WIEŚCI
«1,
2,
3 -
17,
18,
19,
20,
21 -
36,
37,
38»
Niedawno świętowali 20 urodziny. Wrocławska Chudoba to jeden z czołowych polskich zespołów folkowych, który odniósł liczne sukcesy w kraju i zagranicą i ma wierne grono swoich fanów. Za chwilę wyruszą w trasę po Polsce.
"Śmierć wije się po płotu, szukając kłopotu!"- te słowa śpiewał lud na moment przed spaleniem i/lub utopieniem kukły Marzanny. Zwano ją też Śmiercichą, bo jest boginią śmierci i zimy. W tym roku zima nie była zbyt ciężka, lecz cykl musi się dopełnić.
Jak zwykle w marcu przygotowania do festiwalu Nowa Tradycja trwają już pełną parą. Za chwilę ogłoszone będą wstępne wyniki konkursu na Folkowy Fonogram Roku, a Polskie Radio zaprasza jeszcze do konkursu młode zespoły.
Etnoinspiracje to nowa propozycja koncertowa stołecznego DK Rakowiec.W ramach tego cyklu wystąpił już góralski Jazgot oraz dawno niewidziana w stolicy Dikanda. Czas na wiosenną odsłonę - pierwszy z koncertów już za chwilę.
Mimo że do Irlandii daleko, polska scena celtycka ma wiernych fanów i cały czas się rozwija. Co roku Dzień Św. Patryka jest u nas hucznie obchodzony. Oto przegląd ciekawszych wydarzeń i koncertów z muzyką irlandzką w programie.
Za nami już prawie półmetek cyklu, który w styczniu zapoczątkował warszawski Mosaik. W marcu, fanów poznańskiego Ethno Portu czeka potężna dawka wirtuozerskiej muzyki z Indii oraz Iranu. W CK Zamek pojawią się gwiazdy ze Wschodu.
W zeszłym roku przeprowadzili kampanię "Jestem ze wsi". Teraz postanowili powalczyć ze stereotypem kobiety w kulturze ludowej. Stowarzyszenie Folkowisko zaprasza wszystkich 8 marca do udziału w akcji pod wdzięczną nazwą Globalna Baba.
W ubiegły poniedziałek w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wręczył osobom związanym z propagowaniem, badaniem i tworzeniem polskiej kultury ludowej ważne odznaczenia państwowe.
Tomasz "Ragaboy" Osiecki upodobał sobie instrumenty indyjskie - sitar i dilrubę. Od lat można go usłyszeć na płytach muzyków etnicznych, rockowych i alternatywnych. W zeszłym roku zdecydował się na realizację solowego projektu.
Ostatki to nie tylko wzmożona konsumpcja pączków. To także dawne, tradycje ludowe końca karnawału oraz okazja do współczesnej zabawy z folkiem w tle. W związku z tym przyglądamy się, co w folkowym świecie dziać się będzie w najbliższym czasie.
Hoverla czyli śnieżna góra, to najwyższy szczyt Ukrainy. To również nazwa młodego, folk-rockowego zespołu z Wrocławia, którego debiutancka płyta właśnie się ukazała, a jej premiera odbędzie się na inaugurację festiwalu... Szanty we Wrocławiu!
U naszych południowych sasiadów sporo się dzieje. W lutym ogłoszono nominacje do Anděla - jednej z najważniejszych nagród w czeskim przemyśle muzycznym. W nowym roku ukazały się też ciekawe albumy z folkiem i muzyką świata.
Rumuńska formacja Negură Bunget z początkiem wiosny wznawia europejską trasę koncertową promującą album "TĂU". Album dopiero się ukaże natomiast terminarz koncertów jest już imponujący i wciąż się powiększa.
W terenie - Nowym też - czuć nadchodzącą wiosnę. Marcowe granie poświęcone będzie przede wszystkim najmłodszym melomanom ale i siedmioleciu działalności grupy. Nie braknie również nowinek oraz specjalnego gościa.
To już pięć lat minęło odkąd w Sosnowcu można było po raz pierwszy poczuć celtyckiego ducha za sprawą "St Patrick’s Day". W tym roku na jubileuszowym spotkaniu z kulturą Zielonej Wyspy znów zagrają czołowe polskie zespoły.
Już od czwartku święto szant i piosenki żeglarskiej w Krakowie. Jako jeden z patronów medialnych 33 Festiwalu "Shanties", mamy dla Was konkurs, w którym można wygrać podwójne bilety aż na cztery festiwalowe koncerty.
Trafił w nasze ręce najnowszy, już 108 numer czasopisma Gadki z Chatki, najstarszego polskiego periodyku opisującego naszą scenę muzyki ludowej, etnicznej i folkowej. Z nowym wydaniem przyszły dwie poważne zmiany.
Czas szybko leci. Już w najbliższą sobotę, swój poważny jubileusz obchodzić będzie jedna z najbardziej znanych audycji o piosence turystycznej i autorskiej. Obchody rozpocznie koncert transmitowany na żywo w Polskim Radiu Rzeszów.
W drugi weekend marca, znów sala gimnastyczna Politechniki Łódzkiej zostanie opanowana przez włóczykijów, łazików, wagabundów, turystów i muzyków sortu różnego, piewców wędrówek wszelakich i wolności. Czas bowiem na Yapę.
Gdy wchodzą na scenę - a jest ich aż czternaścioro - tworzą razem całkiem pokaźną grupę. Studium Instrumentów Etnicznych nie ukrywa, że wspólnota jest podstawą ich twórczości. Właśnie nagrali debiutancki album.
Przypadająca w tym roku 200 rocznica urodzin wybitnego etnografa Oskara Kolberga to okazja do przypomnienia Polakom i pokazania światu, jego dokonań, spuścizny. Pierwsze, poświecone mu wydarzenia już za chwilę.
Nadszedł czas oficjalnego podsumowania zeszłego roku na scenie etno-folkowej: Polskie Radio po raz kolejny ogłasza konkurs na najlepsze fonogramy z muzyką folk i muzyką źródeł. Podsumowanie oczywiście na Nowej Tradycji.
Już po raz dziesiąty w Warszawie obchodzić będziemy bułgarskie święto wina Trifon Zarezan. Oprócz tradycyjnego i symbolicznego przycięcia winorośli i degustacji wina będzie jak zawsze dużo muzyki i tradycyjnych bułgarskich tańców.
W niedzielne południe, w Beacon w Nowym Jorku, cały folkowy, i nie tylko, świat żegnał jednego z ostatnich, wielkich folkowców Ameryki, badacza i miłośnika tradycji, obrońcę praw człowieka, nauczyciela i dobrego człowieka.
Spotkali się 15 lat temu, a połączyła ich miłość do muzyki irlandzkich pubów, którą postanowili przybliżyć polskim słuchaczom. W ciągu tych lat skład grupy zmieniał się, ale fascynacja celtycką nutą pozostała. Niebawem urodziny!
Jedna z najbardziej znanych dętych orkiestr rumuńskich, Fanafara Ciocarlia, wciąż nie ustaje w poszukiwaniach nowego brzmienia. Tydzień temu wydali nowy album z Adrianem Raso. To nie koniec dobrych wiadomości - będą w PL.
W zeszłym roku przez Polskę przejechał "Svantevit", niosąc z sobą potężną dawkę brzmień folkmetalowych. Teraz pora na średniowieczno-akustyczną odsłonę grupy Percival Schuttenbach, czyli Percival. Nadciąga Slavny Tur!
Znów smutne wieści, tym razem z Huculszczyzny. W środę na zawał serca zmarł Roman Kumłyk, jednen z najznakomitszych karpackich muzyków. Miał 65 lat. Jego śmierć jest wielką stratą nie tylko dla środowiska folkowego.
Grammy to prestiżowa nagroda amerykańskiej branży muzycznej, do której na początku stycznia ogłoszono nominacje. Na Wyspach Brytyjskich też nie próżnują i do 31 stycznia można głosować w plebiscycie Songlines.
Już w lutym jedna z największych zimowych imprez w Krakowie i jeden z najważniejszych festiwali środowiska śpiewających żeglarzy w Polsce - 33 edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties".
Smutna wiadomość nadeszła wczoraj z Litwy. W poniedziałek zmarł twórca Romuvy i założyciel zespołu Kūlgrinda. Był uznanym litewskim etnologiem, folklorystą oraz propagatorem i kapłanem rodzimej wiary Litwinów.
Stołeczny Dom Kultury Rakowiec związany jest od lat z muzyką etniczną. Nie tak dawno wybrzmiewały tu "Etniczne Inspiracje", a już pojawia się kolejna, ciekawa folkowa propozycja i to rozłożona na cały, najbliższy kwartał.
Zespół Klezmafour to już uznana marka klezmerskiego grania młodszego pokolenia. Ostatnie trzy lata sporo koncertowali, w kraju i zagranicą, ale szykowali też nowy materiał. Za chwilę druga płyta zespołu ujrzy światło dzienne.
Trudno ich spotkać na polskich festiwalowych scenach (poza żeglarską), choć z powodzeniem nawiązują do klasyki amerykańskiego folku, grają akustycznie, nie tylko country czy bluegrass, i to już od dziesięciu lat.
Początek roku sprzyja wszelkiego rodzaju plebiscytom, podsumowaniom, top’om wszechczasów. Właśnie ruszył jeden z najstarszych plebiscytów na scenie folkowej - countrowe Dyliżanse. Fani tej muzyki mogą glosować w 12 kategoriach.
Pomysł na to, by w Poznaniu pojawiali się wykonawcy minionych edycji festiwalu Ethno Port chyba spodobał się fanom, gdyż w tym roku po raz drugi odbędzie się cykl koncertów pt. "Powroty" i to znów w gwiazdorskiej obsadzie.
Jedną z ciekawych, zagranicznych płyt ub. r. była "Divine" rumuńskiej pieśniarki Oany Cătăliny Chiţu, ale dopiero teraz w sieci pojawił się teledysk promujący ten album. Smaczku dodaje fakt, że klip został zrealizowany w Polsce.
Dwie ciekawe osobowości, które spotkały się na pograniczu dwóch światów: etno i jazzu. Maria Pomianowska i Włodzimierz "Kinior" Kiniorski od lat eksperymentują z formami i gatunkami muzycznymi. Czas na wspólne dzieło.
Przypadająca w tym roku 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga przyniesie sporo ciekawych wydarzeń w obrębie muzyki tradycyjnej. Wczoraj w stolicy odbyła się oficjalna konferencja, na której zaprezentowano plan obchodów.
Od kilku lat obok imprez sylwestrowych oraz Małanek świat folkowy obchodzi też Sylwestry Bałkańskie. Ich popularność i liczebność rośnie z roku na rok. My również chcemy Wam kilka takich imprez polecić.
Łączny czas utworów na pierwszym demo Perunwit wynosił niewiele ponad 20 minut, a sam zespół był projektem studyjnym. Dwadzieścia lat później grupa ma na koncie już pięć pełnych albumów oraz kilka splitów i demówek.
Drugi w tym roku numer Gniazda ukazał się w słowiańskie Szczodre Gody. Oprócz sporej dawki etnografii, historii i beletrystyki, znajdziecie w nim także niespodziankę muzyczną - debiutancki album projektu Goria Trio.
W 2003 roku folkmetalowy świat otrzymał od Węgrów pierwsze demo zatytułowane "Walesi Bárdok". Od tamtego momentu upłynęła już dekada, w tym czasie pojawiło się aż siedem albumów i zespół odbył setki koncertów w całej Europie.
Kolejne nasze Święta Bożego Narodzenia z Wami, kolejna okazja do życzeń, podziękowań, zarówno dla naszych najwierniejszych Czytelników jak i tych, którzy dołączyli do nas w tym roku i mamy nadzieję, że z nami pozostaną.
Opisywana przez nas jesienią zbiórka funduszy na wydanie nowej płyty Mosaik zakończyła się sukcesem. Fani zespołu nie zawiedli. Pora nastawić odtwarzacz, usiąść wygodnie w fotelu i zatopić się po uszy w muzycznym szczęściu!
Muzyka, taniec i śpiew Romów, od węgierskich czardaszy, bałkańskich melodii, ognistego flamenco po romanse Cyganów rosyjskich. Do tego potęga przedmieść Bukaresztu i mamy światy, które spotkały się w cygańskim teledysku.
W studio Szpilmana w zeszłą niedzielę odbył się kolejny koncert Muzycznej Sceny Tradycji. Tym razem w trakcie koncertu nowo ustanowioną nagrodą na scenie tradycyjnej po raz pierwszy uhonorowano zasłużonych artystów ludowych.
Nadciąga zima i święta, czas wielu muzycznych nowości. Z Rumunii docierają do nas informacje o kolejnych premierach. Oprócz lawinowo pojawiających się nowych singli i zapowiedzi revelionów, nie zabrakło też kilku "smaczków".
W tym roku mija 10 lat od powstania jednej z najciekawszych formacji kultywujących tradycje muzyczne kraju Daków. Z tej okazji szykuje się Concertul aniversar. Ten, kto trafi nań do stolicy Rumunii, nie będzie zawiedziony.
Grai, wschodząca rosyjska gwiazda folkmetalu, została bardzo ciepło przyjęta przez polskich fanów gatunku podczas październikowej trasy. Mamy kolejne dobre wieści - zespół zakończył nagrania do nowej płyty!
«1,
2,
3 -
17,
18,
19,
20,
21 -
36,
37,
38»