WIEŚCI
W połowie czerwca Poznań ponownie stanie się etnicznym miastem portowym, miejscem spotkania wielu kultur, korzennych brzmień i różnych tradycji. Znów na kilku scenach zabrzmi muzyka niemal z całego świata, w tym z Polski.
Sewilla, stolica Andaluzji, jest kolebką flamenco. Jest też Miastem Muzyki UNESCO. Świętując swoje wejście do Sieci Miast Kreatywnych, Katowice zaprosiły, obsypany nagrodami, spektakl flamenco "Malgama 1.1." Varuma Teatro.
Po raz drugi etniczne dźwięki z całego świata zabrzmią w stołecznym Parku Bródnowskim. W najbliższą niedzielę odbędzie się tu festiwal Korzenie Europy, a na scenie pojawią się wyjątkowe, polskie i zagraniczne gwiazdy world music.
Nie umilkły jeszcze echa festiwalu Nowa Tradycja, gdy na scenie stołecznego BCK pojawią się laureaci poprzednich lat i najnowszej edycji. W najbliższy weekend dwa zespoły: Chłopcy kontra Basia i InFidelis opowiedzą swoje muzyczne historie.
Gdy grupka pasjonatów muzyki folkowej, dwadzieścia lat temu wydawała pierwszy numer swojego pisma, wtedy jeszcze bardziej zinu niż środowiskowego periodyku, z pewnością nie przypuszczali, że ich pasja przetrwa tak długo.
To będzie już siódme rozdanie konkursowe poznańskiego Dragon Folk Festu, o główną nagrodę, jaką jest Grand Prix Złota Fujara. Konkurs skierowany do zespołów i solistów, grających folk, etno i world music w szerokim rozumieniu tego słowa.
Tradycyjnie podczas finałowego koncertu Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja" widzowie mogli wysłuchać m.in. koncertów wykonawców nagrodzonych w konkursie. W tym roku były to bardzo tradycyjne dźwięki.
W środę, w stolicy rozpoczął się, koncertem Zawołanego Składu Weselnego, 19 Festiwal "Nowa Tradycja". Aż do niedzieli folk, etno i muzyka źródeł zagości w studio koncertowym PR. Jak co roku dużo emocji przyniesie konkurs.
Po raz trzynasty silna grupa pod wezwaniem Pauliny Łaskarzewskiej, Janka Konadora i Piotra Piegata ogłosiła wyniki plebiscytu internautów "Wirtualne Gęśle". Niespodzianek nie ma, w czołówce nagradzane już tytuły.
Dziś, choć wbrew panującej modzie festiwal w nazwie nie ma słowa "szantowy", to jeden z nielicznych festiwali w Polsce, gdzie szanty są głównym elementem programu. Od lat jego wizytówką są też, oprócz artystów, jego organizatorzy.
Nowy projekt muzyczny, którego efektem będzie płyta zrodził się w Bieszczadach. Kilka tamtejszych zespołów, znanych doskonale fanom muzyki etno-folkowej, zdecydowało się połączyć siły, by promować region, jego tradycje i siebie nawzajem.
Po raz szesnasty, polskie środowisko muzyki country wręczyło swoje nagrody przyznawane w Plebiscycie "Dyliżanse". Wśród nagrodzonych w 10 kategoriach, znaleźli się zarówno uznani artyści, jak i ci dopiero zaczynający przygodę z country.