WIEŚCI
Pierwszy raz Złotego Bączka Sceny Folkowej Przystanku Woodstock wręczono w 2009 r. Otrzymała go ukraińska Atmasfera. Po nich byli Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni i Arka Noego. Trwa czwarte rozdanie woodstockowego plebiscytu.
Od jutra do soboty potrwa przedsprzedaż biletów w specjalnej ofercie tylko dla członków fanklubu Loreeny McKennitt. Od soboty ruszy sprzedaż ogólna. Nasi Czytelnicy jako jedyni w Polsce, też będą mieli możliwość zakupu biletów w pierwszej kolejności.
Była na Ukrainie, bywała w Niemczech ale do Polski przyjedzie po raz pierwszy. Wiosną, przyszłego roku gwiazda wystąpi w Zabrzu, dzień wcześniej w Warszawie w ramach europejskiej trasy "Celtic Footprints Tour 2012"!
Za niecały miesiąc odbędzie się kolejna edycja, jednego z najbardziej zasłużonych festiwali piosenki, warszawskiej, a właściwie międzynarodowej OPPy. Jest to jeden z największych festiwali twórców piosenek w Polsce.
Neofolkowa kapela Żywiołak, przechodząca jakiś czas temu zmianę składu właśnie ukończyła nagrywanie nowej płyty. Pozostało stare instrumentarium i demonologia, która nadal w zespole jest stosowana, tylko nieco inaczej.
Jedyne jak dotąd pismo folkowe, poruszające tak różnorodne tematy, nadal nie doczekało się w kraju nad Wisłą konkurencji. Czwarty w tym roku, a 95 w historii numer "Gadek z Chatki" właśnie trafił na nasze biurko.
Po ponad roku od wydania swojej debiutanckiej płyty "Maleńka", za którą zdobyli statuetkę Fryderyka za Album Roku w kategorii Folk / Muzyka Świata, powracają z nowym materiałem. Dziś w Warszawie premiera nowej płyty DagaDany.
Do Krakowa wzywają na trans tradycyjną zabawę taneczną przy muzyce na żywo. Do tańca zagrają wiejscy muzykanci oraz ich uczniowie. Także w najbliższy weekend w grodzie Kraka zabrzmi biały śpiew.
Niezmordowany w szerzeniu kagańca pogańskiej oświaty zespół Percival Schuttenbach znów wyrusza na kilka koncertów. Jak zwykle możemy spodziewać się łamania reguł i niekonwencjonalności. I znów w ciekawym towarzystwie.
Podczas drugiej edycji gliwickiego Festiwalu Morza "Nad Kanałem" jego gospodarze i współorganizatorzy, grupa Sąsiedzi celebrowała jubileusz 10-lecia działalności. Miejsce, czas i goście godni wydarzenia.
W zeszłym roku pojawiła się groźba, że "Etniczne Inspiracje" odejdą do historii. Na szczęście środki się znalazły i ten bardzo klimatyczny festiwal powraca. Tym razem w programie znajdzie się muzyka portugalska, grecka i rosyjska.
"Kryteria oceny, jakimi kierują się jurorzy przy wyborze najlepszego zespołu, nie są szczegółowo sprecyzowane. Ważna jest oryginalność i wartość repertuaru". Rusza nabór do konkursu "Scena Otwarta" lublińskiego festiwalu.
Już w najbliższy weekend będzie można od mistrzów zaczerpnąć nieco wiedzy w temacie gry polskiej muzyki, śpiewu i tańców. Fundacja "Wszystkie Mazurki Świata" zaprasza do "Szkoły Mistrzów Tradycji" na szereg warsztatów.
Piątkowa audycja "Źródła" w Polskim Radiu przyniosła rozmowę z Catself na temat jej wspólnego projektu z Orkiestrą św. Mikołaja. Debiutancką płytę artystki wzbogacą swoim brzmieniem muzycy z Lublina. Nagrania już zakończone.
Po raz trzeci w Poznaniu, w Domu Bretanii odbędzie się Festiwal prezentujący kulturę regionów, Małych Ojczyzn, mniejszości narodowych Europy, tych osadzonych w konkretnym miejscu i tych bez własnego miejsca ziemi.
Choć naczelny magazynu fRoots, na profilu pisma na Facebooku zapowiada już kolejne, listopadowo-grudniowe wydanie ale do naszego sklepu dotarł na razie numer październikowy, a w nim jak zwykle coś ciekawego dla folkfanów.
Muzyki folkowej w publicznych mediach jak na lekarstwo. Nieliczne, autorskie audycje pasjonatów, w radiach studenckich czy lokalnych rozgłośniach publicznego nadawcy, wiosny nie czynią. Od czasu do czasu jednak folk słychać głośniej.
Dawno, dawno temu… a właściwie całkiem niedawno, dwójka artystek związanych z grupą Mosaic, rozpoczęła projekt, dzięki któremu najmłodsi odbiorcy mogą poznać inne kultury oraz brzmienia nieznanych im instrumentów.
Bazujący na ethno i world music festiwal wykracza poza tę formułę. Festiwal to doświadczenie dla widza, możliwość pełnego energii dialogu między artystami a publicznością, wydarzenie zarówno artystyczne, rozrywkowe jak i duchowe.
Gliwicki festiwal miłośników muzyki morza zmienił lokalizację i termin, ale nie zmienił charakteru. Nadal jest to święto tych, którzy kochają szanty i folk morski, w różnych odmianach. W tym roku będzie i tradycyjnie i neoszantowo i… bluegrassowo.