Oskar Kolberg znany jest przede wszystkim jako kompozytor i uczony, autor monumentalnej pracy dokumentującej folklor ziem Rzeczpospolitej Obojga Narodów "Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce". W styczniu pisaliśmy o ogólnym planie obchodów Roku Kolberga, który został przedstawiony na specjalnej konferencji prasowej. A co czeka nas w najbliższych dniach?
Już 21 lutego nastąpi inauguracja Roku Kolberga w Domu Kultury w Przysusze. Na uroczystym koncercie wystąpi Zespół Regionalny Mogilanie oraz mistrzowie muzyki tradycyjnej: Piotr Gaca, Tadeusz Jedynak, Maria Siwiec. Zagrają też uczniowie - kapela Niwińskich. Otwarta zostanie również wystawa ukazująca środowisko osób kultywujących dawne tradycje muzyczne wsi, na którą m.in. złożą się zdjęcia znanego dokumentalisty wiejskich muzykantów, Piotra Baczewskiego, którego gościliśmy też na łamach pierwszego numeru naszego Magazynu FOLK24.
Z kolei w dzień urodzin kompozytora, 22 lutego, w Muzeum im. F. Chopina w Warszawie zostanie otwarta wystawa czasowa, która ma przybliżyć Kolberga jako etnografa, muzykografa ale też i chopinologa.
Ponadto, ten wybitny badacz zostanie uhonorowany podczas Międzynarodowej Konferencji "Oskar Kolberg - prekursor europejskiej folklorystyki", która odbędzie się 21-22 lutego w Instytucie Muzykologii UW. W programie referaty dziennikarzy muzycznych (m.in. Marii Baliszewskiej), naukowców i artystów związanych ze sceną folkową i tradycyjną (Weroniki Grozdew-Kołacińskiej, Remka Mazura-Hanaja). Sesję zakończy koncert zespołu Janusz Prusinowski Trio.
Najbardziej uroczyste obchody z udziałem władz państwowych odbędą się 24 lutego w Filharmonii Narodowej. Na jednej scenie zagra Wielka Orkiestra Gaców, Trebunie Tutki, Kapela ze Wsi Warszawa oraz Zbigniew Namysłowski Quintet. To wielka nobilitacja dla folku i muzyki tradycyjnej.
W kwietniu jednym z najważniejszych wydarzeń upamiętniających autora "Ludu..." będzie festiwal Wszystkie Mazurki Świata, któremu w tym roku patronuje hasło "Rzeczpospolita Kolberga". Miesiąc później, pod koniec maja w Poznaniu spotkają się naukowcy z różnych krajów, aby dyskutować na konferencji "Dzieło Oskara Kolberga jako dziedzictwo narodowe i europejskie".
Ale nie tylko tak duże i oficjalne wydarzenia odbędą się w ramach obchodów Roku Kolberga. To również pole do działania lokalnych, bardzo wartościowych inicjatyw związanych z muzyką wiejską. Przykładowo, już niedługo (14.02) w Hołowni w ramach Szkoły Mistrzów Tradycji rozpoczną się warsztaty muzyki tradycyjnej Polesia Lubelskiego, na których będzie można nauczyć się tańca, śpiewu i gry pod okiem lokalnych Mistrzów - Zdzisława Marczuka, Zygmunta Mazura, Katarzyny Weremczuk i zespołu Jutrzenka.
Szczegóły opisanych powyżej koncertów i warsztatów w dziale "wydarzenia".
Źródło: oficjalna strona Roku Kolberga