WIEŚCI
«1,
2,
3 -
7,
8,
9,
10,
11 -
36,
37,
38»
Odpust Zupełny to zespół muzyki dawnej "inaczej". Zgłębiał dziwną czasoprzestrzeń rozciągającą się od średniowiecza do wiejskiego odpustu, nawiązując do średniowiecznych dworskich tradycji Zachodu – twórczości trubadurów i truwerów.
Święto Stada jest jednym z najstarszych, potwierdzonych źródłowo świąt starosłowiańskich, które można odnaleźć w polskich kronikach. Ta pełna bogactwa obrzędowego uroczystość, odbędzie się w dniach trzeciej pełni Księżyca po Równonocy Wiosennej.
Pierwsze w tym roku, wiosenne, wydanie Magazynu dotarło już do Czytelników. Tematem wiodącym tego numeru są płyty. Jest więc mały przewodnik po tytułach z 2016 r., coś na kształt dziennikarskiego TOPu i sporo płytowych felietonów.
Dziesięć lat istnienia festiwalu to przede wszystkim okazja do świętowania, ale także do spojrzenia wstecz na historię imprezy, analizę jej dorobku i ocenę wypracowanej pozycji na mapie europejskich festiwali world music.
W stolicy nie umilkły jeszcze echa drumli grupy Zoord występującej na Korzeniach Europy, gdy już w przyszły weekend będzie wyśmienita okazja do zapoznania się z kulturą ludową, rękodziełem i muzyką naszych Bratanków. Wraca też Węgierska Kawalkada.
Zbliża się rocznica 650-lecia obecności Ormian w Polsce. W stołecznym Parku Agrykola będzie okazja do bliższego poznania ormiańskiego świata. Odbędą się koncerty, warsztaty, wystawa i amatorski mecz piłki nożnej Polska - Armenia.
Już po raz trzeci polskie i zagraniczne gwiazdy etno i folku zawitają na stołeczne Bródno. W lokalnym Parku obok rzeźb młodych artystów zabrzmią nuty oberkowe, karpackie, madziarskie i csango, jak też punk-rockowe riffy, dub i warszawski raggaton.
Majowe "Folkowo Bemowo" jak zwykle pozostaje pod wpływem festiwalu muzyki folkowej Nowa Tradycja. Oprócz zaplanowanej wcześniej gwiazdy na scenie BCK będzie można usłyszeć mini koncert laureata wspomnianego festiwalu.
Od początku istnienia naszego portalu wspieramy plebiscyt Wirtualne Gęśle. Od marca do końca kwietnia br., po raz czternasty można było zagłosować na płyty swoich folkowych faworytów oraz wybrać najciekawszą okładkę.
Pierwsze skojarzenia miłośników folku z Lublinem to najczęściej Chatka Żaka i Orkiestra Św. Mikołaja. Tymczasem jest to zagłębie różnych etno-folkowych zespołów, inspirujących się nie tylko polską nutą tradycyjną. Niektóre już od dekady.
Podczas kwietniowej konferencji poprzedzającej XX Festiwal Nowa Tradycja ujawniono laureatów konkursów fonograficznych organizowanych przez Polskie Radio. Poznaliśmy również program jubileuszowej edycji imprezy.
Festiwal "Z wiejskiego podwórza" zbliża się wielkimi krokami. Już w połowie lipca w Czeremsze rozbrzmiewać będzie nutka folkowa. Jednak, by festiwal mógł zachować swój bardzo wysoki poziom potrzebne jest Nasze wsparcie.
Orkiestra Świętego Mikołaja rusza w trasę do korzeni - w Bieszczady. Długi, majowy weekend będzie zatem okazją do muzyczno-towarzyskiego spotkania lubelskiej ekipy w miejscach, które znają i kochają najbardziej.
Bester Quartet obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia pracy artystycznej. Już za kilka dni zespół można będzie usłyszeć w ramach stołecznego cyklu "Folkowo Bemowo". Tradycyjnie odbędą się też warsztaty muzycne dla dzieci i dorosłych.
Rzadko możemy powiadomić o tym, że gdzieś w Polsce dostrzeżono i doceniono działalność na niwie etno i folku, przyznając, lub choć nominując do różnego rodzaju nagród. Zawsze cieszą takie sygnały, tym razem nominowano Orkiestrę św. Mikołaja.
Po raz kolejny do stolicy zawitał festiwal muzyki tradycyjnej Wszystkie Mazurki Świata. Impreza rozpoczęła się już w Wielkanocny Poniedziałek i potrwa do soboty. W tej edycji dla fanów korzennych nut przygotowano bogatą ofertę warsztatową.
Już za chwilę fani ciężkiego folkowego grania będą mogli stać się częścią New Wave of Folk Metal Tour 2017, która przetoczy się przez nasz kraj zaraz po Wielkanocy. Węgry, Rumunia i Polska na jednej scenie w folk-metal-core'owej odsłonie!
Gwiazda światowego reggae, charyzmatyczna wokalistka, powraca do Polski ze swoim australijsko-jamajskim zespołem. Będzie promować swój nowy album oraz czołowe polskie letnie imprezy reggae. Wesprą ją polskie formacje.
Na zaproszenie Agencji Borówka Music muzyk alternatywno-folkowy z Ukrainy zagra w Łodzi 24 koncerty w 24 miejscach w 24 godziny! Pojawi się m.in. w szkołach, domach dziecka, kawiarniach, mieszkaniach, ale nie tylko! Szalone? A jakże!
Przedświąteczne spotkanie z folkiem na Ochocie upłynie pod znakiem bliskowschodnich rytmów. W sali widowiskowej OKO wystąpi zespół Habiarjan, inspirujący się ormiańską tradycją muzyczną. Jak zawsze mamy dla Was bilety, w konkursie.
Trwa szesnasta edycja internetowego plebiscytu WIRTU@LNE GĘŚLE na folkową płytę roku. Tym razem wybieramy najlepszy fonogram, który ukazał się w Polsce w 2016 roku. Na stronach plebiscytu i w najbliższym Magazynie znajdziecie ich spis.
Krakowskie Wieczory Folkowe łapią coraz pełniejszy wiatr w żagle. Po kilku udanych koncertach, m.in. Brzezicy, Żmija czy Sutari przyszedł czas na zaproszenie do grodu Kraka jednych z twórców polskiej sceny folkowej, legendarnych Mikołajów.
W niedzielę rozmawiał z nami na koncercie w Warszawie. Wczoraj niespodziewanie dotarła do nas jakże smutna wiadomość, o tym, że już nie zasiądzie za garami Negury Bunget. Jej założyciel, lider, Gabriel Mafa "Negru" zmarł nagle.
Folkową wiosnę na stołecznym Bemowie zainauguruje kobiece trio Sutari, które w oryginalny sposób łączy polską nutę tradycyjną z improwizacją i współczesnymi gatunkami muzycznymi. Gratką będzie przedpremierowy materiał z nowej płyty.
W ramach przygotowań do Targów WOMEX, które w październiku odbędą się w Katowicach – zespół Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przygotował serię koncertów prezentujących wykonawców nurtu ethno-folk-worldmusic.
Pomysł organizacji festiwalu muzyki improwizowanej pojawił się spontanicznie, z okazji dziesiątej rocznicy powstania kolektywu terenNowy. Organizowany przez muzyków dla muzyków i dla osób szukających innych muzycznych doznań.
Ūkanose przybywa do Polski na trzy koncerty, a wesprze go polski Helroth. Do tego wmiesza się też Percival Schuttenbach. Na jednej scenie pojawią się zatem pagan folk metalowe formacje z Polski i Litwy! Gorąca słowiańska krew będzie wrzeć.
Ósma już edycja Weekendu Kultury Irlandzkiej to jak zawsze warsztaty, pokazy filmów oraz koncerty. W tym roku do Sosnowca przybywają dwa spektakle muzyczno-taneczne. Poza tym w programie filmy, spotkania, warsztaty taneczne i muzyczne.
Za chwilę pojawi się w naszym kraju kilka zacnych ekip folkmetalowych. Na początek zagrają Dakowie, niedługo po nich - Węgrzy i Rosjanie. Nie zabraknie też rodzimych działań, w tym kolejnych edycji cyklu "Folk Metal Night". Nie przegapcie.
Cykl "Energia Źródeł - folkowe OKO" tym razem gościć będzie polskich mistrzów muzyki cygańskiej. Po koncertach we Lwowie, Wrocławiu i Lublinie, Čači Vorba zagra ponownie w stolicy! Jak zwykle mamy dla Was bilety na to wydarzenie.
Rok temu zespół Vołosi wystąpił w Operze Śląskiej w Bytomiu, w ramach Wieczorów Folkowych, które organizuje Fundacja Folk24. Już po raz szesnasty zapraszamy na ten cykl, po raz pierwszy do Beceku, a po raz drugi na koncert Vołochów.
Powoli staje się to tradycją, że moment przejścia zimy w wiosnę w Bydgoszczy przeżywa się na folkowo-ludowo. Zew natury sprawia, że chce się tańczyć, wzruszać, poznawać. I temu właśnie służą Ethniesy. Za chwilę ich piąta edycja.
Prężnie działa we Wrocławiu Ethno Jazz Festival. Już od ponad dekady, pod jego szyldem występują w stolicy Dolnego Śląska zarówno wielkie gwiazdy t.zw. world music, jak i polskie tuzy muzyki folkowej. W marcu będzie też różnorodnie.
Już za kilka dni, po raz 42 w Łodzi, odbędzie się jeden z najbardziej rozpoznawalnych festiwali sceny piosenki studenckiej i turystycznej. Co roku gromadzi tłumy doskonale bawiących się osób. My znów mu patronujemy i mamy dla Was bilety.
Dawna polska stolica - Kraków, doczekała się cyklu koncertowego, w ramach którego regularnie odbywają się koncerty szeroko rozumianej muzyki etnofolkowej. Za nami już kilka wieczorów, a szykują się kolejne.
Muzyką Czterech Stron Wschodu ma się całkiem nieźle, a wykonujący ją od dwudziestu lat zespół Dikanda chyba jeszcze lepiej. W tym roku grupa ze Szczecina, zamierza godnie uczcić dwie dekady grania. Rusza właśnie trasa koncertowa.
Już za kilka dni do Polski przybędzie Moya Brennan, legendarna wokalistka Clannad od lat występująca także pod własnym nazwiskiem. Dzięki współpracy z organizatorem koncertu mamy dla Was konkurs o bilety na oba koncerty.
Pięć lat temu spotkało się kilku przyjaciół - muzyków rockowych, i postanowiło na nowo zaaranżować stare, znane, lubiane piosenki harcerskie i turystyczne. Efektu można posłuchać na płycie, którą wydało właśnie Polskie Radio.
Sobotni koncert wieczorny YAPY, będzie poświęcony niedawnemu, literackiemu nobliście – Bobowi Dylanowi, który jest wielką ikoną muzyki folkowej, inspiruje wiele zespołów folkowych, zwłaszcza te z nurtu piosenki turystycznej.
Zapowiadana już u nas, a wydana w ubiegłym roku płyta węgierskiej grupy Kerekes Band oprócz wersji na CD doczekała się te wydania na winylu. Z dumą prezentuje ją nam i opowiada o płycie Ákos Csarnó, skrzypek formacji.
Prawie rok temu światło dzienne ujrzała debiutancka płyta nowego projektu Maćka Szajkowskiego Lelek, reinterpretującego słowiańskie dziedzictwo naszych przodków. Za kilka dni będzie wyjątkowa okazja, aby zobaczyć tę grupę na żywo.
Na dwa koncerty przybywa znów do Polski Moya Brennan, legendarna wokalistka, kultowego już dla niektórych, zespołu Clannad. Ci, którzy pamiętają niesamowity klimat koncertów podczas jej pierwszej wizyty w Polsce, wiedzą co nas czeka.
Zmiany, które ostatnio dotykają Program Trzeci PR nie ominęły samego Wojciecha Ossowskiego, piszącego też do naszego Magazynu i jego "Ossobliwości Muzycznych", choć akurat samemu folkowi mogą się przysłużyć.
Rok temu po raz pierwszy od ponad pięciuset lat na ziemiach polskich odbyło się słowiańskie Święto Stado. Majowe plenery grodziska w Owidzu przyciągnęły liczne grono czynnych uczestników jak i turystów. W tym roku Stado znów wzywa.
Jak już zapowiadaliśmy w innym artykule, sporo etno-folkowych koncertów będzie się działo we Wrocławiu tej zimy i wiosny. Luty upływa w nutach argentyńsko-bałkańskich, a my mamy dla Was bilety na niektóre z koncertów.
Jak ma funkcjonować stara tradycja we współczesnym świecie, jak przekazują ją mistrzowie swoim uczniom, kto dziś jeszcze śpiewa i gra jak nasi dziadkowie? Na te, i inne pytania odpowie m.in. konkurs "Stara Tradycja". Właśnie ruszył nabór.
Kończymy powoli prace nad pierwszym wydaniem Magazynu FOLK24 w tym roku. Pojawi się on na początku marca, a jednym z tematów będzie podsumowanie minionego roku, w tym lista płyt etno, folk, world-music wydanych w 2016 r.
Wiecie co to "perskie ogórki", "kente z Ghany" albo "suzani"? Dzięki dwóm niemałym książeczkom do kolorowania będziecie się mogli tego dowiedzieć, a także poćwiczyć swoją wyobraźnię i zdolności, których pewnie dawno nie sprawdzaliście.
Polskie Radio ogłasza po raz kolejny konkursy na najlepszą płytę z muzyką folkową: Folkowy Fonogram Roku 2016 - i na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną: Fonogram Źródeł 2016. Wręczenie nagród w maju, podczas "Nowej Tradycji".
Obchody święta Trifon Zarezan znów będą konkurować z popowymi Walentynkami. Jak w ubiegłych latach muzyczną oprawę symbolicznego przycięcia winorośli zapewni na grupa Sarakina, która od lat propaguje to święto.
«1,
2,
3 -
7,
8,
9,
10,
11 -
36,
37,
38»