WIEŚCI
Tomasz "Ragaboy" Osiecki upodobał sobie instrumenty indyjskie - sitar i dilrubę. Od lat można go usłyszeć na płytach muzyków etnicznych, rockowych i alternatywnych. W zeszłym roku zdecydował się na realizację solowego projektu.
Ostatki to nie tylko wzmożona konsumpcja pączków. To także dawne, tradycje ludowe końca karnawału oraz okazja do współczesnej zabawy z folkiem w tle. W związku z tym przyglądamy się, co w folkowym świecie dziać się będzie w najbliższym czasie.
Hoverla czyli śnieżna góra, to najwyższy szczyt Ukrainy. To również nazwa młodego, folk-rockowego zespołu z Wrocławia, którego debiutancka płyta właśnie się ukazała, a jej premiera odbędzie się na inaugurację festiwalu... Szanty we Wrocławiu!
U naszych południowych sasiadów sporo się dzieje. W lutym ogłoszono nominacje do Anděla - jednej z najważniejszych nagród w czeskim przemyśle muzycznym. W nowym roku ukazały się też ciekawe albumy z folkiem i muzyką świata.
Rumuńska formacja Negură Bunget z początkiem wiosny wznawia europejską trasę koncertową promującą album "TĂU". Album dopiero się ukaże natomiast terminarz koncertów jest już imponujący i wciąż się powiększa.
W terenie - Nowym też - czuć nadchodzącą wiosnę. Marcowe granie poświęcone będzie przede wszystkim najmłodszym melomanom ale i siedmioleciu działalności grupy. Nie braknie również nowinek oraz specjalnego gościa.
To już pięć lat minęło odkąd w Sosnowcu można było po raz pierwszy poczuć celtyckiego ducha za sprawą "St Patrick’s Day". W tym roku na jubileuszowym spotkaniu z kulturą Zielonej Wyspy znów zagrają czołowe polskie zespoły.
Już od czwartku święto szant i piosenki żeglarskiej w Krakowie. Jako jeden z patronów medialnych 33 Festiwalu "Shanties", mamy dla Was konkurs, w którym można wygrać podwójne bilety aż na cztery festiwalowe koncerty.
Trafił w nasze ręce najnowszy, już 108 numer czasopisma Gadki z Chatki, najstarszego polskiego periodyku opisującego naszą scenę muzyki ludowej, etnicznej i folkowej. Z nowym wydaniem przyszły dwie poważne zmiany.
Czas szybko leci. Już w najbliższą sobotę, swój poważny jubileusz obchodzić będzie jedna z najbardziej znanych audycji o piosence turystycznej i autorskiej. Obchody rozpocznie koncert transmitowany na żywo w Polskim Radiu Rzeszów.
W drugi weekend marca, znów sala gimnastyczna Politechniki Łódzkiej zostanie opanowana przez włóczykijów, łazików, wagabundów, turystów i muzyków sortu różnego, piewców wędrówek wszelakich i wolności. Czas bowiem na Yapę.
Gdy wchodzą na scenę - a jest ich aż czternaścioro - tworzą razem całkiem pokaźną grupę. Studium Instrumentów Etnicznych nie ukrywa, że wspólnota jest podstawą ich twórczości. Właśnie nagrali debiutancki album.
Przypadająca w tym roku 200 rocznica urodzin wybitnego etnografa Oskara Kolberga to okazja do przypomnienia Polakom i pokazania światu, jego dokonań, spuścizny. Pierwsze, poświecone mu wydarzenia już za chwilę.
Nadszedł czas oficjalnego podsumowania zeszłego roku na scenie etno-folkowej: Polskie Radio po raz kolejny ogłasza konkurs na najlepsze fonogramy z muzyką folk i muzyką źródeł. Podsumowanie oczywiście na Nowej Tradycji.
Już po raz dziesiąty w Warszawie obchodzić będziemy bułgarskie święto wina Trifon Zarezan. Oprócz tradycyjnego i symbolicznego przycięcia winorośli i degustacji wina będzie jak zawsze dużo muzyki i tradycyjnych bułgarskich tańców.
W niedzielne południe, w Beacon w Nowym Jorku, cały folkowy, i nie tylko, świat żegnał jednego z ostatnich, wielkich folkowców Ameryki, badacza i miłośnika tradycji, obrońcę praw człowieka, nauczyciela i dobrego człowieka.
Spotkali się 15 lat temu, a połączyła ich miłość do muzyki irlandzkich pubów, którą postanowili przybliżyć polskim słuchaczom. W ciągu tych lat skład grupy zmieniał się, ale fascynacja celtycką nutą pozostała. Niebawem urodziny!