Etno-grudzień w Warszawie to folkmetal, darkfolk, zakręcona nuta azjatycka, sporo brzmień wschodniosłowiańskich, węgierskich, bałkańskich i ormiańskich, szanty, szczypta songwriterstwa i nie tylko. W każdym razie - będzie różnorodnie!
Przed nami Mikołajki Folkowe. To już 29 edycja tego kultowego festiwalu. W tym roku, jak zawsze emocji dostarczy scena otwarta, kuluary, a kropkę nad i postawią etno-legendy naszej i światowej sceny.
Jak co roku, druga połowa listopada to czas Dni Bretanii. Ich 26 edycję zainauguruje bardzo interesująca wystawa fotografii Guya Le Querreca. Nie zabraknie oczywiście także muzyki z tamtego regionu. Będzie wielka i wschodzące gwiazdy.
Dwie ostatnie edycje „Folkowego OKO” upłyną w rytmach wschodniosłowiańskich, a cykl gościć będzie dwie legendy polskiej sceny muzyki folkowej – w listopadzie Werchowynę, a w grudniu – Czeremszynę.
Pod koniec miesiąca pojawi się kolejna płyta z cyklu „Muzyka Źródeł”. Będzie to muzyczna prezentacja wielce szanowanego rodu Karpieli-Bułecków, oddanego tradycji góralskiego muzykowania. Wcześniej koncert premierowy.
Akademia Fonograficzna niedługo zakończy przyjmowanie zgłoszeń do corocznej nagrody FRYDERYKI. Jeśli wasz zespół wydał ostatnio płytę, utwór, teledysk lub będąc członkiem zespołu lub sam byłeś producentem muzycznym – zgłoś się!
Listopadowa edycja cyklu Folkowo-Bemowo łączyć będzie w sobie nutę z pogranicza polsko-ukraińskiego z mniej znaną historią jednego z bardziej zakręconych artystów plastyków XX wieku. Tołhaje przywiozą z sobą łemkowskie pieśni matki Andy'ego Warhola.
Listopadowe, jesienne wieczory są coraz dłuższe a klubowe brzmienia folk/etno rozbrzmiewać będą w Warszawie i okolicach bardzo licznie i zróżnicowanie. Zabrzmi wschodni folkrock, szczypta folkmetalu, klezmerski etnojazz, muzyka węgierska... i nie tylko!