WIEŚCI
«1,
2,
3 -
15,
16,
17,
18,
19 -
36,
37,
38»
Od samego początku istnienia festiwalu towarzyszy mu płyta festiwalowa, na której fani znaleźć mogą utwory wykonawców zapraszanych na daną edycję. W tym roku będzie to podwójny album i można go wygrać w naszym konkursie.
Za tydzień w stolicy rusza Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival. Celem imprezy jest przybliżenie postaci i dzieła patrona oraz ukazanie jak bardzo jego dorobek inspiruje różne, współczesne nurty kultury. Będą koncerty, warsztaty i balfolki.
Charakterystyczne dla zespołu, wysmakowane etno-jazzowe kompozycje inspirowane folklorem to wyznacznik stylu grupy. Ale mamy też nowości. Piąta w historii zespołu płyta właśnie trafiła na rynek. To kolejna podróż po Bałkanach.
Zosia miksuje ciasto, Kasia kroi marchewkę i rozbija jajko, Basia trze selera. Jajecznicę smaży Pacman w Zielonce. Takie dźwięki "otoczenia" można znaleźć na tej płycie, ale najważniejsze są tu śpiew i muzyka. Sutari debiutuje.
Przesyłka z lubelskiej Chatki Żaka to znak, że kolejny numer najstarszego periodyku o muzyce folkowej w Polsce stał się faktem. Oko przyciąga okładka. Na tle intensywnego różu, wycinanka - bo m.in. o wycinankach w numerze.
Choć Festiwal Folkloru Ziem Górskich zakończył się dwa tygodnie temu, nie milkną jego organizatorzy. Ogłoszono werdykt jury, opublikowano relacje, prezentowano zdjęcia. Teraz ogłoszono konkurs foto, każdy może wziąć udział.
Co się stanie, jeżeli znany polski muzyk przyjedzie na kilka dni na wieś i zacznie się uczyć grać oberka u wiejskiego muzykanta, mistrza w swoim fachu? Na to pytanie odpowie nowy cykl dokumentalny w TVP Kultura. Pierwszy odcinek w niedzielę.
Dwa lata temu Carrantuohill hucznie obchodził 25 urodziny. Wydarzenie nie przeszło bez echa - w ten weekend ukaże się książka o zespole. Jubilaci zapraszają na spotkanie promocyjne oraz na ich festiwal w Żorach.
Trwają obchody 600. lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych z Turcją, a w ich ramach prezentacje różnych aspektów polskiej kultury w kraju nad Bosforem, m.in. projekt polskiego etno-kolektywu i lokalnych artystów.
Pieśni a cappella z Korsyki, msza flamenco oraz orientalne brzmienia jednego z nowocześniejszych polskich projektów worldmusic będzie można usłyszeć podczas obchodów 149 urodzin stolicy Górnego Śląska - Katowic.
Poznaliśmy już gwiazdy z zagranicy Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur - teraz czas na odsłonięcie wykonawców dnia polskiego. Ruszyły już też zapisy na warsztaty, które w tym roku na pewno przyciągną wielu chętnych.
Lato się kończy, wieczory i ranki coraz chłodniejsze. Ostatni weekend sierpnia to dobra okazja, aby ogrzać się przy etniczno-korzennej nucie, która wkrótce zniknie z plenerów i wejdzie pod dach. A szykuje się koncertowa uczta w stolicy.
To most, łączący różne metalowe brzegi. Jednym z nich będzie melodyjne, folkmetalowe granie ze Wschodu, drugim ostrzejsze z Ameryki Południowej. Nie zabraknie rodzimej nuty. A wszystko to w ramach "folkmetalowej krucjaty".
Już niecały tydzień dzieli nas od jedynego koncertu w Polsce grupy Blackmore’s Night. Jako partner medialny mamy od organizatorów cztery bilety dla Czytelników Folk24 na to wydarzenie. Wystarczy odpowiedzieć na 3 pytania.
Tylko do dzisiaj, do północy, można jeszcze oddać głos w plebiscycie "Top Ossobliwości" - organizowanym przez Wojciecha Ossowskiego, prowadzącego kultową dziś, folkową audycję Programu Trzeciego - "Ossobliwości Muzyczne".
Już za chwilę ruszy w Zakopanem Festiwal Folkloru Ziem Górskich - przygotowania trwają pełną parą. Oprócz zmagań zespołów folklorystycznych widzowie znajdą w programie również propozycje etno-folkowe. Rozpocznie Megitza.
Jak mawiają, do trzech razy sztuka, a potem już jakoś będzie. Drugi w tym roku, a trzeci w ogóle, Magazyn FOLK24, dociera właśnie do Czytelników. Z tej okazji mamy dla Was specjalne prezenty. Dla każdego, coś miłego.
Jedna z ciekawszych grup folku morskiego rozpoczęła prace nad swoją drugą płytą. Pierwsze trzy utwory nagrano w zamkniętym na czas wakacji pubie. Efekty zadecydują o dalszym kierunku prac. Płyta w przyszłym roku.
Rozpoczęla się procedura przyznawania czwartej edycji nagrody - Koryfeusz Muzyki Polskiej. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie - muzyki polskiej.
Na Śląsku celtofile mają swoje miejsce, do którego w sierpniu prowadzą wszystkie drogi - to Zamek w Będzinie, u stóp którego od 11 lat odbywa się Festiwal Muzyki Celtyckiej. Znów fanów kusić będą nuty z Bretanii, Szkocji i Irlandii.
Gmina Brenna w Beskidzie Śląskim idzie za ciosem! Trzeci zapiątek sierpnia pełen będzie życia dawnych Słowian oraz folkmetalowych hitów. Lista zespołów, które uświetnią muzycznie tę imprezę jest wręcz imponująca!
Kto choć raz był latem pod Tatrami wie, że pod koniec sierpnia Zakopane bije rekordy frekwencji gości. Przyczyną tego stanu rzeczy jest m.in. jest festiwal, który od lat stanowi nie lada atrakcję dla turystów, jak i dla miejscowych.
Kolejny teledysk Piotra Smoleńskiego ujrzał światło dzienne. Tym razem obraz towarzyszy muzyce Megitzy, artystki która swoje góralskie korzenie łączy z muzyką świata. Teledysk promuje nową płytę, nad którą trwa praca.
Dla fanów folkmetalu i punk-folku mamy dobrą nowinę - w sierpniu do Ogrodu Saskiego w Lublinie, po sporej przerwie, powraca festiwal HelloFolks! Znów zagrają ciekawe formacje z Polski i zagranicy. Wszystko dzięki wsparciu fanów.
Na jeden jedyny koncert do Polski przyjeżdża grupa, której trzonem osobowym jest król "ciężkiej" gitary i miłośniczka muzyki dawnej. Trudno ich sklasyfikować, bo różnorodność nurtów, z których czerpią może zaskoczyć.
Interdyscyplinarny projekt, łączący wielokulturowy smak regionu z szeroko pojętą kulturą - muzyką, sztuką, filmem, teatrem i poezją. Kulinarnym ucztom towarzyszyć będzie muzyka etniczna i rockowa w wykonaniu legend obu nurtów.
Fani Miry długo czekali na ten moment! Po kilku latach posuchy, pieśniarka czałgi ze Starej Zagory wychodzi z muzycznego cienia. Oprócz nowego singla pojawi się również promocyjne video. Lato jeszcze będzie gorące.
Po raz dziesiąty, w Warszawie odbędzie się wielkie święto muzyki świata - festiwal Skrzyżowanie Kultur. Dziś ogłoszono program pięciodniowych koncertów, ruszyła też nowa wersja strony internetowej wydarzenia.
Takich emocji w redakcji dawno nie mieliśmy, w wakacyjny, raczej leniwy czas. Nasza skrzynka mailowa rozgrzała się do czerwoności od napływajacych maili z konkursowymi odpowiedziami. Czas ogłosić zwycięzcę.
W tym roku po raz dwudziesty na Jomsborg zjadą wojowie i miłośnicy wczesnego średniowiecza z całej Polski, a nawet zagranicy. W ramach jubileuszu znajdzie się też specjalny koncertowy prezent dla fanów folku i mocniejszych brzmień.
Książka pojawiła się na rynku już jakiś czas temu. Opisuje, i pięknie ilustruje, nasze lokalne, słowiańskie duszki, zwidy, zjawy, stwory, których pełno w ludowych przekazach, baśniach, opowieściach dziadków. Mamy dla Was jeden egzemplarz.
Czterdziestu młodych, utalentowanych muzyków, z różnych krajów, będzie okupywać miasta centralnej, wschodniej i północnej Europy, niosąc ich mieszkańcom muzykę, której nauczyli się od siebie nawzajem. Nie ominą Warszawy.
Angielski The Ukrainians, który kiedyś nagrał płytę "live" na tym festiwalu, wraca do Czeremchy. Wystąpią obok ukraińskiego Kozak System, cygańskiego Taraf de Haidouks czy Czeremszyny. A to nie koniec atrakcji.
Głuchołazy już odliczają godziny do rozpoczęcia kolejnego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Turystycznej KROPKA. Ósma edycja rusza już w piątek. W tym roku nie lada gratka dla miłośników piosenki poetyckiej czy muzyki folk.
WOMAD to jeden z najważniejszych festiwali etno, folk, roots, world music, znany na całym świecie. Zagrać na jego scenie to duże wyróżnienie. Do tej pory udało się to tylko dwóm polskim grupom. Teraz dołączy do nich trzecia.
Folkmetal wrósł już na dobre w rodzime krajobrazy muzyczne, a do Polski coraz częściej przybywają światowe gwiazdy nurtu. Teraz czas na odpowiedź równie dynamicznej sceny rodzimej. I to nie tylko koncertowo, również imprezowo.
Lautari to nazwa cygańskich muzyków z Rumunii, ale także nazwa polskiego zespołu, który zaistniał, z niemałymi sukcesami, na naszej scenie folkowej na początku XXI w. Działali kilka lat, po wydaniu dwóch płyt umilkli, ale wracają.
W tym roku 23 zespoły, m.in. z Polski, Rosji, Ukrainy, Litwy, Białorusi, z Bałkanów, Gruzji, a nawet dalekiej Japonii odwiedzi Białystok i 21 innych miejscowości w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru.
Nie tylko media folkowe, etniczne opisują na swych łamach artystów tego nurtu. Zdarza się to także innym i to coraz częściej. To cieszy, bo promocji nigdy za wiele, zwłaszcza renomowanych tytułach, takich jak Jazz Forum.
Wśród wielu atrakcji jubileuszowego 20. Przystanku Woodstock, rockowych gwiazd z kraju i zagranicy, na dużej scenie znalazło się też miejsce na dwa super etno projekty. Pisaliśmy już o Kapeli i Mercedes Peon, ale to nie koniec.
To już dziesięć lat minęło, odkąd za sprawą festiwalu Globaltica można w Gdyni posłuchać muzyki inspirowanej tradycją z różnych stron świata. Jubileuszowa edycja imprezy zapowiada się równie ciekawie, jak 9 dotychczasowych.
Już po raz 26. spotkają się zespoły romskie z całej Europy w gorzowskim amfiteatrze. W tym roku formuła festiwalu zmienia się, ewoluując zgodnie ze światowymi trendami cygańskich brzmień w klubach i plenerach.
Już po raz trzeci Teatr Terno z Gorzowa Wielkopolskiego i Mahala Rai Banda z Bukaresztu nagrali wspólny teledysk. Po raz drugi w formie oficjalnego singla. Obraz pełen jest kontrastowych kolorów i fantastycznych wizji reżysera.
Gdański festiwal, który tkwi korzeniami w latach 70., ewoluował od lokalnej imprezy, na której prezentowano ludową muzykę kaszubską, do jednego z ciekawszych, międzynarodowych festiwali z europejską muzyką folkową.
Już niecały miesiąc pozostał do festiwalowego spotkania z folkiem na Podlasiu. Do Czeremchy zjadą gwiazdy z zagranicy oraz fani folku z całego kraju. Jak zwykle, będzie dobra muzyka, dużo atrakcji oraz kilka niespodzianek.
Tego lata etno, folku i muzyki tradycyjnej w stolicy nie zabraknie. Szykuje się duży cykl koncertowy w Parku Bródnowskim. Dobre informacje również dla miłośników nut afrykańskich, tancerzy i fanów stołecznego folkloru.
W roku Oskara Kolberga nie tylko organizowane są koncerty i konferencje, lecz również folkowe media poświęcają tej postaci sporo uwagi. Nic dziwnego, że ten wybitny folklorysta stał się bohaterem kolejnego numeru Gadek.
Wczoraj premiera w iTunes, dziś singiel "Nandi" zapowiadający, wyczekiwaną od dawna, drugą płytę projektu Indialucia, wraz z e-Magazynem FOLK24 nr 1 w pakiecie, możecie zamawiać od teraz w naszym sklepie internetowym.
Co chwilę docierają do nas informacje o planach wydawniczych, na rynku pojawiają się kolejne tytuły, sporo z nich trafia i do nas. Dzięki temu nasi Czytelnicy mogą zdobyć ciekawe płyty. Oto szansa na jedną z nich.
Właśnie ukazał się ósmy już numer magazynu, opisującego scenę muzyki klasycznej, ale w bardzo nowoczesny sposób. Nie tylko muzyką klasyczną jednak redaktorzy Presto żyją. Co jakiś czas zdarza im się meandrować w kierunku etno.
«1,
2,
3 -
15,
16,
17,
18,
19 -
36,
37,
38»