WIEŚCI
«1,
2,
3,
4,
5 -
36,
37,
38»
Przekładany dwukrotnie termin wreszcie okazał się ostatecznym i w czwartek koncertem grup wrocławskich i gości zainaugurowano trzydziestą drugą edycję festiwalu „Szanty we Wrocławiu”, jednego z największych w Polsce.
Niezwykły kolektyw muzyczny DYM, który łączy świetnie wyprodukowaną muzykę z zachwytem nad kulturą przeworską, zaprezentował kolejny teledysk ze swojej pierwszej płyty. Tym razem są to bardzo pasujące do obecnej aury „Maliny”.
Trzydziestu artystów z Europy Środkowej i Wschodniej: od Węgier po Łotwę, przyjedzie do Gorajca (woj. podkarpackie) by stworzyć wspólny, album muzyczny z tekstami literackimi i wystawą poświęcony wolności i Białorusi.
Będzie muzycznie, będzie w plenerze, będzie jak dawniej. Katowickie podcienia Instytucji Kultury „Katowice Miasto Ogrodów” znów będą rozbrzmiewać muzyką świata. Tym razem z Węgier, Afryki, Bałkanów i Polski. Festiwal tuż, tuż.
Znana i lubiana heavy folkowa formacja Łysa Góra znów zagra na żywo - jeszcze online. Ogródek stołecznego klubu VooDoo miał ruszyć w czerwcu. Czy wreszcie wrócą koncerty? Jeszcze nie... Na razie czekamy i trzymamy kciuki!
Na ogłoszone w ub. tygodniu nominacje do konkursu Akademii Muzycznej „Fryderyki 2021” czekała także scena folkowa. W kategorii „Album Roku – Muzyka Świata” wyróżniono pięć płyt. Jest tu mała niespodzianka!
Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 15 marca w samo południe i potrwa do 30 kwietnia br. Gdy już wybierzesz płytę, którą uważasz za najlepszą, wciśnij znajdujący się pod nią przycisk. Otworzy się wówczas okno z formularzem...
W zeszłym roku YAPA jako pierwszy łódzki festiwal, przeniosła się do internetu, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu lockdownu. Było to jedno z pierwszych tak dużych wydarzeń muzycznych w sieci. Czy w tym roku będzie równie udanie?
Radiowe Centrum Kultury Ludowej podało właśnie do wiadomości listę płyt nominowanych do finału konkursu „Folkowy Fonogram Roku 2020” Polskiego Radia. Ponieważ zgłoszeń było wiele, w tym roku wybrano aż trzynaście tytułów.
Rozpoczęło się przyjmowanie propozycji prezentacji, które złożą się na program dwudziestej siódmej edycji Międzynarodowych Targów Muzyki Świata WOMEX. Organizator zachęca do udziału różnorodne środowiska muzyki świata.
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zadecydował, iż od 1 marca to Narodowe Centrum Kultury będzie udzielać pomocy socjalnej twórcom i artystom, przejmując także zarządzanie całym procesem wsparcia.
W czwartek rusza czterdziesta edycja największego festiwalu piosenki żeglarskiej i szanty w Polsce, krakowskiego „Shanties”. Całość odbywać się będzie on-line, a temat jubileuszowej odsłony tego wydarzenia brzmi... „W sieci”.
Polsko-węgierska fundacja Felczaka zaprasza do wzięcia udziału w programie grantowym na dofinansowanie produkcji i wydania płyt powstających we współpracy wykonawców polskich i węgierskich. Czas zgłoszeń do końca marca.
ZAiKS, Towarzystwo Dziennikarskie i Fundacja Collegium Civitas postanowiły ogłaszają konkurs na reportaż i/lub tekst publicystyczny pod hasłem „Kultura w pandemii – pandemia w kulturze”. W puli aż 74.000 złotych.
Po raz pierwszy od dawna i z udziałem żywej publiczności, na scenie sali widowiskowej DK Świt odbędzie się folkowe granie! Merkfolk i Fleurdelis zagrają w ramach obchodów jubileuszowego, 10-go Święta Welesa.
Numer sto pięćdziesiąt widnieje już na okładce najnowszego wydania Pisma Folkowego. Redakcja z Lublina, niedawno wyróżniona prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga, przygotowała znów sporo ciekawych tematów.
W związku z pandemicznymi obostrzeniami RCKL nie podaje jeszcze na sto procent, że festiwal "Nowa Tradycja" odbędzie się w pełnym kształcie, ale na pewno można się zgłaszać do Konkurs Muzyki Folkowej.
Trwa dziś ogólnopolska akcja „Media bez wyboru”, która ma pokazać, że obecne działania rządu w sferze mediów niepublicznych nie zmierzają w dobrym kierunku. Środowisko mediów, wydawców ich nie popiera, nie rozumie.
Trifon Zarezan czyli bałkańskie Święto Wina od lat konkuruje z Walentynkami. W tym roku stołeczne obchody przycinania winorośli w tanecznych, bułgarskich rytmach odbędą się online.
Mimo iż wokół zamykane są kolejne uznane pisma hobbystyczne, a magazyny drukowane tracą nakłady, my twardo robimy swoje, a nawet bardziej. Oto jedenasty numer Magazynu FOLK24, dwa razy grubszy i z nowymi, uznanymi autorami!
Nawet wirus nie powstrzymał Zielonej Wyspy od wręczenia nagród najlepszym wykonawcom, twórcom, producentom muzycznym oraz uhonorowania piosenek, albumów oraz legend irlandzkiej sceny muzyki tradycyjnej – choć tym razem on-line.
Zespół DYM właśnie świętuje premierę klipu do utworu „Kowalski”, będącego niezwykłym obrazem pradawnych czasów. Utwór jest zapowiedzią większego projektu, łączącego światy muzyki, obrzędu, nauki i dokumentu.
30 Mikołajki Folkowe już trwają! Od wczoraj toczą się debaty na temat szeroko rozumianego folku na profilu festiwalowym na FB. Dziś ruszają koncerty. Wszystko będzie do obejrzenia na żywo bez wychodzenia z domu.
Kapela ze Wsi Warszawa, najbardziej znany i utytułowany polski zespół sceny etno, folk i world music powraca z nową płytą. Premierę „Uwodzenia” Karrot Kommando przygotował na Andrzejki. Przedsprzedaż już trwa.
Mimo trudnych czasów cykliczność „Energii Źródeł - Folkowego OKO" została zachowana, a folkowe granie zagości w naszych domach. Tym razem w sieci na żywo NIE zagra międzynarodowy zespół z Wrocławia – Los Duendes.
Niestety, Robert Leonhard, twórca zespołu Małżeństwo z Rozsądku gra już w największej orkiestrze świata. Ale na szczęście pozostały piosenki, a co ważne dla kolekcjonerów, również płyty. Łódzki Dalmafon wznowił właśnie jedną z nich.
Intrygujące kobiece głosy, połączone w dawnych pieśniach z Dolnego Śląska, na którym przecięły się ich muzyczne drogi. Przy wtórze rozmaitego instrumentarium śpiewają o tęsknotach znanych dawnej oraz współczesnej kobiecie.
Listopad przyniósł nam kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Lubelska formacja Młode Djembe zagra w Ośrodku Kultury Ochoty w opcji online. Cykliczność zostanie zachowana a muzyka zagości w naszych domach.
Do naszej redakcji dotarł kolejny numer, wydawanego w Lublinie, Pisma Folkowego (dawniej Gadki z Chatki). Na czterdziestu ośmiu stronach znów w stałych rubrykach można poczytać artykuły bardziej i mniej znanych autorów.
Trzeci album warszawskiego kolektywu afrobeatowego w minionym tygodniu stał się faktem. Płyta „Antibody” ukazała się w plikach muzycznych oraz na zielonym winylu. Jak zapowiadają muzycy teraz jest więcej popu w afrobeat'cie.
Legenda polskiej sceny folk. Grali tę nutę zanim to było modne i znane. Dziś to właśnie z ich twórczości czerpie inspiracje wiele młodych zespołów. A oni grają folk-rockowo, a nawet hip-hopowo. To Orkiestra św. Mikołaja. Z Lublina.
Urodzony i wychowany w North Yorkshire, w Wielkiej Brytanii, Callum Spencer już przyciąga wzrok krajowej i międzynarodowej sceny muzycznej. Ten utalentowany songwriter za chwilę znów pojawi się na koncertach w Polsce.
Festiwal „Dźwięki Północy” odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku ze względu na panującą sytuację organizatorzy wprowadzili zmiany i przenieśli koncerty na początek października. Będą transmisje on-line.
Miłośników gór, poezji śpiewanej, piosenki turystycznej i całego nurtu nazwanego Krainą Łagodności, zapraszamy do Wrocławia na kolejną edycję festiwalu „Z Mego Okna Widać Góry”. W programie prawdziwe legendy nurtu.
Tej jesieni czeka nas potężna dawka dźwięków i emocji związana z ogólnopolskim tournee Velesara. Wirus je opóźnił, ale nie przekreślił! Wydaną w 2019 roku płytę „Dziwadła” i trasę koncertową objęliśmy patronatem medialnym.
Powraca stołeczny cykl „Energia Źródeł - Folkowe OKO”. Pierwszą jesienną edycję otworzy Dziewanna, która podczas koncertu odbierze też statuetkę Wirtualnych Gęśli za zwycięstwo w plebiscycie internautów. Gig na żywo w sieci.
Po raz drugi w Sosnowcu odbędzie się koncert organizowany przez Fundację Folk24 i Klub Kiepury, w ramach cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”. Przeniesiemy się w tym roku m.in. do krainy łagodności, poezji i piosenki turystycznej.
Na początku sierpnia miała miejsce premiera singla Karoliny Cichej, w którym wystąpiła Kayah. Choć sama autorka określa go „lamentem autobiograficznym”, utwór wspaniale oddaje optymistyczny i taneczny charakter płyty „Tany”.
Zapraszamy na 22 edycję festiwalu „Rozstaje - Etnokraków”. Muzyka, taniec, warsztaty z mistrzami, to czeka w Krakowie. Tematem tegorocznym jest dialog. Muzyczny dialog z tradycją, dialog międzykulturowy, dialog społeczny.
Tegoroczny „Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską” w Kazimierzu nad Wisłą i Janowcu odbędzie się w nowym, wrześniowym terminie. Planowany, kameralny charakter tej edycji być może stanie się jej wielkim walorem.
Ze względu na wyjątkową sytuację dotychczasowa tradycyjna formuła MFFZG nie jest możliwa. Jednak latem góralski folklor będzie obecny pod Giewontem, a górale z całego świata będą w tym czasie sercem w Zakopanem, na swoistym e-festiwalu.
Po raz piąty tego lata Wojciech Ossowski zaprasza do Klubu Folkowego, który powstał z martwych kilka tygodni temu. Audycja to wielce zasłużona dla krzewienia muzyki folkowej w Polsce i mamy nadzieję, że znów taką się stanie.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zezwolił na organizację wydarzeń artystycznych z udziałem większej liczby uczestników od 17 lipca. W związku z tym kultowy festiwal w Czeremsze odbędzie się w okrojonej formie.
To już ostatnie chwile by zapisać się do drugiej edycji projektu „Tak Brzmi Miasto: Inkubator”. Projekt kierowany jest do artystów, zespołów i menedżerów. Wśród prowadzących mi.n. Daga Gregorowicz ze znanej nam Dagadany.
Fundacja Folk24, wydawca portalu i magazynu Folk24, serwisu Szanty24 oraz płyt CD wkracza na nowe pole działalności. Właśnie ukazała się pierwsza w historii fundacji płyta winylowa. Wyjątkowa, bo to longplay z szantami.
Warsztaty Kultury w Lublinie i Jarmark Jagielloński rozpoczynają akcję #ZnajdźRzemieślnika! Wszystkim miłośnikom sztuki ludowej ułatwią kontakt online z twórcami, którzy w ubiegłych latach gościli na lubelskim festiwalu.
Nagroda im. Oskara Kolberga to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zajmujących się propagowaniem folkloru. W tym roku wśród jej laureatów znalazła się redakcja, działającego od 1996 r. „Pisma Folkowego”.
Z końcem kwietnia zakończył się plebiscyt internautów „Wirtualne Gęśle”. Organizatorzy właśnie ogłosili listę dziesięciu płyt finalistek, wśród nich znalazło się kilka z naszym logo na okładce. Ogłoszenie zwycięzcy za kilka dni.
Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to konkursy Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które prezentują i wyróżniają najlepsze polskie płyty z muzyką folkową i tradycyjną. Znamy już laureatów obu konkursów za rok 2019.
W związku z panującą epidemią i odwołanymi imprezami, festiwalami, koncertami sytuacja muzyków staje się trudna. Są programy pomocowe, m.in. ZAiKS i MKiDN, które mają wesprzeć artystów w potrzebie. Oto kilka opcji.
«1,
2,
3,
4,
5 -
36,
37,
38»