WIEŚCI
«1,
2,
3 -
22,
23,
24,
25,
26 -
36,
37,
38»
Na naszej folkowej scenie ciągle mało zespołów, projektów takich jak Village Kollektiv czy "Białe gołębie" Roberta Kanaana i Riabiny - łączących muzykę tradycyjną z klubową. Dlatego tak cieszy każda próba, każdy debiut.
Po raz piąty Irish Music Association wybrało najlepszych artystów wykonujących muzykę irlandzką. Wręczenie nagród odbyło się 26.01. Niestety w tym roku nawet w nominacjach nie było żadnych wykonawców z Polski.
Kilka dni temu rozpoczął działalność nowy serwis, poświęcony muzyce tradycyjnej. To szeroko zakrojony projekt o charakterze informacyjno-edukacyjnym, który na pewno ucieszy pasjonatów wiejskiej muzyki niestylizowanej, tzw. in crudo.
Wiele wskazuje na to, że luty upłynie w Polsce pod znakiem muzyki ukraińskiej. Folk-rockowa grupa Haydamaky wzmaga aktywność i przygotowuje się do trasy koncertowej po naszym kraju. To nie koniec dobrych wieści zza wschodniej granicy.
Występy gwiazd manele w Europie zachodniej to po otwarciu granic UE już normalność. Rok 2013 przynosi kolejny krok ekspansji tego kontrowersyjnego nurtu bardzo szeroko rozumianej muzyki etnicznej. Czas na USA.
Na styczeń i początek lutego w dawnej kulturze wiejskiej przypadał czas karnawału. Bawiono się hucznie aż do ostatków. Dziś miłośnicy muzyki tradycyjnej w różnych regionach Polski kontynuują lub starają się wskrzesić te dawne tradycje.
Ostatnia płyta szczecińskiej grupy Dikanda, ukazała się w 2010 roku. Był to materiał zarejestrowany podczas koncertu w Radiu Gdańsk. Kolejna także będzie zapisem koncertu, ale tym razem, do dźwięku dołączy też obraz.
Zespół Shannon lubi zaskakiwać - i dobrze. A to muzycy tworzą nowe byty, a to mieszają wątki, inspiracje tak, że trudno zamykać ich w określonych ramach, a to znów zapraszają do współpracy ciekawych artystów, tak jak i teraz.
Po raz 17 odbędą się Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie, impreza przybliżająca nieco naszych wschodnich sąsiadów oraz dorobek mniejszości ukraińskiej w Polsce. Zostało tylko kilka dni na zgłoszenia do tego wydarzenia.
Choć środek zimy, to w Poznaniu nie zasypiają. Organizatorzy festiwalu Ethno-Port postanowili umilić czas oczekiwania na kolejną edycję imprezy rozpoczynając nowy cykl koncertowy. W lutym wystąpią gwiazdy z Polski i Palestyny.
Już w 2003 Urna Chahar-Tugchi, znana mongolska wokalistka, zaprosiła do współpracy akordeonistę Kroke. Po paru latach powstał pomysł połączenia brzmień rodem z mongolskich stepów i polskiego, krakowskiego Kazimierza.
Już czas by nadsyłać zgłoszenia płyt folkowych i ludowych do plebiscytu Polskiego Radia, podsumowującego wydawnictwa, które ukazały się w 2012 roku. Jak zawsze rozstrzygnięcie nastąpi podczas festiwalu "Nowa Tradycja".
Gdy 20.01.2010 startowaliśmy, mieliśmy swoje plany i marzenia, konkretne cele i mgliste wizje. Dziś można powiedzieć, że część z nich udało się zrealizować, i to z nawiązką, część jeszcze na to czeka. Może w kolejnym roku?
Percival Schuttenbach znów w trasie. Jeszcze nie odetchnęliśmy po folk-metalowej edycji Rock in Szczecin i części Mikołajek Folkowych, koncertach SSOGE, Radogosta i Percivali a już nadciągają kolejne, mocne, muzyczne wydarzenia.
Po czterech latach od ostatniej wizyty, pod koniec ubiegłego roku ogłosili, że przyjadą do Polski ponownie. Tym razem do Warszawy. Miał być jeden koncert, ale zainteresowanie jak się okazało, jest większe. Będzie zatem drugi.
Rafał Kwietniewski zaprasza do Warszawy, a Marta Tomczak do Poznania, na spotkanie z muzyką tradycyjną na żywo. Będą tańce a nawet warsztaty z francuskimi mistrzami w dziedzinie tańca. Nie zapomnijcie... parasoli.
Za chwilę rusza największy festiwal muzyki okołoceltyckiej na Wyspach. Imprezie właśnie stuknęła "dwudziestka", więc w programie dużo gości i wydarzeń. Świętowanie rozpocznie uroczysty koncert w Glasgow Royal Concert Hall.
To już piąty rok trwa zabawa internetowa w wybór najlepszych wykonawców sceny folk, etno i world music. Plebiscyt organizuje redakcja angielskiego czasopisma muzycznego Songlines. Mamy tam jednego kandydata z Polski!
W czwartek, 10 stycznia, minęła siódma rocznica śmierci muzyka, multiinstrumentalisty, miłośnika łączenia gatunków, przełamującego granice, członka wielu zespołów folkowych i nie tylko. Przede wszystkim wyjątkowego człowieka.
Ostatnio temat kondycji polskiego folku często gości na łamach mediów. Do tego nurtu włącza się, wydana w grudniu ub.r., pozycja dotycząca tego gatunku muzyki, opracowana przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze.
"Zawsze jest tak, że ktoś musi zacząć pierwszy" - ten cytat z kultowego filmu Rejs odnieść można i do folkowych fonogramów. Jeszcze nie ucichł gwar podsumowań minionego roku, a na folkowym firmamencie pojawiają się nowości.
Dawniej już od Świąt zaczynały się intensywne obchody grup kolędniczych. Chodzono z szopką, gwiazdą, turoniem, kozą. Dziś do tych tradycji nawiązują zespoły inspirujące się muzyką ludową oraz niektóre folkowe.
Kolędy odgrywają ogromną rolę w tradycji wielu narodów. Jest taka grupa, która na koncertach polskim słuchaczom prezentuje te irlandzkie, szkockie, angielskie i walijskie. Mamy dla Was zaproszenie na ich koncert.
Po raz trzeci, jeden z najstarszych serwisów o scenie etno/folk przeprowadził wśród dziennikarzy zajmujących się sceną folkową sondę-zabawę, w której mogli wytypować swoje "naj" minionego 2012 roku w kilku kategoriach.
Początek Nowego Roku to według wierzeń pogańskich czas narodzin nowego słońca. Nawiązujące do tych tradycji grupy Percival Schuttenbach i Perunwit ruszają we wspólną mini trasę. A my mamy dla was bilety na te koncerty.
Pomimo świątecznej, urlopowej atmosfery, na koniec i początek roku na fanów folku czeka kilka ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu. Niestety, dużych, folkowych wydarzeń sylwestrowych jak na lekarstwo.
Czas świąteczny trwa w najlepsze więc nie dziwią pojawiające się na rynku wydawnictwa folkowe z materiałem kolędowym. Jedno z nich ukazało się dosłownie tuż przed Wigilią i w założeniach miało być prezentem dla fanów.
Bluesman, folkman, countryman i czasem ten czwarty, z "krainy łagodności“ ruszą niebawem z koncertami. Wszyscy znani i poważani w swoich "muzycznych światach", pod wodzą jednego z nich nagrali płytę, która łączy ich muzyczne inspiracje.
55 rozdanie nagród Grammy zaplanowano w pierwszej połowie lutego 2013 roku. Wśród kategorii jest kilka, które mogą śledzić fani folku - folk, world music czy ethno. Ale to nie w nich znalazła się ostatnia płyta Loreeny McKennitt.
Przed świętami ukazała się wyjątkowa dla kręgu muzyki tradycyjnej pozycja wydawnicza. Zespół Dziczka, działający pod kierownictwem ukraińskiej etnomuzykolog Tatiany Sopiłki nagrał kolędy z północnego Podlasia.
Trwają ostatnie prace produkcyjne nad kolejnym wydaniem Magazynu "Gniazdo". Ten, poświęcony m.in. historii okresu przedchrześcijaństwa i wciąż żywym tradycjom magazyn, powstał w 2006 r. Nieprzerwanie ukazuje się jednak od 2008 r.
Tej jesieni pojawiła się już kolędowa płyta Dziczki oraz wspólne dzieło lubelskiej Kapeli Drewutnia z Jarzębiną. Niedawno dotarły do nas wieści o kolejnym, ciekawym projekcie, tym razem z Olsztyna. Płyta już się tłoczy.
Jeszcze w listopadzie zagrał koncert z córką, Anoushką Shankar, która poszła w jego ślady. Niestety komplikacje wynikłe po operacji serca okazały się zbyt poważne. Ravi Shankar, Skarb Narodowy Indii, odszedł we wtorek. Miał 92 lata.
Ogromnym aplauzem publiczność drugiego dnia 22 Festiwalu „Mikołajki Folkowe“ w Lublinie nagrodziła ogłoszenie zwycięzcy konkursu Scena Otwarta. Finałowe koncerty wszystkich laureatów były wydarzeniem.
Wczoraj ruszył jeden z najstarszych festiwali folkowych w Polsce. Jego ważną częścią jest t.zw. "Scena Otwarta", czyli konkursu. Będzie różnorodnie, od śląskiego folkloru, przez ukraińskie pieśni po współczesną etno mantrę.
Coraz więcej pojawia się kolęd, pastorałek, zarówno w programach koncertowych jak i na wydawanych płytach. Tym bardziej warto wybrać się na koncert do warszawskiego ArtBem, który zawiedzie w nieco inne, muzyczne strony.
Wiemy już jak wygląda okładka debiutanckiej płyty Sztërë Kòtë. Wiemy już ile na płycie znajdzie się utworów. Wiemy także jaki charakter będą miały te utwory i wiemy wreszcie kiedy płyta się ukaże. Teraz tą wiedzą się dzielimy.
Legendarna gwiazda turbofolku po czterech latach od ukazania się krążka "Eksplozija", który jest 19 w jej karierze, przygotowała dla fanówała kolejną płytę. Ukaże się ona jeszcze przed końcem roku. Jej wydanie poprzedziła seria koncertów.
Węgierski etno-jazzowy Tárkány Művek nie próżnuje. Po czerwcowej wizycie w Polsce zespół spędził aktywne, koncertowe lato. Jesienią posypał się na nich deszcz nagród i ta tendencja się utrzymuje. A w planach drugi album.
Ostatni akcent obchodów jubileuszowych Kapeli ze Wsi Warszawa już w najbliższą niedzielę. Zamknięty koncert jubilatów i wielu szacownych gości. Mamy dla naszych Czytelników specjalne zaproszenia na to wydarzenie.
Mokotów Folk Festival zbliża się do końca. Na osłodę pożegnania organizatorzy przygotowali muzyczną ucztę. W trakcie ostatniego koncertu zabrzmi pełne emocji flamenco, wprost z przepięknej i gorącej Andaluzji.
Po niezwykle udanym koncercie premierowym w Białymstoku, Sarakina szykuje dwa kolejne, tym razem w Warszawie. "Dance of Fire" zapłonie więc pierwszy raz już w środę, w Bułgarskim Instytucie Kultury.
Anna Wilczyńska
XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe
Zewsząd atakują nas już reklamy, które wprowadzają przedświąteczny nastrój gorączki zakupów, ale miłośnicy folku i tak pod koniec listopada myślą tylko o jednym: kto w tym roku będzie gwiazdą na Mikołajkach Folkowych? Znamy odpowiedź.
Jutro w stolicy kolejny koncert w ramach "Mokotów Folk Festival". Tym razem muzycznie zawędrujemy na wschód Europy. Z pewnością będzie nastrojowo i romantycznie, gdyż w programie pojawią się rosyjskie romanse.
Tydzień temu miała miejsce premiera teledysku do piosenki "Galway" grupy Carrantuohill, a sama piosenka trafiła właśnie do poczekalni Listy Przebojów Programu Trzeciego. Jeśli dotrze na listę będzie drugą, obecną na płycie "25".
Znów pisze się w Niemczech o polskim folku i to obszernie! Po wrześniowej, udanej trasie grupy Widymo, tym razem jeden z bardziej prestiżowych, europejskich magazynów folkowych, poświęcił nam na łamach kilka kolumn.
To pierwszy zespół z tego kręgu kulturowego używający gitar elektrycznych. W swych inspiracjach jednak głęboko osadzeni są w tradycji Tuaregów oraz innych ludów regionu Sahary. Grali już w Polsce, na Śląsku będą pierwszy raz.
Nieprzeciętna grupa ludzi z otwartymi głowami. Przez pięć lat ich projekt przeszedł autentyczną, mentalną i muzyczną transformację, czego efektem stał się nowy cykl koncertów etno-improwizowanych. Zbliża się ich druga edycja.
Ten rok obfituje w okrągłe rocznice znanych grup. Carrantuohill już ćwierć wieku na scenie, Kapeli ze Wsi Warszawa "stuknęła" 15-ka, Trebunie Tutki 20 lat temu poznali Twinkle Brothers, a klezmerzy z Kroke grają od 20 lat.
Z wielką radością, już oficjalnie ogłaszamy, że najnowsza płyta grupy Sarakina ujrzała właśnie światło dzienne! Już w najbliższy piątek rusza seria ognistych koncertów, promujących ten album. Mamy bilety na pierwszy z nich!
«1,
2,
3 -
22,
23,
24,
25,
26 -
36,
37,
38»