WIEŚCI
Pomimo świątecznej, urlopowej atmosfery, na koniec i początek roku na fanów folku czeka kilka ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu. Niestety, dużych, folkowych wydarzeń sylwestrowych jak na lekarstwo.
Czas świąteczny trwa w najlepsze więc nie dziwią pojawiające się na rynku wydawnictwa folkowe z materiałem kolędowym. Jedno z nich ukazało się dosłownie tuż przed Wigilią i w założeniach miało być prezentem dla fanów.
Bluesman, folkman, countryman i czasem ten czwarty, z "krainy łagodności“ ruszą niebawem z koncertami. Wszyscy znani i poważani w swoich "muzycznych światach", pod wodzą jednego z nich nagrali płytę, która łączy ich muzyczne inspiracje.
55 rozdanie nagród Grammy zaplanowano w pierwszej połowie lutego 2013 roku. Wśród kategorii jest kilka, które mogą śledzić fani folku - folk, world music czy ethno. Ale to nie w nich znalazła się ostatnia płyta Loreeny McKennitt.
Przed świętami ukazała się wyjątkowa dla kręgu muzyki tradycyjnej pozycja wydawnicza. Zespół Dziczka, działający pod kierownictwem ukraińskiej etnomuzykolog Tatiany Sopiłki nagrał kolędy z północnego Podlasia.
Trwają ostatnie prace produkcyjne nad kolejnym wydaniem Magazynu "Gniazdo". Ten, poświęcony m.in. historii okresu przedchrześcijaństwa i wciąż żywym tradycjom magazyn, powstał w 2006 r. Nieprzerwanie ukazuje się jednak od 2008 r.
Tej jesieni pojawiła się już kolędowa płyta Dziczki oraz wspólne dzieło lubelskiej Kapeli Drewutnia z Jarzębiną. Niedawno dotarły do nas wieści o kolejnym, ciekawym projekcie, tym razem z Olsztyna. Płyta już się tłoczy.
Jeszcze w listopadzie zagrał koncert z córką, Anoushką Shankar, która poszła w jego ślady. Niestety komplikacje wynikłe po operacji serca okazały się zbyt poważne. Ravi Shankar, Skarb Narodowy Indii, odszedł we wtorek. Miał 92 lata.
Ogromnym aplauzem publiczność drugiego dnia 22 Festiwalu „Mikołajki Folkowe“ w Lublinie nagrodziła ogłoszenie zwycięzcy konkursu Scena Otwarta. Finałowe koncerty wszystkich laureatów były wydarzeniem.
Wczoraj ruszył jeden z najstarszych festiwali folkowych w Polsce. Jego ważną częścią jest t.zw. "Scena Otwarta", czyli konkursu. Będzie różnorodnie, od śląskiego folkloru, przez ukraińskie pieśni po współczesną etno mantrę.
Coraz więcej pojawia się kolęd, pastorałek, zarówno w programach koncertowych jak i na wydawanych płytach. Tym bardziej warto wybrać się na koncert do warszawskiego ArtBem, który zawiedzie w nieco inne, muzyczne strony.
Wiemy już jak wygląda okładka debiutanckiej płyty Sztërë Kòtë. Wiemy już ile na płycie znajdzie się utworów. Wiemy także jaki charakter będą miały te utwory i wiemy wreszcie kiedy płyta się ukaże. Teraz tą wiedzą się dzielimy.