To już dwunasta edycja tego wyjątkowego festiwalu, odbywającego się nieprzerwanie w niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec. W każdym roku przewodzi inna tematyka...
– Wszystko kręci się jednak wokół kultury tradycyjnej, z niej czerpiemy i ją chcemy przekazywać dalej, nadając jej czasem nowe formy i brzmienia. Odwołujemy się jednak zawsze do korzeni – podkreśla pomysłodawca festiwalu Marcin Piotrowski.
Dotychczas odbyły się festiwale pod hasłami: kultura żydowska, wielka wędrówka czy kultura jest babą. W tym roku Festiwal Folkowisko odbędzie się w dniach 14-16 lipca
Folkowisko idze na Wesele
Tegoroczna edycja Folkowiska odbędzie się pod hasłem „Wesele” – i nie bez powodu. Po pierwsze festiwal wraca do swoich korzeni, czyli rocznicy i powtórki wesela jego pomysłodawców – Mariny i Marcina Piotrowskich.
Po drugie, w tym roku podczas Folkowiska uczestnicy wezmą udział w najprawdziwszym weselu! I to trzydniowym. Na festiwalu świętować bowiem się będzie ślub Kasi Chodoń i Arka Szałaty i wspólnie – organizatorzy, wykonawcy i goście oraz widzowie Folkowiska – przejdą cały obrzęd tradycyjnego wesela ze wszystkimi jego elementami. To być może jedyna taka okazja i największe tradycyjne wesele, jakie możecie sobie wyobrazić.
Idą goście do Gorajca
W tym roku gośćmi weselnymi (poza uczestnikami, których w tym roku będzie około tysiąca) będą fantastyczni muzycy, rękodzielnicy, budowniczowie instrumentów, pisarze i twórcy wszelkiej maści, ludzie z różnych światów i środowisk – bo Folkowisku od zawsze zależy na spotkaniach, na tworzeniu nowych kooperatyw i sieci połączeń między ludźmi i organizacjami.
Ej muzyko, muzyko
Wśród tegorocznych gwiazd znajdą się Percival i Joryj Kłoc, zagrają też Kapela Brodów, Tadirindum, Daj Ognia, Nicponie i Tęgie Chłopy. Zaśpiewają roztoczańskie Niezapominajki, Stokrotki i Galicjanki.
Do tego potańcówki do rana, warsztaty śpiewu, gry na instrumentach wszelakich.
Nie samom muzykom...
Oczywiście nie zbraknie też warsztatów rękodzielniczych. Będzie nauka języka migowego – bo to ważna część języka polskiego. Odbędzie się i Jarmark Cudów, na którym będzie można nabyć wyjątkowe cuda! Poza tym rozmowy, spotkania... rozmowy, spotkania... rozmowy, spotkania...
Dla natury
Organizatorzy dbają bardzo o bycie w zgodzie z naturą. Zachęcają do skrzykiwania się na wspólne dojazdy, korzystania z lokalnych zasobów (jedzenie i noclegi) oraz do zabierania ze sobą własnych naczyń.
Na karnety to już ostatni moment, nie zwlekajcie. A czeka Was jak zawsze dużo radości i szaleństwa, ale też dużo skupienia, kameralnych spotkań i namysłu nad tym, gdzie żyjemy i jak żyjemy.
Więcej szczegółów w naszym dziale: „Wydarzenia: 12 Festiwal Folkowisko”
12. Festiwal Folkowisko: Wesele 2022, 14-16.07.2022, Gorajec
Portal Folk24.pl jest partnerem wydarzenia