WIEŚCI
Dwie ważne nagrody trafiły w ciągu trzech ostatnich dni do Marii Pomianowskiej. Doceniono i nagrodzono zaangażowanie artystki w promocję muzyki Chopina, Roku Chopinowskiego i pracę artystyczną i dydaktyczną.
Gdy w 2006 roku środowisko żeglarskie obiegła wieść, iż jeden z liderów zespołu EKT Gdynia, Irek "Messalina" Wójcicki bardzo poważnie zachorował, ruszyła fala koncertów wspierających, akcji charytatywnych. Wtedy pomogło.
Są pierwszą grupą tańca irlandzkiego w swoim mieście. Występowali na najważniejszych imprezach celtyckich w kraju, indywidualnie i zespołowo zdobywali medale Mistrzostw Europy a tańczą już od dziesięciu lat.
Festiwal "Etniczne Inspiracje" trwa w najlepsze. Za nami już kilka wydarzeń a my dziś chcemy was zaprosić na kolejny z jego koncertów - Duetu Ukrainki i Niemca, który spotkał się na „Schodach do nieba“ w… Chorzowie.
„Kiedy Bóg się rodzi” to świąteczny album z kolędami i pastorałkami, pełen muzyki, słowa i obrazu. Bardzo różnorodny w formie, pomyślany tak, by każdy odkrył tam coś dla siebie. To kolejna płyta na święta od 4ever Music.
Przybędzie bard, kompozytor i wokalista oraz wybitny kantor. Sukcesor wielopokoleniowego dziedzictwa legendarnej pakistańskiej grupy Sabri Brothers, obok Nusrat Fateh Ali Khana, najważniejszych wykonawców muzyki qawwali.
Po bardzo dobrze przyjętych, marcowych koncertach oraz wydaniu płyty "Live" z materiałem z wiosenej trasy, Jochen Vogel, Comhlan i Beltaine znów ruszają w Polskę z koncertami na zespół, harfę i step irlandzki.
Laureat II miejsca tegorocznej "Nowej Tradycji", grupa Babooshki wydaje kolędową płytę. Dwujęzycznie zaśpiewane, muzycznie różnorodnie interpretowane kolędy trafią już niedługo do sprzedaży. My mamy już próbki.
Niewtajemniczonych z pewnością zdziwi fakt, że to na Śląsku, i generalnie na południu Polski, 600 km od najbliższej słonej wody, najczęściej słychać szanty, morskie tradycyjne zaśpiewy i piosenkę żeglarską. Bo Śląsk nie tylko bluesem stoi.
Turnioki z Carrantuohill, Beltaine z Psio Crew, Żywiołak obok Dikandy, a Village Kollektiv przed Sarakiną. Będzie Circle of Bards, Bubliczki, Rzepczyno i Pchnąć w Tę Łódź Jeża. Także Tołhaje i Shamrock... i to nie program festiwalu.
Kilkudniowe święto piosenki w pełni autorskiej. Takiej, w której liczy się przede wszystkim osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz artysty, wyrażony własnymi słowami i muzyką. Taka właśnie jest warszawska OPPA.
Znów zagranicą dostrzeżono i doceniono polskie spojrzenie na muzykę źródeł. Płyta krakowskiej grupy Vladimirska, została nagrodzona w prestiżowym konkursie branżowym przez grono ponad 140 niemieckich krytyków muzycznych.
Podczas festiwalu "Nowa Tradycja", w kwietniu br., ogłoszono również laureata plebiscytu internautów - "Wirtualne Gęśle". Nagrodę za płytę "Triu" otrzymał zespół Beltaine. Niestety nie mógł jej odebrać. Okazja jednak nadeszła.
Sarakina, polsko-bułgarsko-czeska grupa etno z Białegostoku rusza właśnie na rumuńskie tournee. Obok wizyty w stolicy zespół reprezentować będzie także nasz kraj podczas trzeciej edycji World Music Days w Sibiu.
Góralom bliżej z gór do nieba – może dlatego częściej i chętniej sięgają spraw boskich, a kolędowanie nie jest dla nich pustą tradycją. To potrzeba duszy, to wielowiekowa tradycja. Przekonać się o tym będzie można na płycie grupy JazGot.
Na folkowej mapie Poznania już w piątek pojawi się nowe miejsce. Nowy pub ale znani ludzie, obyczaje i klimaty. Na otwarcie gratka, koncert reaktywowanego niedawno, poznańskiego zespołu folkowego Mohadick.
Już siedemdziesiąt dziewięć wydań Songlines Magazine za nami. Do naszego sklepu dotarł kolejny, osiemdziesiąty numer pisma a w nim jak zwykle sporo relacji, recenzji, prezentacji i zapowiedzi wydarzeń ze sceny world music.