W styczniu Janusz Prusinowski Kompania zaprasza na dwa zupełnie różne koncerty w Warszawie. Już w najbliższą sobotę, 4 stycznia, na Saskiej Kępie zespół przedstawi ludowe Herody – formę teatru obrzędowego, w dużej mierze ludowego, lecz wzorowanego na popularnych w średniowieczu przedstawieniach przyklasztornych dla ludu, w której zachowały się wcześniejsze formy przedchrześcijańskiego kolędowania.
To dawniejsze kolędowanie miało wymiar stwarzania na nowo świata, gdy jasność zwycięża ciemność, w czasie zimowego przesilenia. Było związane z pamięcią o przodkach, oraz dobrymi życzeniami dla domowników, składanymi w formie ofiarowywanej wzajemnie „kolędy”. Głównym wątkiem jest tu historia o Królu Herodzie i karze, jaka go spotkała.
Z kolei 18 stycznia na Ochocie, w ramach pierwszego w tym roku cyklu „Energia Źródeł - Folkowe OKO” i jednocześnie naszego pierwszego w tym roku patronatu medialnego, Janusz Prusinowski Kompania zaproszą na tradycyjną potańcówkę z muzyką na żywo! Będzie zatem i okazja przypomnienia sobie klimatów Sceny Korzenie, która cyklicznie odbywała się w klubie Remont w latach 90 XX wieku lub poznania muzyki wiejskiej na nowo. Moderatorem tego wydarzenia będzie, jak zawsze podczas Folkowego OKO, znany dziennikarz radiowy, Adam Dobrzyński.
Janusz Prusinowski Kompania to uczniowie i kontynuatorzy wiejskich muzykantów i śpiewaczek, mistrzów improwizowanych mazurków i oberków, m.in. Jana Lewandowskiego, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Piotra i Jana Gaców, Stanisława Stępniaka, i Marii Siwiec. Przez wiele lat zespół wypracował swój własny, charakterystyczny styl, będący połączeniem stricte tradycyjnego brzmienia z awangardowym duchem. Na repertuar Kompanii składają się przede wszystkim tańce i pieśni z Polski Centralnej - a przede wszystkim mazurki w przeróżnych formach. Bardzo ważnym dopełnieniem ich wiejskiego muzykowania jest taniec, dlatego też muzykę kapeli można usłyszeć na potańcówkach wiejskich i miejskich Klubów Tańca. Z kolei na warsztatach muzycznych i tanecznych członkowie zespołu dzielą się swoimi umiejętnościami i zarażają fascynacją do muzyki ludowej.
Kompania Janusza Prusinowskiego godnie reprezentowała nasz kraj na licznych koncertach w Azji, Kanadzie, USA (m.in. Chicago Symphony Center, Kennedy Center, Carnegie Hall NY). W 2008 roku zespół wydał entuzjastycznie przyjętą płytę „Mazurki”, w 2010 nagrodzoną Folkowym Fonogramem Roku 2010 w konkursie Polskiego Radia płytę „Serce”, w roku 2013 wyróżnioną drugim miejscem w konkursie Polskiego Radia płytę „Po kolana w Niebie”, a w grudniu 2018 ukazał się najnowszy album zespołu „Po śladach”. W maju 2019 najnowsza płyta Kompanii otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Folkowy Fonogram Roku Polskiego Radia na najlepszą płytę folkową za rok 2018.
Janusz Prusinowski – lider zespołu – jest również dyrektorem artystycznym festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, współzałożycielem Domu Tańca, pomysłodawcą cyklu filmów dokumentalnych Telewizji Polskiej „Dzika Muzyka” i inicjatorem bardzo wielu działań związanych z odrodzeniem muzyki wiejskiej w Polsce.
Szczegóły koncertów w naszym dziale wydarzenia.