WIEŚCI
Paweł Płaszczak z Krzeszowic pod Krakowem znów zaprasza skrzypków na spotkanie z muzyką ludową. Tym razem tematem spotkania będzie folklor Irlandii, a techniki skrzypków z Zielonej Wyspy zaprezentuje nie byle kto.
Zewsząd płyną doniesienia o imprezach roku kolbergowskiego, przygotowanych przez różne środowiska. Do postaci i dzieła słynnego folklorysty nawiązywać też będzie nowy festiwal, który odbędzie się we wrześniu.
Blues to też folk. Dlatego z radością co roku patronujemy krakowskiemu studenckiemu festiwalowi Bluesroads. To z jakim rozmachem krakowscy studenci organizują swój festiwal bluesowy godne jest uwagi i pochwał.
Dobiega końca cykl Ethno Port Powroty, a to znak, że do samego festiwalu coraz bliżej. W ramach ostatniego z koncertów cyklu, w Centrum Kultury Zamek wystąpi, jeszcze w maju, światowej sławy gwiazda - tym razem z... Czech.
Poszukując miejsca na ciekawe, muzyczne spędzenie majówkowego weekendu, nie należy pomijać Żegiestowa i festiwalu, który po raz drugi odbędzie się w miejscu godnym odwiedzenia. W programie gwiazdy sceny turystycznej.
Spór między Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, a Amerykańską Akademią Sztuki i Wiedzy Filmowej o nazwę nagrody przyznawanej przez STL nadal nie rozstrzygnięty. Postępowanie ugodowe zakończyło się bez porozumienia. Co dalej?
Tuż przed wydaniem swojego najnowszego krążka, rosyjska gwiazda folkmetalu pojawi się w Polsce na dwóch koncertach, odbywających się w ramach europejskiej trasy zespołu zatytułowanej po prostu "Spring and Summer 2014 with Arkona".
Już za tydzień mazurki i inne polskie tańce zagoszczą w stolicy. Będzie można uczyć się tańca, śpiewu i gry na ludowych instrumentach. W tym roku ideą przewodnią festiwalu jest przypomnienie postaci i dorobku Oskara Kolberga.
Korzenie manele sięgają XIX-wiecznego, karpackiego maneaua i wpływów orientalnych. Dziś ten styl w pewnym sensie powraca do źródeł dzięki nowemu, międzynarodowemu projektowi muzycznemu Rumunki Soriny Ceugei.
Trzy wokalistki, instrumenty tradycyjne i sprzęty kuchenne to, jak się okazało, świetny przepis na folkowy projekt. Wykorzystując te składniki, dziewczyny z tria Sutari udanie zadebiutowały na polskiej scenie folkowej. Teraz czas na płytę.
Po raz jedenasty czeka nas głosowanie w plebiscycie internautów organizowanym przez miłośników muzyki folkowej, etnicznej i ludowej. W szranki staje rekordowa ilość płyt wydanych w 2013 roku. Zmieniło się też trochę głosowanie.
Nie umilkły echa wyborów finalistów "Nowej Tradycji", gdy rusza kolejny konkurs dla folkowych zespołów. Choć poznański Dragon Folk Fest odbędzie się na początku czerwca, organizatorzy już teraz zachęcają do rywalizacji o Złotą Fujarę.
Rumuńska grupa Trei Parale odsłania szczegóły nowego projektu poświęconego tradycyjnej kulturze pasterskiej i nie tylko. Przygotowywany i opracowywany od prawie czterech lat materiał zabrzmi w pełni za tydzień w Bukareszcie!
Dom Kultury Rakowiec od nowego roku gości zespoły folkowe, które w ostatnim czasie wydały nowe płyty. W ramach sceny "Etnoinspiracje" grali tu już Jazgot, Dikanda, Balkan Sevdah. Tym razem czas na wrocławską Chudobę.
Za nami konferencja prasowa 17. Festiwalu "Nowa Tradycja", podczas której ogłoszono wstępne wyniki Folkowego Fonogram Roku, Fonogramu Źródeł oraz konkursu dla młodych zespołów. Promowano też płyty wydane ostatnio przez PR.
Kojące dźwięki harfy, barwne kołysanki i liczne inspiracje celtyckie. Tak zapowiada się trzeci album jednej z nielicznych osób w Polsce grających na harfie celtyckiej i nagrywających płyty z muzyką aranżowaną na ten instrument.
W tym roku wypada 25 rocznica pierwszych wolnych wyborów w Polsce. Zdaniem Prezydenta RP z tej okazji powinien w Polsce wystąpić zespół Rolling Stones. Jednak jak się okazuje środowiska folkowe mają na ten temat inne zdanie.