WIEŚCI
Bardzo przykra wiadomość dotarła do nas z rumuńskiego Târgu Jiu... Z soboty na niedzielę 26/27 stycznia zmarła nagle Camelia Argint, lubiana nauczycielka i znana pieśniarka lubianego w rumuńskich Karpatach stylu muzică populară. Miała 54 lata.
Trwają co prawda gdzieniegdzie jeszcze ferie ale Wrocław już budzi się powoli do aktywniejszego sezonu koncertowego. Choć luty zaczyna się mroźnie warto jednak ruszyć z domu, bo nad Odrą nawet w tak krótkim miesiącu można poczuć folk.
Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagrody FRYDERYK 2019 i zapowiedziała zmianę formuły gali. W tym roku nasza scena ma też swoją kategorię w konkursie czyli „Folk/Muzyka Świata”, zobaczcie kto dostał nominacje.
Jeśli chcesz wystąpić na tegorocznym WOMEX-ie, zaprezentować swój projekt lub film albo podzielić się z delegatami z całego świata swoją wiedzą lub muzycznym doświadczeniem to nadszedł właśnie czas na składanie aplikacji.
Milo Kurtis to od lat niestrudzony poszukiwacz etnicznych brzmień ze smykałką do przełamujących stereotypy projektów. Jeden z nich wkrótce zaprezentuje się publiczności na stołecznym Bemowie z okazji premiery nowej płyty.
Zjawiskowa Loreena McKennitt w marcu znów wystąpi w dwóch miastach w Polsce. Bilety do Krakowa niestety już wyprzedane, ale są jeszcze miejsca na koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, który odbędzie się dzień później.
Polskie Radio zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną 2018 roku.
Za nami już oficjalna zagraniczna premiera najnowszej płyty trójmiejskiego zespołu Laboratorium Pieśni. Koncerty w Polsce też się klarują, a do nas dotarły już, jeszcze pachnące farbą egzemplarze „Rasti”, której Folk24 patronuje.
Wraz z końcem roku ukazał się singiel grupy DYM. To nowa formacja Studium Instrumentów Etnicznych. Formacja dzika, rytmiczna, barbarzyńska, gdzie podstawę stanowią melodyjne wokale. Starożytne instrumenty obecne w wielu kulturach.
W tym roku, dokładnie w kwietniu mija dwadzieścia pięć lat od powołania Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Z tej okazji wydarzy się sporo ciekawych rzeczy, pierwsza już za nami – inauguracja działalności nowego portalu RCKL.
Ciekawą formę promocji kultury i dziedzictwa w ramach programu „Global Ireland 2025”, wdraża rząd Irlandii powołując stanowiska Ambasadorów Kultury. Jednym z nich został skrzypek, dobrze znany fanom folku irlandzkiego w Polsce.
Już późną jesienią wróble (i mazurki) ćwierkały, że stolicy dany będzie w styczniu Odpust Zupełny. Teraz już wiadomo oficjalnie - lubelski projekt medieval-folkowy przybywa do Warszawy w nowym składzie już w najbliższą sobotę.
Bałkański Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Oprócz Poznania, wydarzenia związane z Doček Nove Godine czekają nas w Łodzi, w stolicy i w Gdańsku. Będą fanfary na żywo, DJe za sterami, taniec brzucha i inne atrakcje.
Jeszcze się dobrze rok nie zaczął, nie podsumowaliśmy dobrze płyt z 2018 r., a już pojawiają się sygnały o wydawnictwach planowanych na rok 2019. Właśnie dotarła do nas EP-ka ciekawego duetu z Krakowa, która zapowiada pełną płytę.
Stary kalendarz juliański daje okazję do ponownego świętowania nadejścia Nowego Roku. Tym razem w bałkańskim stylu. Muzyka na żywo, balkan party, korowody, konkursy z nagrodami i inne atrakcje po raz szósty w klubie „U Bazyla”.
Jak to na początku roku bywa scena folkowa wielu krajów dokonuje podsumowań roku minionego. Sypią się honory, nagrody, wyróżnienia, plebiscyty. Najlepszych folkowców nagrodziło po raz pierwszy irlandzkie Radio RTE 1.
Piwnica Pod Baranami, znana z klimatów poetyckich, autorskich, songwriterskich, dla wielu kultowe otwarła swe bramy na gatunki dotąd tam nie prezentowane, jak np. folk morski i celtycki, a to za sprawą zespołu Sąsiedzi.
Działają od dekady, mają bardzo ciekawą biografię, grają piękne koncerty, ich muzyka najbliższa jest t.zw. indie folk. Islandzka grupa Árstíðir przylatuje na dwa koncerty do Polski. W Krakowie i Poznaniu promować będą nowy album.
Sylwester za nami, wchodzimy w pierwszy miesiąc nowego roku. Jaki to będzie rok pod kątem etno i folku czas pokaże, we Wrocławiu z pewnością, jak poprzednio, nie będziemy się nudzić. Już styczeń zapowiada się gorący muzycznie.
W styczniu 2019 stołeczni (i nie tylko) fani etnicznych brzmień nie będą mogli narzekać na nudę. W stolicy zagości folkmetal, fanfary, celt-punkfolk i dużo grania tradycyjnego. Będzie różnorodnie, poniżej garść szczegółów.