WIEŚCI
«1,
2,
3,
4,
5 -
35,
36,
37»
Mimo trudnych czasów cykliczność „Energii Źródeł - Folkowego OKO" została zachowana, a folkowe granie zagości w naszych domach. Tym razem w sieci na żywo NIE zagra międzynarodowy zespół z Wrocławia – Los Duendes.
Niestety, Robert Leonhard, twórca zespołu Małżeństwo z Rozsądku gra już w największej orkiestrze świata. Ale na szczęście pozostały piosenki, a co ważne dla kolekcjonerów, również płyty. Łódzki Dalmafon wznowił właśnie jedną z nich.
Intrygujące kobiece głosy, połączone w dawnych pieśniach z Dolnego Śląska, na którym przecięły się ich muzyczne drogi. Przy wtórze rozmaitego instrumentarium śpiewają o tęsknotach znanych dawnej oraz współczesnej kobiecie.
Listopad przyniósł nam kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Lubelska formacja Młode Djembe zagra w Ośrodku Kultury Ochoty w opcji online. Cykliczność zostanie zachowana a muzyka zagości w naszych domach.
Do naszej redakcji dotarł kolejny numer, wydawanego w Lublinie, Pisma Folkowego (dawniej Gadki z Chatki). Na czterdziestu ośmiu stronach znów w stałych rubrykach można poczytać artykuły bardziej i mniej znanych autorów.
Trzeci album warszawskiego kolektywu afrobeatowego w minionym tygodniu stał się faktem. Płyta „Antibody” ukazała się w plikach muzycznych oraz na zielonym winylu. Jak zapowiadają muzycy teraz jest więcej popu w afrobeat'cie.
Legenda polskiej sceny folk. Grali tę nutę zanim to było modne i znane. Dziś to właśnie z ich twórczości czerpie inspiracje wiele młodych zespołów. A oni grają folk-rockowo, a nawet hip-hopowo. To Orkiestra św. Mikołaja. Z Lublina.
Urodzony i wychowany w North Yorkshire, w Wielkiej Brytanii, Callum Spencer już przyciąga wzrok krajowej i międzynarodowej sceny muzycznej. Ten utalentowany songwriter za chwilę znów pojawi się na koncertach w Polsce.
Festiwal „Dźwięki Północy” odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku ze względu na panującą sytuację organizatorzy wprowadzili zmiany i przenieśli koncerty na początek października. Będą transmisje on-line.
Miłośników gór, poezji śpiewanej, piosenki turystycznej i całego nurtu nazwanego Krainą Łagodności, zapraszamy do Wrocławia na kolejną edycję festiwalu „Z Mego Okna Widać Góry”. W programie prawdziwe legendy nurtu.
Tej jesieni czeka nas potężna dawka dźwięków i emocji związana z ogólnopolskim tournee Velesara. Wirus je opóźnił, ale nie przekreślił! Wydaną w 2019 roku płytę „Dziwadła” i trasę koncertową objęliśmy patronatem medialnym.
Powraca stołeczny cykl „Energia Źródeł - Folkowe OKO”. Pierwszą jesienną edycję otworzy Dziewanna, która podczas koncertu odbierze też statuetkę Wirtualnych Gęśli za zwycięstwo w plebiscycie internautów. Gig na żywo w sieci.
Po raz drugi w Sosnowcu odbędzie się koncert organizowany przez Fundację Folk24 i Klub Kiepury, w ramach cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”. Przeniesiemy się w tym roku m.in. do krainy łagodności, poezji i piosenki turystycznej.
Na początku sierpnia miała miejsce premiera singla Karoliny Cichej, w którym wystąpiła Kayah. Choć sama autorka określa go „lamentem autobiograficznym”, utwór wspaniale oddaje optymistyczny i taneczny charakter płyty „Tany”.
Zapraszamy na 22 edycję festiwalu „Rozstaje - Etnokraków”. Muzyka, taniec, warsztaty z mistrzami, to czeka w Krakowie. Tematem tegorocznym jest dialog. Muzyczny dialog z tradycją, dialog międzykulturowy, dialog społeczny.
Tegoroczny „Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską” w Kazimierzu nad Wisłą i Janowcu odbędzie się w nowym, wrześniowym terminie. Planowany, kameralny charakter tej edycji być może stanie się jej wielkim walorem.
Ze względu na wyjątkową sytuację dotychczasowa tradycyjna formuła MFFZG nie jest możliwa. Jednak latem góralski folklor będzie obecny pod Giewontem, a górale z całego świata będą w tym czasie sercem w Zakopanem, na swoistym e-festiwalu.
Po raz piąty tego lata Wojciech Ossowski zaprasza do Klubu Folkowego, który powstał z martwych kilka tygodni temu. Audycja to wielce zasłużona dla krzewienia muzyki folkowej w Polsce i mamy nadzieję, że znów taką się stanie.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zezwolił na organizację wydarzeń artystycznych z udziałem większej liczby uczestników od 17 lipca. W związku z tym kultowy festiwal w Czeremsze odbędzie się w okrojonej formie.
To już ostatnie chwile by zapisać się do drugiej edycji projektu „Tak Brzmi Miasto: Inkubator”. Projekt kierowany jest do artystów, zespołów i menedżerów. Wśród prowadzących mi.n. Daga Gregorowicz ze znanej nam Dagadany.
Fundacja Folk24, wydawca portalu i magazynu Folk24, serwisu Szanty24 oraz płyt CD wkracza na nowe pole działalności. Właśnie ukazała się pierwsza w historii fundacji płyta winylowa. Wyjątkowa, bo to longplay z szantami.
Warsztaty Kultury w Lublinie i Jarmark Jagielloński rozpoczynają akcję #ZnajdźRzemieślnika! Wszystkim miłośnikom sztuki ludowej ułatwią kontakt online z twórcami, którzy w ubiegłych latach gościli na lubelskim festiwalu.
Nagroda im. Oskara Kolberga to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zajmujących się propagowaniem folkloru. W tym roku wśród jej laureatów znalazła się redakcja, działającego od 1996 r. „Pisma Folkowego”.
Z końcem kwietnia zakończył się plebiscyt internautów „Wirtualne Gęśle”. Organizatorzy właśnie ogłosili listę dziesięciu płyt finalistek, wśród nich znalazło się kilka z naszym logo na okładce. Ogłoszenie zwycięzcy za kilka dni.
Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to konkursy Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które prezentują i wyróżniają najlepsze polskie płyty z muzyką folkową i tradycyjną. Znamy już laureatów obu konkursów za rok 2019.
W związku z panującą epidemią i odwołanymi imprezami, festiwalami, koncertami sytuacja muzyków staje się trudna. Są programy pomocowe, m.in. ZAiKS i MKiDN, które mają wesprzeć artystów w potrzebie. Oto kilka opcji.
Idea nowego projektu pojawiła się w sieci z okazji Dnia św. Patryka. Pomysł zainicjowany przez dwójkę muzyków znanych z różnych zespołów muzyki balfolkowej i celtyckiej przerósł oczekiwania twórców. Rusza już część druga.
Zaplanowany na 14-17 maja Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2020" nie odbędzie się. Organizatorzy z Radiowego Centrum Kultury Ludowej w porozumieniu z Zarządem Polskiego Radia zdecydowali o odwołaniu imprezy z powodu zagrożenia koronawirusem.
Wszystkich, którzy chcą dołączyć do kolejnej edycji programu szkoły mistrzów budowy instrumentów ludowych zawiadamiamy, iż z powodu epidemii nastąpiły zmiany w terminie zgłoszeń oraz w samym regulaminie wydarzenia.
Odwołane koncerty i trasy koncertowe spowodowały chwilową pustkę kulturalną. Ale tylko chwilową. Wydarzenia muzyczne sukcesywnie przenoszą się do internetu. Bez wychodzenia z domu.
"Wirtualne Gęśle" odbywają się już po raz siedemnasty. Internetowy plebiscyt na najlepszą polską płytę folkową a.d.2019 wystartował w poniedziałek, 16 marca i potrwa do północy 30 kwietnia.
Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2020 został przełożony, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Organizatorzy, by zachęcić nas do pozostania w domach przygotowali coś w zamian online.
KONCERT ODWOŁANY !!!
Co prawda kalendarzowy "Św. Patryk" to wtorek, 17 marca ale już w sobotę trwać będzie celtyckie muzyczne świętowanie! Marcowe "Folkowo-Bemowo" wypełni w całości nuta i taniec z Zielonej Wyspy. Z dumą patronujemy!
Znamy już finalistów konkursu na „Folkowy Fonogram Roku” Polskiego Radia. Spośród trzydziestu trzech propozycji Radiowe Centrum Kultury Ludowej wybrało jedenaście tytułów, które powalczą o miejsce na podium.
„Pokaż swój pomysł na polski folk!” – zachęcają organizatorzy konkursu „Nowej Tradycji”. Wśród laureatów tego festiwalu są m.in. Żywiołak, Muzykanci, VOŁOSI, Kapela Maliszów, Dikanda, Adam Strug i Kapela ze Wsi Warszawa.
Australijska celt-folk-punkowa formacja The Rumjacks zagra sześć koncertów klubowych. Zespół już od lat znany jest polskim fanom punk-folka m.in. z gigów w Jarocinie i Cieszanowie. Tym razem mieli przyjechać na "Patryka" ale...
"W marcu jak w garncu" dotyczy nie tylko pogody na ten czas ale i różnorodności stylistycznej etno-folkowych koncertów w Warszawie i okolicach. Miał być neofolk, będą szanty, będzie etnojazz, będzie folkmetal - ale koronawirus pokrzyżował wiele...
Festiwal „Shanties” to największy w Polsce i na świecie festiwal pod dachem, prezentujący szerokie spektrum nurtu zwanego folkiem morskim. W tym roku znów na kilku scenach wystąpi czołówka wykonawców, w tym z zagranicy.
"Naszym celem jest zachęcanie do poszanowania natury i siebie nawzajem" - kilkunastu organizatorów wydarzeń z Polski opracowało Kodeks Odpowiedzialnych Festiwali, tym samym deklarując współpracę.
Twórczość muzyczna Tadeusza Sielanki, odkryta w 2016 roku, stała się inspiracją dla Radical Polish Ansambl. Ta nietuzinkowa muzyka, łącząca w sobie elementy polskich mazurków i hinduskich rag już niebawem zabrzmi na Bemowie.
Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, celebrowane również muzycznie. Obrządek tego święta polega na podcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę. Już niebawem pierwsze horo!
Śniegu jak na lekarstwo na stołecznych ulicach, za to w klubach i salach koncertowych moc brzmień etnofolkowych. Zapraszamy do lektury lutowego wydania naszego warszawskiego zapowiednika imprez etno, folk, worldmusic.
Warszawskie Drzewo Przodków, Wioska Żywej Archeologii i Dom Kultury Świt zapraszają na kolejne Święto Welesowe. W tym roku poświęcone będzie miejscom mocy i przestrzeniom rytualnym. Warto, bo szykuje się niezła, muzyczna uczta.
Znana w Polsce z występów z Canzoniere Grecanico Salentino oraz w duecie z albańskim wiolonczelistą Redim Hasą – wspaniała włoska wokalistka Maria Mazzotta, właśnie wypuściła swoją solową płytę. Szykuje się też do trasy po Europie.
Folkowy Fonogram Roku organizowany jest od 1998 roku, a Festiwalowi „Nowa Tradycja” towarzyszy od 2002 roku. Nagrodę Fonogram Źródeł Polskie Radio wręcza od roku 2009. Właśnie rusza kolejna edycja obu konkursów.
Polsko-ukraiński zespół Dagadana po raz kolejny popularyzuje tradycje kultury wschodniej, tym razem w formie „szczedriwki”. Dziś światło dzienne ujrzał teledysk do utworu pt. „Shchedryi vechir”, który zapowiada nową płytę zespołu.
W styczniu w Warszawie Ola Bilińska pokaże dwa muzyczne oblicza: litewskie podczas pierwszej tegorocznej edycji Folkowo-Bemowo i żydowskie, zrekonstruowane w nowej odsłonie, w ramach Sceny OFF na Saskiej Kępie.
Kompania Janusza Prusinowskiego zagości niebawem w PROMie Kultury ze specjalnym koncertem kolędowym. Dwa tygodnie później, na Ochocie, rozbrzmiewać będzie tradycyjna, nizinna nuta, przy której ruszyć w tany wypadnie.
Mamy czas karnawału. Widać to w kalendarzu wydarzeń etno-folkowych w stolicy Dolnego Śląska. Różnorodność nurtów, artystów, z którymi przyjdzie nam się spotkać w styczniu może pozytywnie zaskoczyć. Zapraszamy do Wrocławia.
Mamy nowy rok, śniegu jak na razie jak na lekarstwo - ale za to sypnęło wieściami o ciekawych koncertach, które w styczniu odbędą się w Warszawie. Będzie folkowo, kolędowo, etnicznie, celtycko, poetycko i nastrojowo!
«1,
2,
3,
4,
5 -
35,
36,
37»