WIEŚCI
«1,
2,
3 -
11,
12,
13,
14,
15 -
36,
37,
38»
Po raz trzydziesty piąty odbędzie się w Ciechanowcu konkurs gry na tradycyjnych instrumentach pasterskich. To wielkie międzynarodowe wydarzenie z roku na rok przyciąga coraz większe grono widzów i uczestników.
Podhale zajmuje wyjątkowe miejsce w historii polskiej, etnomuzycznej fonografii. To tu, w 1904 r. Roman Zawiliński – filolog i etnograf z Krakowskiej Akademii Umiejętności dokonał pierwszego nagrania folkloru muzycznego.
Cztery lata po udanym albumie "Tajno Biav" (polski radiowy "Folkowy Fonogram Roku 2011" oraz brytyjski "Songlines Top of the World Album") lubelska grupa Čači Vorba powraca z nowym krążkiem, wydanym znów przez Oriente Musik.
Po raz drugi będziemy gościć w Polsce jedną z najbardziej znanych artystek światowej sceny folkowej, frontmenkę legendarnych Clannad, Moyę Brennan z zespołem. Znów trzy koncerty, i znów Warszawa, i znów mamy dla Was bilety.
Jak co roku pod koniec listopada przygotowania do święta fanów folku w Lublinie wkraczają w ostatnią fazę. Kreujący całe środowisko festiwal Mikołajki Folkowe obchodzić będzie 25- lecie istnienia. Znamy już program imprezy.
O takiej pozycji wydawniczej marzyło z pewnością wielu fanów tego nurtu. Ponad 400 stron, dziesiątki ilustracji, zdjęć i przede wszystkim historii, o sławach, legendach muzyki, która w Polsce ma bardzo wielu fanów – Fado.
Ukraiński zespół ze Lwowa, znany już fanom folku, właśnie ogłosił w Polsce wydanie swojej nowej płyty, o intrygującym tytule. Muzyka, jak na prawdziwych lirników przystało, jest bardzo zakręcona, ludowa, ale nie tylko ukraińska.
Od kilku lat śledzimy działalność Towarzystwa Przyjaciół Grecji w Polsce. Wszystkich miłośników tego wyspiarskiego kraju, a zwłaszcza jego kultury ucieszy wiadomość, że w stolicy wystartował nowy sezon nauki tańców greckich.
W nadchodzący weekend stolica rozbrzmiewać będzie tradycyjną nutą, do której będzie można zatańczyć, a od wiejskich mistrzów nauczyć się śpiewu i gry. Nie zabraknie też akcentów bardziej refleksyjnych na jesiennych Mazurkach.
Dni Bretanii nawiązują do celtyckiej tradycji oswajania zimy. Według kalendarza Celtów, lato kończyło się 31 października, a po nim następowała zima. Długie i ciemne wieczory spędzano wspólnie, m.in. muzykując i tańcząc.
Tradycyjna muzyka hinduska, na najwyższym światowym poziomie, w najbliższy weekend zawita do stolicy. Polsko-indyjska formacja Saagara wystąpi w ramach cyklu "Folkowo Bemowo". Mamy dla Was bilety na to niezwykłe wydarzenie.
Podczas uroczystej Gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, w minioną środę, ogłoszono laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2015. To nagroda przyznana po raz piąty.
Jesień to pracowity czas dla zespołów. Część nagrywa w studiu, część wydaje płyty i promuje je koncertowo. Właśnie pojawił się w sieci nowy teledysk do singla zespołu Tołhaje. Z tej okazji mamy też dla was mały prezent, tańszą "Czeredę".
Już pod koniec listopada w Polsce gościć będziemy Węgierską Ambasadę Muzyki Ludowej, która odbędzie tour z programem "Báthory - Bem - Balatonboglár" czyli z opowieściami muzyką ludową o przyjaźni polsko-węgierskiej.
Pierwszy koncert w nowym składzie mają już za sobą, przed nimi kolejne i plany związane z dalszą dzialalnością. Po długiej, bo niemal trzyletniej przerwie, na scenę powraca folkowy zespół GreenWood, choć jest to już inna grupa.
W pieśniach bardów, jak w zwierciadle, odbija się obraz naszego świata, pełnego piękna i brzydoty, dobra i zła, prawdy i fałszu. Jaki był, jest i będzie świat będzie się można przekonać na kolejnej edycji festiwalu OPPA w Warszawie.
Już po raz dwunasty odbędzie się wielkie muzyczne święto fanów reggae, roots, dub, raga, hip-hop, soul i muzycznych eksperymentów cyfrowych. Po raz pierwszy patronujemy temu największemu, halowemu festiwalowi w UE.
Po raz dziesiąty przybędą do Warszawy współcześni opowiadacze z całego świata – zarówno ci o korzeniach teatralnych, jak i ci, dla których punktem wyjścia do pracy nad żywą opowieścią są literatura, muzyka czy własna pamięć.
Powraca "FOLK OFF! Tour", cykl koncertów Kapeli ze Wsi Warszawa i ich gości. Tym razem podczas trasy, która obejmie cztery miasta spotkamy się nie tylko z wizją polskiej muzyki ludowej, ale też z "nową" muzyką ludową z Estonii.
Kilka dni temu światło dzienne ujrzała pierwsza w historii grupy Foliba, płyta CD. Dziś egzemplarze "Tan" dotarły do naszej redakcji, a że dawno u nas nie było konkursu płytowego, to chętnie się z Wami nimi podzielimy.
Jesienne szarugi sprawiają, że coraz chętniej odwiedzamy kluby i sale koncertowe. W najbliższy weekend w stolicy będzie do tego dobra okazja. Zbliża się kolejny koncert z cyklu "Folkowo Bemowo" z dawką energetycznej muzyki.
Zbliża się koniec roku, a wraz z nim jesienne porządki w naszym sklepie. W naszej najnowszej promocji będziecie mogli nabyć płyty wielu znaczących wykonawców z rabatami sięgającymi nawet 50%. Na sam początek "Celtowie".
Jeden z najbardziej znanych, najstarszych i zasłużonych dla promocji piosenki autorskiej i turystycznej, lubelski festiwal "Bakcynalia" zaprasza wykonawców do udziału w konkursie. Na zgłoszenia macie jeszcze kilkanaście dni.
Właśnie pojawił się w sieci nowy singiel żeńskiego zespołu Same Suki. Po pierwszej, bardzo udanej debiutanckiej płycie, dziewczyny zapowiadają kolejne wydawnictwo. Znów można się spodziewać pięknej, energetyzującej muzyki.
Nadciąga potrójne, folkmetalowe uderzenie z północno-wschodniej Europy. Na trzy gigi przybędą giganci gatunku z Estonii, Łotwy i Finlandii, wspomogą ich nasi. Początek Polskiej Złotej Folkmetalowej Jesieni można uznać za otwarty!
Nowy zespół balfolkowy, kolejna odsłona bardzo intrygującego przedstawienia, słynni muzycy na dużym festiwalu, koncerty, wyprzedaże. Te, i inne atrakcje czekają nas na scenie celtyckiej w kraju i za granicą już w tym miesiącu.
Miniony rok Studium Instrumentów Etnicznych upływa przede wszystkim pod znakiem ciężkiej pracy w studio nagrań. Muzycy SIE zarejestrowali bogaty materiał do nowego projektu Maćka Szajkowskiego oraz do swojej drugiej płyty.
Ma swoje święto blues, od tego roku będzie je mieć także muzyka country. Oddolną inicjatywą fanów tego gatunku ostatni dzień września został ogłoszony Polskim Dniem Muzyki Country. Na razie bez wielkich fanfar, ale ważne że w ogóle.
We wrześniu Skrzyżowanie Kultur gościło koreańską formację Geomungo Factory, która okazała się być na swój sposób folkmetalowa. Tym razem przybywa kolejny azjatycki potentat tego nurtu, na jedyny koncert w Polsce.
Wyobraźcie sobie taki specyficzny "flash mob" - w tłumie zwykłych osób, część z nich zatrzymuje się, przywdziewa kolorowe stroje, zaczyna śpiewać i tańczyć, śmiać się, cieszyć chwilą... I to nie trwa moment. To trwa cały wieczór...
Aż dziw, że dopiero teraz na scenie muzyki morza i oceanów pojawia się DVD z zarejestrowanym koncertem folku morskiego i współczesnej piosenki żeglarskiej. Jeszcze dziwniejsze, że wydali je prawdziwi weterani „mokrego grania”.
Właśnie rozpoczęło się głosowanie Kolegium Elektorów na nominowanych twórców i wydarzenia do nagrody polskiego środowiska muzycznego. W gronie elektorskim zasiadł w tym roku także redaktor naczelny portalu Folk24.
Istnieją od dziesięciu lat, zjechali ze swoją muzyką kawał Polski i świata. Zagrali setki koncertów. Współpracowali z wieloma muzykami, ale po raz pierwszy w swej historii nagrali studyjną płytę, która ukaże się niebawem.
Takiego koncertu w Byotmiu jeszcze nie było. Wszystkie zespoły wykonujące folk morski w tym mieście zebrały się w Bytomskim Centrum Kultury by wesprzeć chorego kolegę ze sceny. Sala pękała w szwach, a chojne datki płynęły strumieniami.
Wrzesień to dla sceny celtyckiej start powakacyjnego sezonu warsztatowego. Niemal każda grupa ma coś do zaproponowania. W drugiej połowie miesiące będzie też interesująco muzycznie, dwa jubielusze i kolejna odsłona projektu "Usłyszeć taniec".
Już za chwilę ukaże się najnowsza, siódma w historii płyta Kapeli ze Wsi Warszawa. Znów do jej nagrania zespół zaprosił niezwykłego gościa, wybitnego muzyka. Tym razem nuty polskie połączyły się z brzmieniami orientalnymi.
Już niedługo pod namiotem na stołecznym Placu Defilad zabrzmią etno-dźwięki z całego świata w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Koncerty, warsztaty, dyskusje, spotkania z artystami od kilku lat przyciągają publiczność jak magnes.
Po raz pierwszy w historii, pod jednym dachem, spotka się cała bytomska scena żeglarska podczas koncertu, którego celem będzie zebranie pieniędzy na leczenie ciężko chorego kolegi. Będzie tradycyjnie, będzie współcześnie.
Minęły wakacje, ale nie ma tego złego..., bo jednocześnie powróciły do stolicy cykle koncertowe. I tak za tydzień kolejna odsłona, znanego nam już "Folkowo Bemowo", tym razem w rytmach afrykańskich. Jak zwykle będą też warsztaty.
Koryfeusz - przewodnik chóru w teatrze antycznej Grecji, wybitna postać, za którą podążają inni, ale też nagroda polskiej branży muzycznej. Prestiżowa, bo przyznawana przez kolegów po fachu. Za chwilę koniec zgłaszania kandydatów.
W Krakowie pielęgnują i lubią starosłowiańskie tradycje. Już w najbliższy weekend odbędzie się tam festiwal przybliżający kulturę przedchrześcijańską naszych przodków. Będą dźwięki, słowa i obrazy oraz atrakcje dla dzieci.
Ponad stu aktorów-amatorów, czterech szalonych lirników i dzika słowiańska zabawa złożyły się na teledysk ukraińskiej grupy folkowej Joryj Kłoc do polskiej tradycyjnej pieśni "Oj, siadaj, siadaj". Premiera miała miejsce pod koniec sierpnia.
Po dłuuuugiej przerwie trafia do dystrybucji kolejny, tym razem podwójny numer rodzimowierczego pisma "Gniazdo". Pismo dostępne będzie w naszym sklepie, a dla tych, którzy zamówią go u nas mamy kilka prezentów i "okazji".
Katowice świętują co roku swoje urodziny również w rytmie world music. Tym razem, obok śpiewaków z Sardynii, plenerowego koncertu zespołu Vołosi z orkiestrą AUKSO, usłyszymy też mistrza flamenco, znanego w Katowicach - Paco Peñię.
Największy festiwal muzyki celtyckiej w Polsce i największy festiwal kultury celtyckiej w Europie, ale również warsztaty tańca ze znaną trencerką czy szkockie klimaty taneczno muzyczne nad morzem i spotkania "Celtów" z szantymenami.
Już po raz trzeci, w ostatni weekend sierpnia, Bałkany w najlepszym wydaniu zagoszczą w Beskidzie Sądeckim. Będą zagraniczne gwiazdy i czołówka polskiego etno, grająca nuty z Południa Europy. A w tle szum malowniczego Popradu.
Od pięciu lat na Dni Dawnych Kultur do Brennej, turystycznej miejscowości w Beskidzie Śląskim, ściągają odtwórcy historyczni, zajmujący się wczesnym średniowieczem. Od trzech lat przyjeżdżają tu również fani folkmetalu.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich potrwa aż dziesięć dni, na które złożą się występy zespołów z całego świata, a także liczne imprezy towarzyszące, w tym konkurs. Znamy już polskich uczestników rywalizacji o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę.
Kilkudziesięciu muzyków i wokalistów z odległych zakątków świata przeniesie publiczność do świątyń w Korei, w klimat tadżyckich misteriów, w sam środek mistycznych obrządków Pakistanu oraz tradycyjnych opowieści griotów.
Kirkelig Kulturverksted w Oslo i Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku organizują dwa koncerty w ramach wspólnego projektu, w którym udział wezmą artyści, prezentujący muzykę nie tylko z Polski czy Norwegii.
«1,
2,
3 -
11,
12,
13,
14,
15 -
36,
37,
38»