WIEŚCI
«1,
2,
3,
4,
5,
6,
7 -
36,
37,
38»
Po wakacjach powraca znany i lubiany cykl „Folkowo-Bemowo”. Na początek, zgodnie z powiedzonkiem, że „koszula bliższa ciału” – folk stołeczny w sympatycznie frikowym wydaniu czyli CzessBand w pełnej krasie.
Już za kilka dni, 11 września miną 154 lata od chwili, gdy Katowice stały się miastem. Jak co roku, w ramach obchodów nadania praw miejskich nie zabraknie muzyki, w tym także akcentów etnofolkowych. Zapraszamy na Urodziny Miasta „Kocham Katowice”.
Dziś, 5 września, ma miejsce premiera autorskiego krążka Asi Pyrek, czyli Mariposy, pt. „Efekt motyla”. To własne kompozycje inspirowane jej podróżami w niezliczone miejsca i spotkaniami z różnymi ludźmi na krańcach świata.
Po wakacyjnej przerwie rusza na nowo klubowy sezon koncertowy we Wrocławiu. Także scena etno-folk-worldmusic będzie znów od września słyszalna bardziej i to z gwiazdami. Powstał także nowy cykl koncertowy. Będzie ciekawie. Czytajcie.
Wrzesień to czas, kiedy lato się jeszcze nie skończyło a do tego dochodzą zmiany klimatu, i tego za oknem, i tego brzmieniowego. Będzie się w stolycy działo folkowo, folkmetalowo, tradycyjnie i neofolkowo.
Pannonica to jeden z najważniejszych festiwali muzyki etnicznej i bałkańskiej w Polsce. Przyciąga co roku kolorową, międzynarodową publiczność, szukającą nowych wrażeń, emocji, a przede wszystkim muzyki tradycyjnej.
Rzadko kiedy w mieście mamy okazję posłuchać rogów podhalańskich, a już rogów alpejskich na pewno, chyba, że odbywa się akurat jakiś festiwal lub Szwajcaria i Polska obchodzą stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.
Za kilka dni rusza kolejna, już ósma edycja Olandia Etno Festiwalu. Ten mało jeszcze u nas znany festiwal co roku czymś zaskakuje. W tegorocznym programie poza Konkursem, koncertem, warsztatami tańca znajdziemy też giełdę płytową.
Festiwal w Danielce dawno przekroczył barierę piosenki turystycznej. Można tu posłuchać także i mocniejszego uderzenia, projektów eksperymentalnych, a nawet tradycyjnych pieśni morza, czyli szant. Przed nami 13 edycja.
Co mają ze sobą wspólnego folklor Cyganów andaluzyjskich i folklor polski, ogniste flamenco i słowiańska muzyka ludowa? Na to pytanie odpowie Wam z pewnością debiutancka płyta zespołu Madrugada, która ukazała się niedawno.
W piątek, dziewiątego sierpnia świat szant i żeglarskich pieśni obiegła wiadomość o śmierci jednego z inicjatorów i promotorów polskiej sceny folku morskiego – Jerzego Rogackiego. Strata to ogromna i niepowetowana dla nurtu.
To będzie nieoczywisty koncert, którego bohaterami będą dwaj wielcy kompozytorzy żydowskiego pochodzenia – Dawid Bajgelman i Bob Dylan. Dzieli ich epoka, łączy talent, pasja i poszukiwanie prawd uniwersalnych.
Lato trwa. Część z nas urlopuje się, część już wróciła. Część dopiero pojedzie. A sierpniowe popołudnia i wieczory sprzyjają folkowi. W Warszawie dziać będzie się całkiem sporo, wielokulturowo i z różnymi wizjami folku.
Po raz drugi zjadą do Ornontowic miłośnicy kultury śląskiej, by zgłębiać tajniki tańca, muzyki regionu Górnego Śląska. Śląski Tabor to młoda impreza, która jednak ma już sporą rzeszę uczestników, swoich zagorzałych fanów i obrotnych organizatorów.
Za niecały miesiąc miłośników folku i etno czeka wielkie muzyczne święto na Podlasiu. Na Festiwalu Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze zagrają zespoły z Polski, Ukrainy, Węgier, Rumunii i odległego Burkina Faso. Nie przegapcie.
Chociaż lipy już w zasadzie przekwitły, to lipcowe koncerty szeroko rozumianego folku w Warszawie i okolicach zapowiadają się wcale ciekawie. Będzie bałkańsko, neofolkowo, karpacko, mazowiecko, cygańsko, klymatycznie warsiasko i regionalnie.
Witt Wilczyński
Pieśni łemkowskie i muzyka diaspory sefardyjskiej „La Rosa Linda"
Muzyczna kwintesencja Pardes Festival 2019 to pieśni łemkowskie wplecione w prezentację zielnika łemkowskiego i koncert pieśni Żydów sefardyjskich (Gerard Edery Trio). Poza muzyką: spotkania literackie, prezentacje multimedialne, spacery tematyczne itd.
Zapraszamy na 21. edycję Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – jednego z najważniejszych festiwali w Europie prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową i world music. W Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z kilkunastu krajów.
Jurorzy Międzynarodowych Targów Muzyki Świata WOMEX, ogłosili listę szczęśliwców, którzy wystąpią z koncertami w Finlandii, na jubileuszowej, 25 edycji tego wydarzenia. Niestety, tym razem na tej liście nie ma grup z Polski.
Wśród artystów tegorocznej edycji festiwalu „Ethno Port” dominować będą kobiety, bo one, dystansując się od męskiego sposobu rozwiązywania konfliktów i stałej rywalizacji, mogą dać nam nadzieję na lepszy świat – oto przesłanie festiwalu.
Po raz pierwszy w historii publiczny nadawca stworzył listę dziesięciu najbardziej popularnych ludowych piosenek, która powstała z tysięcy propozycji nadesłanych przez widzów. Wybraną dziesiątkę prezentowała na antenie mega gwiazda folku.
Ostatnia, przed wakacyjną przerwą, edycja cyklu „Folkowo Bemowo” odbędzie się w plenerze. Całodzienną imprezę w Amfiteatrze wypełni konkursowa nuta uliczna oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna.
Wielkie wokalne wydarzenia czekają fanów etno i folku w czerwcu we Wrocławiu. Lisa Gerrard z Bułgarkami, czy najlepszy głos flamenco Diego El Cigala z pewnością wywołają ciarki u wielu. Do tego festiwal różnych kultur...
Czerwiec pod kątem etno-folkowym zapowiada się w stolicy bardzo interesująco. W Warszawie zagra kilka gwiazd światowego formatu (m.in. Lisa Gerard i Tinariwen), nie zabraknie rodzimej różnorodności folkowych brzmień w klubach i plenerach.
W zmienionym, większym formacie A4+, ale to dalej nasz kolorowy, stary dobry Magazyn FOLK24, ze sprawdzonymi i nowymi autorami i tematami. Co ciekawe, to numer dziesiąty w niemal dziesięcioletniej historii istnienia tytułu „Folk24”.
Pionierzy afrykańskiego bluesa, legendarni już Tinariwen, w czerwcu przyjadą do Polski na dwa koncerty w ramach cyklu „African Beats”. Zespół na trasie w Europie promować będzie m.in. piosenki ze swojej ostatniej płyty „Elewan”.
Majowa edycja „Folkowo Bemowo" od początku cyklu odbywa się pod hasłem laureaci Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Festiwalowe zmagania zakończyły się w sobotę późnym wieczorem. Wiemy już, kto zagra przed Sarakiną!
Katowicki Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” po ubiegłorocznej przygodzie w Strefie Kultury wraca do miejsca, gdzie się narodził – do podcieni Miasta Ogrodów. Zmienia się też termin z końca czerwca na koniec maja.
Organizatorzy plebiscytu na Folkowy fonogram roku zdaniem internautów Wirtualne Gęśle zakończyli podliczanie głosów i ogłosili finałową dziesiątkę najlepszych płyt 2018 r. Wśród nich znalazła się jedna płyta z logo Folk24.
Maj to czas, gdy folk z klubów i piwnic powoli wychodzi w plenery. Część stołecznych gigów odbędzie się jeszcze pod dachem ale nie zabraknie tych „pod chmurką”. Usłyszymy m.in. latinojazz, Bałkany, indiefolk, folkmetal, sutartiny i flamenco.
Artystów z prawie 40 krajów zaproszono do udziału w największym niemieckim festiwalu etno, folk, worldmusic. W Rudolstadt w centrum uwagi znajdą się irańska scena muzyczna i propozycje nowego partnera festiwalu.
Jeden z najbardziej zasłużonych, miarodajnych i ciekawych plebiscytów na scenie folkowej potrwa jeszcze kilka dni. To ostatnia szansa, by oddać głos na waszym zdaniem najlepszą płytę folkową A.D. 2018 i najpiękniejszą okładkę.
Po raz piąty w Gorlicach, w Beskidzie Niskim spotkają się wykonawcy folkowi z fanami. Jak to na tym festiwalu bywa obok siebie pojawią się różne nurty, od balkanbrass, przez słowiańskie nuty, po celtycką energię. Dla każdego coś miłego.
Konferencja prasowa 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, która odbyła się w czwartek, 25 kwietnia w studio im. Szpilmana przyniosła z sobą wieści o laureatach fonogramów 2018 i tegorocznych gościach specjalnych.
Już w poniedziałek rozpocznie się mazurkowy karnawał w sercu Warszawy! Święto tradycyjnej nuty, tańca i śpiewu wypełnią koncerty, potańcówki, warsztaty i zajęcia dla dzieci z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów.
Doskonale już znana polskim fanom, rosyjska folkmetalowa grupa Грай rusza na kolejną europejską trasę. Haze-Tour 2019 obejmie również Polskę, m.in. w grodzie Santok, w Zgierzu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Chorzowie.
Polsko-Ukraiński zespół DagaDana zagra na brytyjskim Glastonbury Festival! Muzycy zawitają również do innych miast Zjednoczonego Królestwa. Wyspiarska trasa przypadnie na świętowanie dziesięciolecia istnienia zespołu.
Nie od dziś na katowickim festiwalu Jazz Art pojawiają się elementy etniczne, folkowe. Także i w tym roku fani nut pochodzenia ludowego będą mogli wybrać się na koncert „dla siebie”, a będzie to nie byle co, bo tradycyjny śpiew joik.
Kwiecień znów dostarczy wrocławskim fanom muzyki świata, etno i folku moc wrażeń. Do stolicy Dolnego Śląska zjadą bowiem m.in. Buika, Alash Ensemble z Tuwy, Bukartyk z Ajagore, Wolna Grupa Bukowina i wielu, wielu innych!
Jeszcze do piątku trwa na facebooku, na profilu Fundacji Folk24, specjalna urodzinowa zbiórka „prezentów” ogłoszona przez naczelnego Folk24.pl, która ma wspomóc wydanie kolejnego numeru Magazynu FOLK24, który już za chwilę.
Kwiecień plecień, wciąż przeplata, trochę zimy, trochę lata... W Warszawie i okolicach folkowe brzmienia przeplatać będą się od tradycyjnego grania, przez folkmetal, punkfolk, reggae, folk słowiański, afrobeat, etnojazz i medieval.
Do Warszawy wraca kontrowersyjny laureat „Nowej Tradycji” z 2014 r. Kolejna edycja „Folkowo Bemowo” upłynie w rytmach eksperymentalno-chóralnych, nie zabraknie warsztatów. A dlaczego będzie to edycja „barokowa”?
Słynny projekt łączący dwa światy – flamenco i muzykę indyjską – Indialucia, w składzie Michał Czachowski, Giridhar Udupa, Leo Vertunni i Isaac Peńa Gonzales zagra trzy koncerty w Polsce, w Nowym Sączu, Krakowie i we Wrocławiu.
Już w najbliższy weekend, jak co roku od wielu lat, niemal w całym kraju odbędą się różnego rodzaju imprezy uświetniające obchody Narodowego Święta Irlandii, czyli Dnia św. Patryka. Wystawy, prelekcje, filmy i przede wszystkim muzyka.
W grudniu 2018 ukazał się najnowszy krążek Czeremszyny zatytułowany "Tęsknoty". Już w najbliższą sobotę będzie można go posłuchać na żywo podczas marcowej edycji "Folkowo Bemowo", wziąć udział w warsztatach i wczuć się w "Wiejskie Podwórze".
YAPA to najstarszy łódzki festiwal i jeden z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w Polsce. W tym roku na trzydniową muzyczną podróż po górskich, wodnych i nizinnych szlakach zabierze blisko dwa tysiące podróżnych z całej Polski.
Wiosnę czuć już za oknem, a na pewno we wrocławskich salach koncertowych. W marcu znów tak różnorodnie jak się tylko da. Będzie po bałkańsku, folkmetalowo, morsko. Będzie flamenco z muzyką hinduską, wirujący derwisze i... Dzień św. Patryka.
Przed nami marzec, wkrótce formalnie nastanie wiosna - choć de facto już, w dużej mierze, jest. A w stolicy będzie się sporo działo folkowo i cieszyć oko (i ucho) - szeroko. Zapraszamy zatem na nasz redakcyjny przegląd wydarzeń.
To już drugi koncert wrocławskiej Orkiestry Muzyki Świata działającej przy Narodowym Forum Muzyki. Po ubiegłorocznym koncercie zatytułowanym „Góry Świata”, przyszedł czas na nowy skład i nowy program, zatytułowany „Żywioły”.
«1,
2,
3,
4,
5,
6,
7 -
36,
37,
38»