WIEŚCI
Różne warsztaty już organizowano, ale te wydają się czymś niespotykanym, rzadko pojawiającym się w ofertach sceny folkowej. Jak kołysać do snu, co śpiewać, skąd czerpać repertuar, gdy... nie chce się spać? Możliwości jest sporo.
Jak zawsze szczytne cele potrafią łączyć środowiska, wydawałoby się nie do połączenia, wodę z ogniem, albo polskie tańce ludowe z celtyckimi. W Warszawie, w ramach WOŚP, połączą się w tańcu trzy kultury.
Zimowa edycja tyskiego festiwalu "Port Pieśni Pracy" od wielu już lat otwiera kolejne sezony żeglarskiego muzykowania. W tym roku w Tychach kilka nowości ale też powrót do paru sprawdzonych już rozwiązań.
Fundacja "Hals", organizator Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie, ogłosiła listę zespołów nominowanych do udziału w "Przeglądzie konkursowym Shanties", który tradycyjnie w styczniu poprzedzi festiwal.
Aż sześć lat musieli czekać na kolejną płytę fani Antoniny Krzysztoń, pieśniarki folkowej o magicznym, poruszającym głosie. W pełni autorski materiał pojawił się we wrześniu, wkrótce także koncert promocyjny.
Dziś ostatni akcent "Folk 'Em All Tour 2010" - koncert w Opolu. Ale machina nie zatrzyma się. Już przygotowywane są kolejne koncerty. Percival Schuttenbach ujawnił też kilka projektów planowanych w 2011 r.
To będzie z pewnością wydarzenie. Muzycy, z którymi grywał koncerty oraz sesje, jego studenci oraz przyjaciele, których poznał w ciągu 3 lat pracy w Polsce spotkają się na koncercie w Domu Bretanii. Poznań pożegna Diarmuida Johnsona.
Zaistnieli pod koniec lat 70 jako grupa grająca z powodzeniem folk, piosenkę studencką i wreszcie country. Dziś znów wracają do początków płytą z warmińskimi tekstami i własną muzyką dla Muzeum Budownictwa Ludowego.
Kolejne światowe wyróżnienie dla płyty "Szczera mowa" polskiej grupy ČAČI VORBA. Tym razem brytyjski magazyn Songlines umieścił płytę wśród najlepszych tytułów world music wydanych w ub. roku. Gratulujemy znów!
Jeszcze nie opadły wibracje po urodzinowej trasie lidera Shannon, Marcina Rumińskiego, a grupa znowu w drodze. W miniony weekend, koncertami w Olsztynie, Pyskowicach i Poznaniu zaczęli "Shannon Unplugged Tour".
Po raz dwudziesty, w Lublinie odbędzie się jeden z najstarszych i jeden z najbardziej zasłużonych dla promocji folku festiwali - "Mikołajki Folkowe". Znów na kilka dni klub "Chatka Żaka" stanie się folkowym centrum Polski.
Wydawana przez pasjonatów, nieregularnie, w miarę możliwości i posiadanych środków. Choć te są skromne udało się już wydać piętnaście numerów. Na 16 stronach wszystko o Bretanii, jej kulturze, historii, gospodarce.
Ogromna machina przygotowań show "Lord of the Dance" ruszyła kilka miesięcy temu i nabiera rozpędu. Choć w Polsce byli już czterokrotnie bilety znów znikają z kas. Jak widać taniec irlandzki nadal cieszy się u nas sporą popularnością.
Choć tyle się mówi o spadku popularności muzyki irlandzkiej w Polsce, wciąż pojawiają się nowe grupy, które chcą tą muzykę grać i propagować. Może nie do końca można mówić o nowości, ale powstanie nowej grupy jest faktem.
Irish Music Awards to nagroda przyznawana każdego roku przez Irish Music Association dla najlepszych artystów wykonujących muzykę irlandzką. W tym roku ma szansę otrzymać ją polska grupa Beltaine.
Odszedł menedżer, urodzony organizator, dyrektor festiwalu, miłośnik folku we wszelkich odmianach, Lublinianin, lokalny patriota. We wspomnieniach przyjaciół to otwarty, szczery, dobry człowiek. Miał 51 lat.
W wolnym tłumaczeniu "Brogan" oznacza "pantofel", "ciżemkę", "mały bucik". Jest też dość popularnym nazwiskiem szlacheckim, wywodzącym się z czasów średniowiecznych, rejonu północno-zachodniego, zwłaszcza Donegal.