WIEŚCI
"Świtem bladym wyścig do najlepszych stanowisk. Nigdy nie wiadomo, gdzie kto będzie stał, co wystawi danego dnia i co wystrugał ostatniej nocy. Stragany rozłożyste, niebosiężne, dumne i skarby najskromniejsze. Szum, chaos, szperanie."
Do naszej redakcji dotarło ostatnio kilka zaproszeń do obejrzenia nowych teledysków. Zbliża się Dzień św. Patryka więc nic dziwnego, że aktywne na tym polu, zwłaszcza na początku roku są zespoły inspirujące się muzyką irlandzką.
W Pakistanie właśnie ukazała się płyta, która powstała jako zapis projektu, który był efektem spotkania na jednym koncercie dwóch muzycznych światów - Europy Wschodniej i Azji Południowej. Będzie też polskie wydanie tej płyty.
Jednym z zadań Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie, jest wspieranie, poprzez różne programy finansowe, wszelkiej działalności artystycznej, w zakresie muzyki i tańca. Trwa nabór wniosków na dwa ciekawe programy.
Jeśli działacie w Polsce, macie w programie co najmniej 3 utwory inspirowane polską muzyką ludową lub muzyką historycznych mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę, to nie zwlekajcie i zgłoście się do konkursu "Nowej Tradycji".
Już po raz 34 zjadą do Krakowa z całej Polski, miłośnicy mokrego folku. W tym roku czeka na nich 9 koncertów głównych, kilka wydarzeń przyfestiwalowych i jak zawsze nocne granie i śpiewanie w tawernie festiwalowej.
Niewiarygodne ile muzyki polskich wykonawców folkowych można usłyszeć w trakcie grania w "Wiedźmina", jednej z najlepszych gier komputerowych. Wygląda na to, że kolejni folkowcy będą mogli wpisać tę grę do portfolio.
Znów w drodze, znów daleko. Niesamowitych kilka koncertów czeka na dniach Marię Pomianowską. Ta artystka przyzwyczaiła nas już do tego, że nie ma dla niej i jej muzyki, żadnych granic i zmarnowanego czasu.
Grzech Piotrowski nie zwalnia tempa. Po premierach dwóch płyt World Orchestry (nominowanych do Fryderyków w 2012, 2013), wybrał się w podróż po świecie, poszukując nowych muzycznych inspiracji i muzyków.
Pieśni inspirowane celtyckim folkiem, nowe grupy warsztatowe, szkocki zimowy klimat i mimo że do św. Patryka jeszcze trochę czasu, już możemy powoli wczuwać się w patrykowy nastrój, gdyż rusza trasa jednego z zespołów.
Na wiosnę zeszłego roku informowaliśmy o pracach zacnej dackiej formacji Trei Parale nad nowym, pełnym tradycyjnej magii, długograjem. Śródzimie tego roku przyniosło wieść, że album już jest i zbliża się specjalny gig promocyjny!
W tym roku, legendarna już, łódzka YAPA obchodzi wyjątkowy jubileusz. Miłośnicy poezji śpiewanej, piosenki autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku, spotkają się w połowie marca już po raz 40. Czeka moc niespodzianek.
The Irish Dance Festival - niecodzienne doświadczenie, które może pozostać w pamięci na bardzo długo. Święto tańca irlandzkiego i kultury Irlandii, piękna oprawa i średniowieczne klimaty. Ruszyły zapisy na warsztaty.
Pamiętacie "zabawę" organizowaną przez serwis etno.serpent.pl, w której redaktor Darek Anaszko pytał dziennikarzy folkowych o ich typy najważniejszych wydarzeń folkowych roku? Za 2014 r. zrobiliśmy ją wspólnie.
Zmiany, zmiany, zmiany. Od jakiegoś czasu, dzieje się w Czwórce Polskiego Radia. Nowa ramówka, nowi prowadzący. Zmianie uległ także termin nadawania autorskiej audycji Maćka Szajkowskiego - Folk Off.
Podczas 30., jubileuszowego Festiwalu Port Pieśni Pracy w Tychach, szefredaktor portalu Folk24 wraz z zespołem Sąsiedzi otrzymał Nagrodę Publiczności i "Mały Dzwoneczek PPP". To druga nagroda naczelnego na tym festiwalu.