WIEŚCI
Kilkudziesięciu muzyków i wokalistów z odległych zakątków świata przeniesie publiczność do świątyń w Korei, w klimat tadżyckich misteriów, w sam środek mistycznych obrządków Pakistanu oraz tradycyjnych opowieści griotów.
Kirkelig Kulturverksted w Oslo i Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku organizują dwa koncerty w ramach wspólnego projektu, w którym udział wezmą artyści, prezentujący muzykę nie tylko z Polski czy Norwegii.
Na początku września w Lublinie rozpocznie się Europejski Festiwal Smaku, który jest imprezą o bogatym programie, również muzycznym. Tradycyjnie już na plenerowej scenie zabrzmią dźwięki z Bałkanów. Będzie też premiera ciekawego, polsko-ukraińskiego projektu.
Podlaska Oktawa Kultur to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka. Co roku na festiwalu poznajemy dźwięki charakterystyczne dla kultur z różnych stron świata - nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji.
W miniony weekend ukazał się w sieci teledysk kwartetu łączącego, jak i drzewiej bywało, świat klasyczny m.in. z ludowym. Klip nakręcono do jednego z utworów z ostatniej płyty Zagan Acoustic, która premierę miała na początku roku.
Już za chwilę w Czeremsze ruszy Festiwal Wielu Kultur i Narodów. Po raz dwudziesty na placu przed lokalnym GOK-iem zagrają gwiazdy folku i etno, a tłumy tańczyć będą do świtu pod sceną. Znów będzie międzynarodowo i różnorodnie.
Nie po raz pierwszy w historii katowickiego festiwalu muzyki eksperymentalnej, offowej, nowej pojawią się też dźwięki etno-folkowe. Na Secenie Eksperymentalnej usłyszymy zarówno polskie zespoły, jak i przyjezdne. Mamy dla Was bilety!
Kontynuujemy wędrówkę po dźwiękach i rytmach Czarnego Lądu wraz z organizatorami sympatycznej, warszawskiej Cafe. Wakacyjne spotkania pod Baobabem w lipcu i sierpniu to kolejne wyprawy w świat dźwięków Afryki Zachodniej.
Tego lata w Mrągowie będzie bardzo światowo i bardzo folkowo. Wśród gwiazd country, bluegrassu i folku, nie tylko rodzimego, pojawi się artystka wielkiego formatu, wierna amerykańskim korzeniom, trzykrotna laureatka Grammy 2015.
Po raz pierwszy polski wykonawca na tym festiwalu pojawił się na początku XXI w., od tej pory nasza obecność w Paimpol jest coraz bardziej słyszalna i widoczna. W tym roku polską scenę folku morskiego reprezentować będą aż 4 grupy.
W drugiej połowie sierpnia fani folkloru góralskiego zwykle szykują się do festiwalu w Zakopanem. W tym roku w programie imprezy znajdzie się charytatywny koncert na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. To wyraz solidarności górali dla górali.
Niegdyś bardzo popularny instrument na ziemiach Polskich, dziś dzięki kilku pasjonatom powrócił z niebytu i staje się coraz bardziej słyszalny. Mistrzowie wychowują kolejne pokolenia budowniczych, muzycy organizują warsztaty i spotkania.
Dawno nie było konkursów, dawno nie było płyt do wygrania, a że czas wakacji sprzyja prezentom zapraszamy do konkursu. Dzięki uprzejmości muzyków z rosyjskiej formacji Theodor Bastard, mamy dla Was ich najnowszą płytę.
Upały, upały, wakacje, ale scena celtycka nie próżnuje. Zespoły koncertują, przygotowują się do zagranicznych wojaży lub sezonu jesiennego. Czeka nas jeden ważny festiwal i zapowiedź trasy jubileuszowej. Słowem, dzieje się.
Rzadko kiedy w promocji kultury łączą siły festiwale. Miasta owszem. A już by pod jednym szyldem, wspólnie, promowały imprezy etno-folkowe, to rzadkość. Ale nie na wschodzie Polski. Znów połączyły się trzy miasta i trzy festiwale.
Achsar powstał w 2004 roku. Ubiegłoroczny (sic!), debiutancki album "Septentrionalis" poprzedziły cztery płyty demo. W ich muzyce słychać wiele inspiracji, w tym głównie folk, pagan metal, czy metal symfoniczny. Znów pojawią się w Polsce!
Po raz pierwszy na deskach nowej Filharmonii im. Mieczysława Karłowiczaw Szczecinie staną w szranki muzycy z różnych regionów Polski, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz nią zainspirowani, w ramach Turnieju Muzyków Prawdziwych.
Najnowszy, pierwszy w tym roku, a piąty w historii Magazyn Folk24 dotarł już do pierwszych naszych odbiorców. Na 34 kolorowych stronach znów znajdziecie swoich ulubionych autorów, ale też małe nowości. Są też prezenty.
W malowniczej wsi, położonej w Beskidzie Niskim, rodziców i dzieci czekają intensywne spotkania z łemkowskimi i polskimi tańcami tradycyjnymi, pieśniami, rękodziełem, instrumentami. Będzie dużo nauki, ale też zabawy w tradycyjnym świecie.