Prawdę pisząc, pojawienie się tematyki kolbergowskiej w najstarszym folkowym periodyku było tylko kwestią czasu - co jest zrozumiałe ze względu na okrągłą, 200 rocznicę urodzin badacza i rok, któremu patronuje. Ogrom wykonanej przez autora "Ludu" pracy do dziś inspiruje, edukuje i co ciekawe, służy różnym osobom, muzykom - i nie tylko folkowym. Po lekturze najnowszego numeru Gadek, zwłaszcza sondy, można się o tym dobitnie przekonać.
Nasza redakcyjna koleżanka, Ewelina Grygier, w tekście pod znamiennym tytułem "My z niego wszyscy" zrelacjonowała przebieg i podzieliła się swoimi refleksjami z międzynarodowej konferencji Oskar Kolberg - prekursor europejskiej folklorystyki, która odbyła się w lutym w Warszawie.
Poza tym w numerze zwraca uwagę, przypomniany po latach (przedruk z Gadek z 2003 r.) ciekawy wywiad z nieodżałowanym wirtuozem skrzypiec z Huculszczyny, Romanem Kumłykiem, który zarejestrowała Agnieszka Matecka-Skrzypek. Pozostając u naszych wschodnich sąsiadów, warto też przeczytać rozmowę "O psuciu piosenek" ze znanym i mającym w Polsce wielu fanów, ukraińskim zespołem Folknery. W dziale "Z teorii" Czytelnicy znajdą sporo informacji na temat instrumentów dętych w kulturze karpackiej - autorstwa Małgorzaty Wilczyńskiej (flecistki grupy Pod Wiatr).
Sporo w tym podwójnym numerze obszernych relacji koncertowych, m.in. z przedstawienia "Watermelon" w wykonaniu tria Sutari oraz z koncertu Balkan Sevdah w ramach festiwalu filmowego "Oko na Bałkany". Nie zabrakło też informacji o akcji Globalna Baba, która odbyła się 8 marca.
No i oczywiście obszerna relacja z grudniowego festiwalu "Mikołajki Folkowe", którą przedstawiła sama redaktor naczelna Gadek, Agata Kusto. Ponadto, jak zwykle, recenzje płytowe i książkowe, Etno-Lektura czy felieton Tomasza Janasa.
A my też przekazujemy dobrą wieść na koniec - Gadki już zawitały do naszego sklepu!
Gadki z Chatki nr 110/111