WIEŚCI
W połowie czerwca Poznań ponownie stanie się etnicznym miastem portowym, miejscem spotkania wielu kultur, korzennych brzmień i różnych tradycji. Znów na kilku scenach zabrzmi muzyka niemal z całego świata, w tym z Polski.
Sewilla, stolica Andaluzji, jest kolebką flamenco. Jest też Miastem Muzyki UNESCO. Świętując swoje wejście do Sieci Miast Kreatywnych, Katowice zaprosiły, obsypany nagrodami, spektakl flamenco "Malgama 1.1." Varuma Teatro.
W tym roku, 4 czerwca, już po raz siódmy w przestrzeni poznańskiego klubu Dragon oraz Małego Domu Kultury zagoszczą folkowe klimaty. Jak zawsze organizatorzy zapraszają na jarmark, warsztaty i do kibicowania konkursowiczom.
Po raz drugi etniczne dźwięki z całego świata zabrzmią w stołecznym Parku Bródnowskim. W najbliższą niedzielę odbędzie się tu festiwal Korzenie Europy, a na scenie pojawią się wyjątkowe, polskie i zagraniczne gwiazdy world music.
Nie umilkły jeszcze echa festiwalu Nowa Tradycja, gdy na scenie stołecznego BCK pojawią się laureaci poprzednich lat i najnowszej edycji. W najbliższy weekend dwa zespoły: Chłopcy kontra Basia i InFidelis opowiedzą swoje muzyczne historie.
Gdy grupka pasjonatów muzyki folkowej, dwadzieścia lat temu wydawała pierwszy numer swojego pisma, wtedy jeszcze bardziej zinu niż środowiskowego periodyku, z pewnością nie przypuszczali, że ich pasja przetrwa tak długo.
To będzie już siódme rozdanie konkursowe poznańskiego Dragon Folk Festu, o główną nagrodę, jaką jest Grand Prix Złota Fujara. Konkurs skierowany do zespołów i solistów, grających folk, etno i world music w szerokim rozumieniu tego słowa.
Tradycyjnie podczas finałowego koncertu Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja" widzowie mogli wysłuchać m.in. koncertów wykonawców nagrodzonych w konkursie. W tym roku były to bardzo tradycyjne dźwięki.
W środę, w stolicy rozpoczął się, koncertem Zawołanego Składu Weselnego, 19 Festiwal "Nowa Tradycja". Aż do niedzieli folk, etno i muzyka źródeł zagości w studio koncertowym PR. Jak co roku dużo emocji przyniesie konkurs.
Po raz trzynasty silna grupa pod wezwaniem Pauliny Łaskarzewskiej, Janka Konadora i Piotra Piegata ogłosiła wyniki plebiscytu internautów "Wirtualne Gęśle". Niespodzianek nie ma, w czołówce nagradzane już tytuły.
Dziś, choć wbrew panującej modzie festiwal w nazwie nie ma słowa "szantowy", to jeden z nielicznych festiwali w Polsce, gdzie szanty są głównym elementem programu. Od lat jego wizytówką są też, oprócz artystów, jego organizatorzy.
Nowy projekt muzyczny, którego efektem będzie płyta zrodził się w Bieszczadach. Kilka tamtejszych zespołów, znanych doskonale fanom muzyki etno-folkowej, zdecydowało się połączyć siły, by promować region, jego tradycje i siebie nawzajem.
Po raz szesnasty, polskie środowisko muzyki country wręczyło swoje nagrody przyznawane w Plebiscycie "Dyliżanse". Wśród nagrodzonych w 10 kategoriach, znaleźli się zarówno uznani artyści, jak i ci dopiero zaczynający przygodę z country.