WIEŚCI
Interdyscyplinarny projekt, łączący wielokulturowy smak regionu z szeroko pojętą kulturą - muzyką, sztuką, filmem, teatrem i poezją. Kulinarnym ucztom towarzyszyć będzie muzyka etniczna i rockowa w wykonaniu legend obu nurtów.
Fani Miry długo czekali na ten moment! Po kilku latach posuchy, pieśniarka czałgi ze Starej Zagory wychodzi z muzycznego cienia. Oprócz nowego singla pojawi się również promocyjne video. Lato jeszcze będzie gorące.
Po raz dziesiąty, w Warszawie odbędzie się wielkie święto muzyki świata - festiwal Skrzyżowanie Kultur. Dziś ogłoszono program pięciodniowych koncertów, ruszyła też nowa wersja strony internetowej wydarzenia.
Takich emocji w redakcji dawno nie mieliśmy, w wakacyjny, raczej leniwy czas. Nasza skrzynka mailowa rozgrzała się do czerwoności od napływajacych maili z konkursowymi odpowiedziami. Czas ogłosić zwycięzcę.
W tym roku po raz dwudziesty na Jomsborg zjadą wojowie i miłośnicy wczesnego średniowiecza z całej Polski, a nawet zagranicy. W ramach jubileuszu znajdzie się też specjalny koncertowy prezent dla fanów folku i mocniejszych brzmień.
Książka pojawiła się na rynku już jakiś czas temu. Opisuje, i pięknie ilustruje, nasze lokalne, słowiańskie duszki, zwidy, zjawy, stwory, których pełno w ludowych przekazach, baśniach, opowieściach dziadków. Mamy dla Was jeden egzemplarz.
Czterdziestu młodych, utalentowanych muzyków, z różnych krajów, będzie okupywać miasta centralnej, wschodniej i północnej Europy, niosąc ich mieszkańcom muzykę, której nauczyli się od siebie nawzajem. Nie ominą Warszawy.
Angielski The Ukrainians, który kiedyś nagrał płytę "live" na tym festiwalu, wraca do Czeremchy. Wystąpią obok ukraińskiego Kozak System, cygańskiego Taraf de Haidouks czy Czeremszyny. A to nie koniec atrakcji.
Głuchołazy już odliczają godziny do rozpoczęcia kolejnego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej KROPKA. Ósma edycja rusza już w piątek. W tym roku nie lada gratka dla miłośników piosenki poetyckiej czy muzyki folk.
WOMAD to jeden z najważniejszych festiwali etno, folk, roots, world music, znany na całym świecie. Zagrać na jego scenie to duże wyróżnienie. Do tej pory udało się to tylko dwóm polskim grupom. Teraz dołączy do nich trzecia.
Folkmetal wrósł już na dobre w rodzime krajobrazy muzyczne, a do Polski coraz częściej przybywają światowe gwiazdy nurtu. Teraz czas na odpowiedź równie dynamicznej sceny rodzimej. I to nie tylko koncertowo, również imprezowo.
Lautari to nazwa cygańskich muzyków z Rumunii, ale także nazwa polskiego zespołu, który zaistniał, z niemałymi sukcesami, na naszej scenie folkowej na początku XXI w. Działali kilka lat, po wydaniu dwóch płyt umilkli, ale wracają.
W tym roku 23 zespoły, m.in. z Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi, z Bałkanów, Gruzji, a nawet dalekiej Japonii odwiedzi Białystok i 21 innych miejscowości w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru.
Nie tylko media folkowe, etniczne opisują na swych łamach artystów tego nurtu. Zdarza się to także innym i to coraz częściej. To cieszy, bo promocji nigdy za wiele, zwłaszcza renomowanych tytułach, takich jak Jazz Forum.
Wśród wielu atrakcji jubileuszowego 20. Przystanku Woodstock, rockowych gwiazd z kraju i zagranicy, na dużej scenie znalazło się też miejsce na dwa super etno projekty. Pisaliśmy już o Kapeli i Mercedes Peon, ale to nie koniec.
To już dziesięć lat minęło, odkąd za sprawą festiwalu Globaltica można w Gdyni posłuchać muzyki inspirowanej tradycją z różnych stron świata. Jubileuszowa edycja imprezy zapowiada się równie ciekawie, jak 9 dotychczasowych.
Już po raz 26. spotkają się zespoły romskie z całej Europy w gorzowskim amfiteatrze. W tym roku formuła festiwalu zmienia się, ewoluując zgodnie ze światowymi trendami cygańskich brzmień w klubach i plenerach.
Już po raz trzeci Teatr Terno z Gorzowa Wielkopolskiego i Mahala Rai Banda z Bukaresztu nagrali wspólny teledysk. Po raz drugi w formie oficjalnego singla. Obraz pełen jest kontrastowych kolorów i fantastycznych wizji reżysera.