Wszystko zaczęło się trzydzieści lat temu, gdy spotkali się Konrad Irzyk, Grzegorz Majewski, Marek Razowski, Sławomir Olko, by założyć zespół Perły i Łotry Shanghaju, śpiewający dawne pieśni pracy, głównie te marynarskie, a cappella. Przez trzydzieści lat działalności zmienił się kilkakrotnie skład (dziś z ojców założycieli nie ma już nikogo), kilkakrotnie zmieniała się nazwa (Perły i Łotry Shanghaju, Prawdziwe Perły, Perły i Łotry), ukazało się kilka – bardzo różnorodnych płyt. Zespół przejechał tysiące kilometrów, zagrał setki koncertów (nawet za oceanem), wykreował wiele wydarzeń, w tym wspomniany już, jeden z największych w kraju festiwali szant i pieśni morza – Port Pieśni Pracy.
Dziś Perły i Łotry to uznana formacja nie tylko na scenie polskiej, ale od kilku lat ich wersja hitu z serialu „Wikingowie” – „My Mother Told Me” w wersji dance i klasycznej, folkowej bije rekordy odsłuchań w internecie (przekraczając już jakiś czas temu 10 mln. wyświetleń).
Port Pieśni Pracy
Jednym z niezaprzeczalnych sukcesów zespołu Perły i Łotry jest festiwal „Port Pieśni Pracy”, który od 2000 roku organizują w Tychach. Zaczęło się od edycji zimowej, by w 2001 r. dołożyć edycję letnią, a w 2002 r. do programu edycji zimowej dołożyć konkurs (edycję i konkurs zawieszono w 2016 r., więcej o tym tu: „Zima bez PPP”).
W tym roku licząc wszystkie edycje, zimowe i letnie, festiwal odbędzie się po raz trzydziesty ósmy, potrwa trzy dni (19-21.08.2022), a jego kulminacyjnym wydarzeniem będzie sobotni koncert z okazji 30-lecia Pereł i Łotrów, który odbędzie się w Teatrze Małym. Poza zaproszonymi gośćmi: zespołami Sąsiedzi, Trzecia Miłość i Banana Boat, duetem Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, oraz solistą Markiem Szurawskim, niemal dwugodzinny koncert dadzą jubilaci z prawie wszystkimi dotychczasowymi Perłami i Łotrami w składzie. Z pewnością dla fanów zespołu i „mokrego folku” w ogóle będzie to gratka nie lada. Zaproszenia w każdym razie znikają szybko.
Szanty w Tychach latem
Tradycyjnie morskie pieśni zabrzmią w niedzielę na finał nad jeziorem Paprocany. Będzie je też słychać na pl. Baczyńskiego w sobotę, czy w piątek w Browarach Tyskich.
My szczególnie polecamy koncert piątkowy, inaugurujący PPP. Rozpocznie go nie byle kto, bo wspomniany już Marek „Siurawa” Szurawski – jedyny dziś w Polsce szantymen z prawdziwego zdarzenia, znawca marynarskich tradycji i oczywiście wielki miłośnik i promotor kultury morza, w tym szant. Także dziennikarz, autor programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz książek o tematyce marynistycznej, który wraz ze swym zespołem Stare Dzwony, ponad 40 lat temu wprowadzał szanty i dawne morskie pieśni do Polski (ciekawą z nim rozmowę publikujemy tutaj: „Gdy powstawała tzw. scena szantowa”). Jego opowieści i wykonania szant to smaczek każdego festiwalu.
Jakby w kontrze pojawi się z kolei jedna z najmłodszych na scenie szantowej i pierwsza w Polsce żeglarska bardessa (czyli autorka i wykonawczyni swoich piosenek) – Marta Śliwa (rozmowa z Martą tu: „Być pośrodku”). Usłyszymy ją w repertuarze, znajdującym się m.in. na dwóch autorskich płytach: „Pośrodku” oraz „Kokosowa wyspa”.
Szczegóły programowe festiwalu znajdziecie w naszym dziale „Wydarzenia”
38 Port Pieśni Pracy, 19-21.08.2022, Tychy
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia