WIEŚCI
W Londynie po raz jedenasty wręczono nagrody "BBC Radio 2 Folk Awards 2010" dla najlepszych wykonawców muzyki folk w Wielkiej Brytanii. Uroczystość miała miejsce na początku lutego.
Na początku marca Polskie Radio ogłosiło na swojej stronie werdykt jurorów konkursów Folkowy Fonogram Roku oraz Fonogram Źródeł. Do konkursu zakwalifikowano łącznie 32 płyty.
"Wyobraź sobie świat bez muzyki. Lub wyobraź sobie świat, gdzie mówią nam co mamy grać, co mamy śpiewać, a nawet czego mamy słuchać prywatnie w domach. Taki świat już istnieje. Nie wyobrażasz sobie w jak wielu krajach muzycy i kompozytorzy są prześladowani. Ich liczba stale rośnie".
Yapa, jeden z najbardziej klimatycznych festiwali muzyki szlaków i schronisk zbliża się wielkimi krokami. Pierwszy etap, zgłoszenia do konkursu - już na ukończeniu.
W kwietniu władze Polskiego Radia wprowadzają nową strukturę organizacyjną tej instytucji. Nie znalazło się w niej Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Czy to oznacza koniec istnienia tej instytucji?
Jedna z największych sław muzyki fado, zwanej też "portugalskim bluesem" - Mariza, zagra dwa koncerty w Polsce. Będzie to fragment trasy promującej jej najnowszy album "Terra".
Etnomuzykolog, szantymen, skrzypek, nauczyciel muzyki, śpiewak tradycyjny i marynista i wielki pasjonat folkowych brzmień, po raz drugi poprowadzi warsztaty skrzypcowe w Krakowie.
Od wielu lat, obok tradycyjnych marynarskich pieśni pracy, piosenek żeglarskich i morskich ballad w hali Wytwórni Filmów Fabularnych słychać także folk celtycki. Z roku na rok coraz głośniej.
Polskie Radio SA już po raz trzynasty zaprasza do udziału w Konkursie Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja 2010". Termin zgłoszeń upływa na początku marca. Dla kogo trzynastka okaże się szcześliwa dowiemy się w kwietniu.
Po raz pierwszy na naszych łamach Wojciech Ossowski, znany dziennikarz, miłośnik i propagator folku, zapowiada swoją cykliczną audycję "Ossobliwości muzyczne".
Zespół muzyki celtyckiej Duan z Gliwic ma nowego gitarzystę. Poszukiwania trwały od września 2009 r. i zakończyły się sukcesem. Zmiennik Rafała Rupińskiego co prawda mieszka w Anglii, ale nie będzie to problemem.
Grzegorz Chudy - członek zespołu Beltaine - nie tylko gra i śpiewa, jego pasją jest także malarstwo. Już niedługo odbędzie się wernisaż wystawy z akwarelami jego autorstwa, zatytułowanej "Podróż na koniec ziemi".
Już tylko tydzień pozostał do zgłoszenia udziału w konkursie Polskiego Radia na najlepszą płytę z muzyką folkową - Folkowy Fonogram Roku 2009 - i na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną - Fonogram Źródeł.
Muzyka z najnowszej płyty tyskiej formacji Prawdziwe Perły pojawiała się już fragmentarycznie na ich koncertach, ale całość, po raz pierwszy, usłyszeli widzowie festiwalu PPP w Tychach, w miniony weekend.
Zespół Beltaine od grudnia 2009 znowu w studiu. Po bardzo udanym debiucie, płycie "Rockhill", oraz po bardzo dobrym przyjęciu drugiej płyty - "Koncentrad", nadszedł czas na kolejną. Czy trzecia płyta również czymś zaskoczy?
Informacja o reaktywacji Festiwalu Kultury Celtyckiej w Dowspudzie w 2010 okazała się błędna. Jak się dowiedzieliśmy Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach organizuje całkiem inną imprezę, reaktywacji FCK nie ma w planach.
W Kopenhadze, na przełomie października i listopada, odbyły się 15 Targi The World Music Expo. Rozmach imprezy, liczba oraz jakość prezentowanych wykonawców zasłużyły na uznanie uczestników.
Na początku grudnia 2009 r. świat folkowy obiegła wiadomość o śmierci Liama Clancy, pieśniarza folkowego, szantymena, ostatniego z legendarnej grupy folkowej The Clancy Brothers and Tommy Makem.