W tym roku, znów dzięki muzyce, podczas festiwalu w Poznaniu powędrujemy w nieznane – na Daleki Wschód, do odległej Korei i bezkresnych stepów Mongolii, na północ do krainy ludu Sami, na zachód serbsko-łużyckie siedziby i na południe, na koniec Afryki. Trafimy też do Macedonii, Francji, Belgii, Hiszpanii i na Bliski Wschód.
W środku i przed CK Zamek
Koncerty wybrzmią na trzech scenach – w Sali Wielkiej CK ZAMEK, na Zamkowym Dziedzińcu oraz w Parku Adama Mickiewicza. Muzyczne wydarzenia uzupełnią warsztaty, pokazy filmowe, dyskusje i atrakcyjne zajęcia przygotowane specjalnie dla dzieci. Tuż przed rozpoczęciem świętowania, w Holu Wielkim CK ZAMEK zostanie otwarta wystawa portretująca społeczność Ethno Portu.
Muzyczni goście Ethno Portu 2024 – Afryka
W programie 17 edycji Międzynarodowego Festiwalu Worldmusic „Ethno Port” znalazły się zespoły dobrze znane polskim fanom folku, etno i muzyki świata, ale także te uznane już w świecie choć u nas jeszcze nie występujące, jak choćby siedmioosobowy zespół Bantu Continua Uhuru Consciousness (BCUC) z Soweto w Republice Południowej Afryki. Ich muzykę określa się jako „afro-psychodeliczny future pop”. Zespół powstał w 2003 roku i śpiewa we wszystkich 11 (sic!) językach urzędowych Republiki Południowej Afryki. Jak można się domyśleć ich muzyka to wypadkowa różnych nurtów i etnicznych melodii mieszających się na scenie południowoafrykańskiej. Dodajmy, że za swoją działalność BCUC na ubiegłorocznej edycji Targów Muzyki Świata WOMEX w Hiszpanii otrzymał prestiżową nagrodę Artist Award 2023.
Kolejnym przedstawicielem Afryki na Ethno Porcie będzie grupa ABAIM z Mauritiusa, składająca się na co dzień z ponad 50 osób w różnym wieku, promująca swoje niematerialne dziedzictwo: język ojczysty, muzykę, pieśni, taniec, zabawy i historię. Jej działania mają na celu odtwarzanie i utrwalanie dziedzictwa kulturowego Maurytyjczyków, m.in. muzyki sega znad Oceanu Indyjskiego, której aspekt terapeutyczny współcześnie zatraca się w nowoczesnych formach.
Muzyczni goście Ethno Portu 2024 – Azja
Największy kontynent naszego globu, Azję, reprezentować będą grupy z Indii (Deobrat Mishra), Palestyny (Le Trio Joubran), Korei Południowej, Mongolii. O ile reprezentanci dwóch pierwszych krajów są dość często na naszych festiwalach słyszalni, a trio z Palestyny fanom muzyki Orientu czy sceny worldmusic powinno być doskonale znane, o tyle muzycy z półwyspu koreańskiego czy z Mongolii to nadal dla nas raczej egzotyka.
Samulnori Hanmac to pięcioosobowy południowokoreański zespół perkusyjny. Nazwa grupy nawiązuje do próby tworzenia współczesnych utworów, których korzenie wciąż silnie trzymają się tradycji. Kluczowe dla zespołu są ich innowacyjne kompozycje i świeży impuls. Grupa trafiła do Poznania jako zwycięzca konkursu Cheongchun Yeoljeon Chulsapyo Competition dla debiutujących zespołów koreańskiej muzyki tradycyjnej. Nagrodą główną był właśnie występ przed publicznością Festiwalu Ethno Port.
Z kolei Khusugtun z Mongolii, to zespół, który wykonuje muzykę inspirowaną tradycjami swoich przodków. Celem artystów, obok oczywiście koncertowania, jest propagowanie dziedzictwa muzyki mongolskiej, zainteresowanie nią nowych pokoleń. Silnie nawiązują do korzeni również przez dobór ludowych instrumentów, także tych dawno zapomnianych jak muzyczny łuk (numan khuur). Oczywiście na koncercie nie zabraknie gardłowego śpiewu, tzw. khöömii. Spodziewajcie się całego spektrum repertuaru zespołu – od pieśni pochwalnych (magtaal), przez krótkie piosenki (bogino duu), aż po kompozycje inspirowane tradycją – solowe utwory instrumentalne (tatlaga) towarzyszące tańcowi bii biyelgee.
Michalove, Suferi, Tęgie Chłopy z Polski
Dla wielu z czytelników Folk24 polska reprezentacja na Ethno Port w Poznaniu być może jest już znana, choć dwa pierwsze zespoły działają na polskiej scenie folkowej od niedawna.
Pierwsza grupa Michalove to rodzina: siostry Terefenko, Ania i Justyna oraz Kuba Bryzgalski, mąż Justyny. Pochodzą ze wsi Michałowo (od niej wzięła się nazwa zespołu) leżącej na Pomorzu Środkowym. Ich przodkowie przybyli tutaj z różnych stron Polski. Dziadek sióstr Terefenko był ukraińskim przesiedleńcem z Podkarpacia podczas Akcji „Wisła”. Muzycy zauroczeni pięknem i bogactwem ukraińskich pieśni ludowych, poprzez śpiew na nowo odkrywają swoją tożsamość kulturową. Skupiają się na tradycyjnych pieśniach wielogłosowych, głównie ukraińskich, ale również polskich i bałkańskich, a capella oraz we własnych aranżacjach przy akompaniamencie m.in. akordeonu, bębnów i handpana. Wygrali Festiwal „Mikołajki Folkowe” (2019 r.), zdobyli II Nagrodę (ex aequo z duetem SEKUNDa) i Nagrodę Programu I PR na „Nowej tradycji” (2022), a debiut płytowy, płytą „Rano”, zaliczyli z początkiem 2023 r.
Suferi, to bardzo młode trio (i wiekiem i stażem wspólnego grania), ale z mocnym przytupem weszli na polską scenę muzyki trad/folk/worldmusic. To zdobywcy I nagrody na Turnieju Muzyki Prawdziwej edycja 8.5 – Eksperyment w 2023 roku oraz Grand Prix Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2024. Fundament muzyczny i konceptualny zespołu stanowi muzyka polska, do której trio podchodzi z głębokim szacunkiem, jednocześnie łączy oberkowe rytmy i melodie z wpływami nowoczesnego jazzu, muzyki elektronicznej, muzyki rumuńskiej oraz hip-hopu, szukając naturalnych połączeń między tradycją a muzyką naszych czasów. Tuż po Ethno Porcie trio wystąpi na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki trad/etno/folk w Europie, niemieckim Rudolstadt Festival i jeśli jeszcze do Andrzeja Imierowicza (gitara i syntezatory), Miłosza Berdzika (perkusja) dodamy Kacpra Malisza (skrzypce), to dla stałych czytelników Folk24 wszystko już będzie jasne.
Trzecią, najbardziej doświadczoną formacją w polskiej reprezentacji są Tęgie Chłopy. Nie obywa się bez nich wiele potańcówek, tak będzie i w Poznaniu, gdzie zagrają do tańca pierwszego dnia.
Europa na Ethno Porcie
W programie festiwalu, obok grup z Polski, pojawi się jeszcze osiem zespołów z Europy. W jednym z nich mamy i polski akcent. Mowa o Common Routes. To międzynarodowy projekt piętnastu osób i instytucji kulturalnych z sześciu krajów: Belgii, Polski, Francji, Hiszpanii, Węgier i Włoch. Jego trzonem jest trio Olivier Kikteff, Antoine Girard i Aïda Nosrat. Dołączyły do nich znane z poprzednich edycji festiwalu: poznanianka Malwina Paszek oraz Białorusinka Nasta Niakrasawa (biorąc pod uwagę, że Nasta miesza w Polsce od co najmniej dekady, to w sumie mamy dwa polskie akcenty).
Poza tym zwracamy Waszą uwagę na gruzińskie Trio Mandili, norweski zespół Gabba, Haratago, który przyjedzie z Kraju Basków i Francji oraz Las Lioronas – prawdziwy międzynarodowy mix. A na zdjęciu powyżej Džambo Aguševi Orchestra z Macedonii.
Karnet na cały festiwal to 300 zł, trzydniowy 370 zł. Szczegóły programu znajdziecie na stronie festiwalu i w naszym dziale „Wydarzenia”: 17 Festiwal „Ethno Port”
17 Festiwalu Muzyki Świata „Ethno Port”, 20-23.06.2024, Poznań
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia