Jako zespół zaistnieli podczas Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek" w Będzinie, we wrześniu 2004 r. Oficjalny koncert premierowy miał miejsce w marcu 2005. Początkowy skład Duan liczył 7 osób. Wśród instrumentarium znalazł się wtedy m.in. kontrabas, który wyróżniał ich spośród zespołów grających muzykę irlandzką. Od samego początku wierni tradycyjnemu irlandzkiemu graniu, które doskonalili na sesjach oraz podczas indywidualnych wizyt na Zielonej Wyspie.
Muzyków Duan inspirują m.in. pierwsze, jeszcze bardzo tradycyjne nagrania Clannad, jak i muzyka The Bothy Band, Planxty, Danu, Nomos czy Solas oraz Dé Danann. Mimo zawodowych obowiązków, stale się rozwijają i uczą.
Na koncie mają występy na najważniejszych imprezach w kraju, w tym na największym festiwalu w Polsce, Przystanku Woodstock. Koncertowali też w Czechach, Niemczech i Holandii. Nawiązali owocną współpracę z Towarzystwem Polsko-Irlandzkim, Fundacją Kultury Irlandzkiej. Mają też na koncie udany koncert z Bobem Balesem.
Na początku obecnej dekady w zespole zaszły zmiany, w składzie pojawił się nowy gitarzysta Wiktor Bartczak (znany m.in. z występów z formacjami Cztery Refy i North Wind), który zastąpił Szymona Białka, a chwilę później nowa skrzypaczka Katarzyna Szyszkowska, która zastąpiła Mirka Walczaka. Po odejściu Wiktora Bartczaka, Witek Kulczycki, dotychczas grający na fletach, przerzucił się na gitarę, a skład ustabilizował się jako kwartet.
Jednak, jak czas pokazał, nie była to ostatnia "rewolucja" w składzie zespołu. W 2016 roku założyciel i forntmen Duanu, Witek Kulczycki, wyjechał do Irlandii. Grupa na jakiś czas zwolniła tempo, grywając zrzadka, z gościnnymi gitarzystami. Jednak na początku 2018 roku objawił się kolejny skład, w którym muzycy z Górnego Śląska stanowią już mniejszość.
Zespół współpracuje z grupami tańca irlandzkiego, ostatnio m.in. z jednym z najlepszych w Polsce, zespołem Treblers, angażuje się też w wiele innych projektów - niestety płyty jak nie było, tak nie ma
Skelige