wielka Brytania, Szkocja, Irlandia).
Łącznie w kategoriach indywidualnych tancerze Treblers mają na koncie 6 tytułów Mistrzów Europy, a ponadto 10-krotnie stawali na podium Mistrzostw Europy, w większości jako wicemistrzowie. Te osiągnięcia zapewniały im kwalifikacje do Mistrzostw Świata, gdzie również zajmowali wysokie lokaty, z 2-krotnym awansem do prestiżowej rundy finałowej. W całej swej działalności (w poprzednich i obecnym zespole) w sumie aż 22 razy zdobyli 1. miejsca w najwyższej kategorii "open" na międzynarodowych zawodach w Europie kontynentalnej. Zajmowali też medalowe miejsca oraz zdobywali awanse do finałowych rund Mistrzostw Irlandii, Szkocji oraz Wielkiej Brytanii (łącznie 6 razy uczestniczyli w finałach, zajmując wysokie lokaty, w tym 5. miejsce na Mistrzostwach Szkocji). Tancerze zespołu wielokrotnie brali udział w Mistrzostwach Europy również w grupowych konkurencjach "ceili".
W obecnym składzie zespół zaprezentował się między innymi na festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek" w Będzinie, na głównej scenie podczas finału WOŚP pod PKiN w Warszawie, na obchodach 20-lecia Tańca Irlandzkiego w Krakowie czy w programie "Got to Dance - Tylko Taniec" (w półfinale), a w ramach spektaklu "Touch of Ireland - The Storm", który współtworzą z zespołem Carrantuohill odwiedzili najbardziej prestiżowe sale koncertowe i teatralne w Polsce, m.in. w Gdańsku, Bytomiu, Rybniku, Bydgoszczy, Krakowie.
Tancerze Treblers prowadzą regularne zajęcia w 2 szkołach tańca irlandzkiego związanych z najstarszą i największą organizacją zrzeszającą tancerzy irlandzkich - Komisją Tańca Irlandzkiego (AnCoimisiun Le RinciGaelacha).
Treblers stale współpracuje z zespołami muzycznymi: Carrantuohill i Duan. Okazjonalnie z zespołami: Danar, Shamrock, Dair.
- Zespół tworzą: Agnieszka Bujak, Aleksandra Dobosz, Katarzyna Dudzińska, Małgorzata Greś-Cieślak, Joanna Kierzkowska, Julia Konopka, Anna Kozłowska, Grzegorz Lisowski, Łukasz Matera, Magdalena Niepiekło, Maria Nowak, Maciej Skwarek, Michalina Skwarek, Elżbieta Wojakowska.
Trebraruna (Gdańsk)
Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego UG "Trebraruna" powstał w Gdańsku, w 1994 roku, co czyni go jednym z czterech działających zespołów w Polsce, założonych jeszcze w XX w. Założycielką, trenerką i choreografem zespołu Trebraruna była, zmarła tragicznie w 2007 roku, Wanda Pęśko, znana jako "Kender". Od 2004 zespół działa pod patronatem Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. Inspiracją dla nazwy zespołu był tytuł utworu zespołu Moonspell "Trebraruna" - imię luzytańskiego bóstwa żeńskiego. Trebraruna od początku istniena zajmuje się zarówno tańcem szkockim, jak i irlandzkim. Na początku swej historii zespół miał również w repertuarze pojedyńcze tańce bretońskie i układy stylizowane na średniowieczne (z racji powiązań ze środowiskami odtwórstwa historycznego).
Zespół prezentuje zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne oblicze irlandzkiego i szkockiego folkloru.
W repertuarze grupy znajdują się aktualnie szkockie układy solowe Highland Dance i National Dance, SCD (Scottish Country Dances), irlandzkie tańce solowe tańczone w miękkich butach, tzw. soft (własne, wpółczesne choreografie), tradycyjne irlandzkie tańce grupowe - céilí oraz step irlandzki. Okresowo, z różnym natężeniem, działa też sekcja "fireshow".
Są inicjatorami i organizatorami cyklu szkockich imprez tanecznych zwanych ceilidh, które odbywają się regularnie w Klubie Studenckim "Xkwadrat" w Gdańsku.
Wśród licznych występów ostatnio gościli na Festiwalu "Celtycki Gotyk" w Toruniu, na obchodach 20-lecia tańca irlandzkiego i szkockiego w Polsce, regularnie też pojawiają się na trójmiejskich obchodach Dnia Świętego Patryka, organizowanych przez Fundację Kultury Irlandzkiej i Szkołę Tańca Irlandzkiego ISTA.
Co ciekawe, zespół nie bierze udziału w zawodach typu Feis, ale zdobywa nagrody gdzie indziej, na przykład w konkursie fireshow na turnieju historycznym w Wenecji… k. Żnina.
Trebraruna przynajmniej raz do roku organizuje otwarte warsztaty dla początkujących, prowadzi też regularne zajęcia dla grupy początkującej. Grupa przy kilku okazjach współpracowała z zespołem muzycznym Gdańsk Pipe Band.
- Zespół tworzą: Karolina Albrychiewicz (trener), Kamila Gizowska, Kamila Glazer, Bożena Kaszuba, Małgorzata Mazurek, Paulina Moszczyńska, Aleksandra Nowel, Krzysztof Piotrowski (trener), Marcelina Szczuraszek, Sandra Chmielewska, Agata Wrońska.
Tuatha de Danaan (Wrocław)
Zespół "Tuatha de Danaan" powstał w 2001 roku, jako pierwszy we Wrocławiu zespół zajmujący się tańcem irlandzkim. Nazwa wywodzi się z języka irlandzkiego, w którym "tuatha" oznacza "grupę". Zespół podczas pokazów prezentuje taniec irlandzki z elementami tańca użytkowego.
W listopadzie 2006 roku grupa rozpoczęła współpracę z certyfikowanym przez Komisję Tańca Irlandzkiego nauczycielem i sędzią, Kevinem McCormackiem (ADCRG, dziesięciokrotnym Mistrzem Świata w tańcu irlandzkim, byłym tancerzem i dance kapitanem show "Riverdance"). Członkowie zespołu są też uczniami szkoły "Anne-Marie Cunningham Dance Academy". Od 2007 roku zdobywają liczne medale w międzynarodowych zawodach tańca irlandzkiego - zarówno w kategoriach grupowych jak i solowych (Niemcy, Czechy, Austria, Irlandia). W 2010 roku na Mistrzostwach Europy w Stuttgarcie zdobyli tytuł Mistrzów Europy w tradycyjnych tańcach ceili. Rok wcześniej, w Bremie, zostali wicemistrzami.
W ciągu kilkunastu lat istnienia Tuatha de Danaan wystąpili na niezliczonej ilości pokazów i renomowanych polskich festiwalach: m.in. Spotkaniach z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu", Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie oraz Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek" w Będzinie (trzykrotnie). Bardzo aktywni są w rodzinnym Wrocławiu (WOŚP, Strefa Kibica EURO 2012). Wielokrotnie mieli okazję promować stolicę Dolnego Śląska, m. in. tańcząc przed komisją EXPO, w trakcie Tygodnia Ruchu, podczas finału projektu "Step by Step“. Są też organizatorami t.zw. „ WroTańcówek“ - cyklicznych potańcówek w pubie "Salonik". Brali też udział w projektach "StageFire", "Eachtra". Od kilku lat zespół na stałe współpracuje ze szkołą baletową Waldemara Staszewskiego oraz Klubem pod Kolumnami. W 2011 roku Tuatha de Danaan na stałe dołączył do Stowarzyszenia Miłośników Kultury Irlandzkiej "Pogue May".
Na koncie mają współpracę z zespołami muzycznymi: Za Horyzontem, Strays, ShandonBells, Rhianon.
- Zespół tworzą: Sabina Bieleszuk, Filip Bieleszuk, Magda Brumirska, Barbara Główka, Łukasz Główka, Anna Kozera, Ewa Suleja.
współpraca redakcyjna Aleksandra Szady