WIEŚCI
«1,
2,
3,
4,
5,
6 -
36,
37,
38»
Idea nowego projektu pojawiła się w sieci z okazji Dnia św. Patryka. Pomysł zainicjowany przez dwójkę muzyków znanych z różnych zespołów muzyki balfolkowej i celtyckiej przerósł oczekiwania twórców. Rusza już część druga.
Zaplanowany na 14-17 maja Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2020" nie odbędzie się. Organizatorzy z Radiowego Centrum Kultury Ludowej w porozumieniu z Zarządem Polskiego Radia zdecydowali o odwołaniu imprezy z powodu zagrożenia koronawirusem.
Wszystkich, którzy chcą dołączyć do kolejnej edycji programu szkoły mistrzów budowy instrumentów ludowych zawiadamiamy, iż z powodu epidemii nastąpiły zmiany w terminie zgłoszeń oraz w samym regulaminie wydarzenia.
Odwołane koncerty i trasy koncertowe spowodowały chwilową pustkę kulturalną. Ale tylko chwilową. Wydarzenia muzyczne sukcesywnie przenoszą się do internetu. Bez wychodzenia z domu.
"Wirtualne Gęśle" odbywają się już po raz siedemnasty. Internetowy plebiscyt na najlepszą polską płytę folkową a.d.2019 wystartował w poniedziałek, 16 marca i potrwa do północy 30 kwietnia.
Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2020 został przełożony, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Organizatorzy, by zachęcić nas do pozostania w domach przygotowali coś w zamian online.
KONCERT ODWOŁANY !!!
Co prawda kalendarzowy "Św. Patryk" to wtorek, 17 marca ale już w sobotę trwać będzie celtyckie muzyczne świętowanie! Marcowe "Folkowo-Bemowo" wypełni w całości nuta i taniec z Zielonej Wyspy. Z dumą patronujemy!
Znamy już finalistów konkursu na „Folkowy Fonogram Roku” Polskiego Radia. Spośród trzydziestu trzech propozycji Radiowe Centrum Kultury Ludowej wybrało jedenaście tytułów, które powalczą o miejsce na podium.
„Pokaż swój pomysł na polski folk!” – zachęcają organizatorzy konkursu „Nowej Tradycji”. Wśród laureatów tego festiwalu są m.in. Żywiołak, Muzykanci, VOŁOSI, Kapela Maliszów, Dikanda, Adam Strug i Kapela ze Wsi Warszawa.
Australijska celt-folk-punkowa formacja The Rumjacks zagra sześć koncertów klubowych. Zespół już od lat znany jest polskim fanom punk-folka m.in. z gigów w Jarocinie i Cieszanowie. Tym razem mieli przyjechać na "Patryka" ale...
"W marcu jak w garncu" dotyczy nie tylko pogody na ten czas ale i różnorodności stylistycznej etno-folkowych koncertów w Warszawie i okolicach. Miał być neofolk, będą szanty, będzie etnojazz, będzie folkmetal - ale koronawirus pokrzyżował wiele...
Festiwal „Shanties” to największy w Polsce i na świecie festiwal pod dachem, prezentujący szerokie spektrum nurtu zwanego folkiem morskim. W tym roku znów na kilku scenach wystąpi czołówka wykonawców, w tym z zagranicy.
"Naszym celem jest zachęcanie do poszanowania natury i siebie nawzajem" - kilkunastu organizatorów wydarzeń z Polski opracowało Kodeks Odpowiedzialnych Festiwali, tym samym deklarując współpracę.
Twórczość muzyczna Tadeusza Sielanki, odkryta w 2016 roku, stała się inspiracją dla Radical Polish Ansambl. Ta nietuzinkowa muzyka, łącząca w sobie elementy polskich mazurków i hinduskich rag już niebawem zabrzmi na Bemowie.
Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, celebrowane również muzycznie. Obrządek tego święta polega na podcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę. Już niebawem pierwsze horo!
Śniegu jak na lekarstwo na stołecznych ulicach, za to w klubach i salach koncertowych moc brzmień etnofolkowych. Zapraszamy do lektury lutowego wydania naszego warszawskiego zapowiednika imprez etno, folk, worldmusic.
Warszawskie Drzewo Przodków, Wioska Żywej Archeologii i Dom Kultury Świt zapraszają na kolejne Święto Welesowe. W tym roku poświęcone będzie miejscom mocy i przestrzeniom rytualnym. Warto, bo szykuje się niezła, muzyczna uczta.
Znana w Polsce z występów z Canzoniere Grecanico Salentino oraz w duecie z albańskim wiolonczelistą Redim Hasą – wspaniała włoska wokalistka Maria Mazzotta, właśnie wypuściła swoją solową płytę. Szykuje się też do trasy po Europie.
Folkowy Fonogram Roku organizowany jest od 1998 roku, a Festiwalowi „Nowa Tradycja” towarzyszy od 2002 roku. Nagrodę Fonogram Źródeł Polskie Radio wręcza od roku 2009. Właśnie rusza kolejna edycja obu konkursów.
Polsko-ukraiński zespół Dagadana po raz kolejny popularyzuje tradycje kultury wschodniej, tym razem w formie „szczedriwki”. Dziś światło dzienne ujrzał teledysk do utworu pt. „Shchedryi vechir”, który zapowiada nową płytę zespołu.
W styczniu w Warszawie Ola Bilińska pokaże dwa muzyczne oblicza: litewskie podczas pierwszej tegorocznej edycji Folkowo-Bemowo i żydowskie, zrekonstruowane w nowej odsłonie, w ramach Sceny OFF na Saskiej Kępie.
Kompania Janusza Prusinowskiego zagości niebawem w PROMie Kultury ze specjalnym koncertem kolędowym. Dwa tygodnie później, na Ochocie, rozbrzmiewać będzie tradycyjna, nizinna nuta, przy której ruszyć w tany wypadnie.
Mamy czas karnawału. Widać to w kalendarzu wydarzeń etno-folkowych w stolicy Dolnego Śląska. Różnorodność nurtów, artystów, z którymi przyjdzie nam się spotkać w styczniu może pozytywnie zaskoczyć. Zapraszamy do Wrocławia.
Mamy nowy rok, śniegu jak na razie jak na lekarstwo - ale za to sypnęło wieściami o ciekawych koncertach, które w styczniu odbędą się w Warszawie. Będzie folkowo, kolędowo, etnicznie, celtycko, poetycko i nastrojowo!
Po sprzedaniu 15 mln. płyt, ulokowaniu 8 albumów w Top 10 w Wielkiej Brytanii, zdobyciu nagród BAFTA i Grammy, Clannad ogłosił zakończenie kariery. Z okazji 50-lecia wydana zostanie antologia i ruszy ostatnia światowa trasa.
Po raz drugi w Dublinie wręczono nagrody w konkursie RTÉ Radio 1 Folk Awards. Wielkim wygranym okazało się trioYe Vagabonds – wygrali, nomen omen, aż w trzech kategoriach. Za całokształt działań uhonorowano Moyę Brennan.
W przyszłym roku czeka nas potężna dawka dźwięków i emocji związana z ogólnopolskim tournee Marcina „Velesara” Wieczorka. Wydaną w 2019 roku płytę „Dziwadła” objęliśmy naszym patronatem medialnym. Czekamy na koncerty.
Po raz dwudziesty, podczas ceremonii w Aberdeen Music Hall w Szkocji ogłoszono laureatów oraz wręczono statuetki Scots Trad Music Awards – najważniejszej nagrody promującej tradycyjną muzykę i muzyków północnej, górskiej krainy.
Wyprzedany krakowski koncert Eluveitie i ostatnie już bilety na koncert w Warszawie pokazują jakim zainteresowaniem cieszy się w Polsce szwajcarska grupa. Przyjeżdżają, by promować swój najnowszy album „Ategnatos”. Będą goście specjalni.
Ostatnia w tym roku edycja cyklu Folkowo-Bemowo łączyć będzie w sobie nutę cygańską z całej słowiańskiej Europy. To Čači Vorba przywiezie ze sobą fuzję tych tradycji oraz szczypty etno, jazzu i akustycznego rocka.
Choć staż kapeli nie jest duży, zdążyła już mocno zaznaczyć swoją obecność na scenach muzycznych także poza Mongolią. W styczniu przybędą do Polski na dwa koncerty. Zagrają we Wrocławiu i w Warszawie. Bilety szybko znikają.
Pierwsza w Polsce – jak zaznaczają muzycy grupy Balsam – płyta balfolkowa trafi do fanów w dniu św Mikołaja. Znajdzie się na niej trzynaście autorskich utworów. Wraz z wydaniem swego debiutanckiego krążka grupa ruszy w trasę.
Seed Holden z Chorwacji, czy występuje solo czy z zespołem, to trzon jego muzyki pozostaje ten sam: to melancholijne i marzycielskie utwory w nurcie alternatywny folk, americana. Wydał dwie płyty i kilka EP. Za chwilę ruszy w trasę po Polsce.
Dziś odbyła się internetowa premiera kolejnej płyty z Polsko-Pakistańskiego projektu „Poland-Pakistan, Music without Borders”. Po Marii Pomianowskiej, Karolinie Cichej przyszedł czas na Marię Rumińską i jej warmińskie spojrzenie na ten projekt.
Kolejna edycja Festiwalu Radio Azja, praktycznie jedynej w Europie imprezy dedykowanej nowej muzyce azjatyckiej, odbędzie się w Warszawie od 4 do 8 grudnia. Nie zabraknie szeroko rozumianej nuty etno oraz brzmień wyrazistych i nieszablonowych!
Etno-grudzień w Warszawie to folkmetal, darkfolk, zakręcona nuta azjatycka, sporo brzmień wschodniosłowiańskich, węgierskich, bałkańskich i ormiańskich, szanty, szczypta songwriterstwa i nie tylko. W każdym razie - będzie różnorodnie!
Przed nami Mikołajki Folkowe. To już 29 edycja tego kultowego festiwalu. W tym roku, jak zawsze emocji dostarczy scena otwarta, kuluary, a kropkę nad i postawią etno-legendy naszej i światowej sceny.
Jak co roku, druga połowa listopada to czas Dni Bretanii. Ich 26 edycję zainauguruje bardzo interesująca wystawa fotografii Guya Le Querreca. Nie zabraknie oczywiście także muzyki z tamtego regionu. Będzie wielka i wschodzące gwiazdy.
Dwie ostatnie edycje „Folkowego OKO” upłyną w rytmach wschodniosłowiańskich, a cykl gościć będzie dwie legendy polskiej sceny muzyki folkowej – w listopadzie Werchowynę, a w grudniu – Czeremszynę.
Pod koniec miesiąca pojawi się kolejna płyta z cyklu „Muzyka Źródeł”. Będzie to muzyczna prezentacja wielce szanowanego rodu Karpieli-Bułecków, oddanego tradycji góralskiego muzykowania. Wcześniej koncert premierowy.
Akademia Fonograficzna niedługo zakończy przyjmowanie zgłoszeń do corocznej nagrody FRYDERYKI. Jeśli wasz zespół wydał ostatnio płytę, utwór, teledysk lub będąc członkiem zespołu lub sam byłeś producentem muzycznym – zgłoś się!
Listopadowa edycja cyklu Folkowo-Bemowo łączyć będzie w sobie nutę z pogranicza polsko-ukraińskiego z mniej znaną historią jednego z bardziej zakręconych artystów plastyków XX wieku. Tołhaje przywiozą z sobą łemkowskie pieśni matki Andy'ego Warhola.
Listopadowe, jesienne wieczory są coraz dłuższe a klubowe brzmienia folk/etno rozbrzmiewać będą w Warszawie i okolicach bardzo licznie i zróżnicowanie. Zabrzmi wschodni folkrock, szczypta folkmetalu, klezmerski etnojazz, muzyka węgierska... i nie tylko!
Bijelo Dugme to legenda folk-rocka z dawnej Jugosławii. Grupa założona przez Gorana Bregovicia w 1974 r. zakończyła działalność wraz z rozpadem Jugosławii. Powraca po latach do Polski. Poprzednio grali u nas w latach 70 ub.w.
Na Śląsku szykują się dwa koncerty, przepełnione słonecznymi dźwiękami – Nancy Vieira zaprezentuje melancholijne, kołyszące brzmienie Cabo Verde, a Silvana Peres przeniesie nas do stolicy fado, wielokulturowego tygla – Lizbony.
Październik to kolejny miesiąc w stolicy, w którym dziać będzie się sporo w klimatach etno-folkowych. Przed nami m.in. Grodzisk Folk Fest, 25-lecie Shannon, Folkowo Bemowo i wiele innych wydarzeń. Nie zabraknie gości z zagranicy.
Wyjątkowo w październiku „Folkowo Bemowo” odbędzie się aż dwa razy! Tym razem usłyszymy szeroki wachlarz brzmień, od muzyki dawnej po awangardowe podejście do wielkopolskiej nuty tradycyjnej. Słowem w pierwszej odsłonie Bastarda, w drugiej - Polmuz.
Za chwilę odbędzie się piętnasta edycja Festiwalu Skrzyżowania Kultur. Warszawę odwiedzą m.in.: legendarny perkusista Tony Allen, ojciec blufunku Keziah Jones i aktywistka Sona Jobarteh oraz dwa polsko-międzynarodowe składy.
Niezwykle ciekawy projekt muzyczny IMA Songlines powstał w listopadzie 2018 roku, kiedy muzycy spotkali się na wyspie Yakushima w Japonii. Koncertowali razem w Okinawie, Tokio i Kioto. Teraz przybywają do Polski.
Już za niecały miesiąc, w Poznaniu, miłośników imprez balfolkowych czekają dwa dni spotkań z tańcem i muzyką czerpiącą z tradycji różnych regionów zachodnioeuropejskich. Lovembal to nie tylko taniec, ale też relacje, emocje i życzliwość.
«1,
2,
3,
4,
5,
6 -
36,
37,
38»