WIEŚCI
Wiele wskazuje na to, że luty upłynie w Polsce pod znakiem muzyki ukraińskiej. Folk-rockowa grupa Haydamaky wzmaga aktywność i przygotowuje się do trasy koncertowej po naszym kraju. To nie koniec dobrych wieści zza wschodniej granicy.
Występy gwiazd manele w Europie zachodniej to po otwarciu granic UE już normalność. Rok 2013 przynosi kolejny krok ekspansji tego kontrowersyjnego nurtu bardzo szeroko rozumianej muzyki etnicznej. Czas na USA.
Na styczeń i początek lutego w dawnej kulturze wiejskiej przypadał czas karnawału. Bawiono się hucznie aż do ostatków. Dziś miłośnicy muzyki tradycyjnej w różnych regionach Polski kontynuują lub starają się wskrzesić te dawne tradycje.
Ostatnia płyta szczecińskiej grupy Dikanda, ukazała się w 2010 roku. Był to materiał zarejestrowany podczas koncertu w Radiu Gdańsk. Kolejna także będzie zapisem koncertu, ale tym razem, do dźwięku dołączy też obraz.
Zespół Shannon lubi zaskakiwać - i dobrze. A to muzycy tworzą nowe byty, a to mieszają wątki, inspiracje tak, że trudno zamykać ich w określonych ramach, a to znów zapraszają do współpracy ciekawych artystów, tak jak i teraz.
Po raz 17 odbędą się Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie, impreza przybliżająca nieco naszych wschodnich sąsiadów oraz dorobek mniejszości ukraińskiej w Polsce. Zostało tylko kilka dni na zgłoszenia do tego wydarzenia.
Choć środek zimy, to w Poznaniu nie zasypiają. Organizatorzy festiwalu Ethno-Port postanowili umilić czas oczekiwania na kolejną edycję imprezy rozpoczynając nowy cykl koncertowy. W lutym wystąpią gwiazdy z Polski i Palestyny.
Już w 2003 Urna Chahar-Tugchi, znana mongolska wokalistka, zaprosiła do współpracy akordeonistę Kroke. Po paru latach powstał pomysł połączenia brzmień rodem z mongolskich stepów i polskiego, krakowskiego Kazimierza.
Już czas by nadsyłać zgłoszenia płyt folkowych i ludowych do plebiscytu Polskiego Radia, podsumowującego wydawnictwa, które ukazały się w 2012 roku. Jak zawsze rozstrzygnięcie nastąpi podczas festiwalu "Nowa Tradycja".
Gdy 20.01.2010 startowaliśmy, mieliśmy swoje plany i marzenia, konkretne cele i mgliste wizje. Dziś można powiedzieć, że część z nich udało się zrealizować, i to z nawiązką, część jeszcze na to czeka. Może w kolejnym roku?
Percival Schuttenbach znów w trasie. Jeszcze nie odetchnęliśmy po folk-metalowej edycji Rock in Szczecin i części Mikołajek Folkowych, koncertach SSOGE, Radogosta i Percivali a już nadciągają kolejne, mocne, muzyczne wydarzenia.
Po czterech latach od ostatniej wizyty, pod koniec ubiegłego roku ogłosili, że przyjadą do Polski ponownie. Tym razem do Warszawy. Miał być jeden koncert, ale zainteresowanie jak się okazało, jest większe. Będzie zatem drugi.
Rafał Kwietniewski zaprasza do Warszawy, a Marta Tomczak do Poznania, na spotkanie z muzyką tradycyjną na żywo. Będą tańce a nawet warsztaty z francuskimi mistrzami w dziedzinie tańca. Nie zapomnijcie... parasoli.
Za chwilę rusza największy festiwal muzyki okołoceltyckiej na Wyspach. Imprezie właśnie stuknęła "dwudziestka", więc w programie dużo gości i wydarzeń. Świętowanie rozpocznie uroczysty koncert w Glasgow Royal Concert Hall.
To już piąty rok trwa zabawa internetowa w wybór najlepszych wykonawców sceny folk, etno i world music. Plebiscyt organizuje redakcja angielskiego czasopisma muzycznego Songlines. Mamy tam jednego kandydata z Polski!
W czwartek, 10 stycznia, minęła siódma rocznica śmierci muzyka, multiinstrumentalisty, miłośnika łączenia gatunków, przełamującego granice, członka wielu zespołów folkowych i nie tylko. Przede wszystkim wyjątkowego człowieka.
Ostatnio temat kondycji polskiego folku często gości na łamach mediów. Do tego nurtu włącza się, wydana w grudniu ub.r., pozycja dotycząca tego gatunku muzyki, opracowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze.
"Zawsze jest tak, że ktoś musi zacząć pierwszy" - ten cytat z kultowego filmu Rejs odnieść można i do folkowych fonogramów. Jeszcze nie ucichł gwar podsumowań minionego roku, a na folkowym firmamencie pojawiają się nowości.
Dawniej już od Świąt zaczynały się intensywne obchody grup kolędniczych. Chodzono z szopką, gwiazdą, turoniem, kozą. Dziś do tych tradycji nawiązują zespoły inspirujące się muzyką ludową oraz niektóre folkowe.
Kolędy odgrywają ogromną rolę w tradycji wielu narodów. Jest taka grupa, która na koncertach polskim słuchaczom prezentuje te irlandzkie, szkockie, angielskie i walijskie. Mamy dla Was zaproszenie na ich koncert.
Po raz trzeci, jeden z najstarszych serwisów o scenie etno/folk przeprowadził wśród dziennikarzy zajmujących się sceną folkową sondę-zabawę, w której mogli wytypować swoje "naj" minionego 2012 roku w kilku kategoriach.
Początek Nowego Roku to według wierzeń pogańskich czas narodzin nowego słońca. Nawiązujące do tych tradycji grupy Percival Schuttenbach i Perunwit ruszają we wspólną mini trasę. A my mamy dla was bilety na te koncerty.