WIEŚCI
«1,
2,
3 -
18,
19,
20,
21,
22 -
36,
37,
38»
Folknery, ukraiński zespół, znany już nad Wisłą, w ciekawy sposób łączy tradycję z nowoczesnością. Młodzi studenci z Kijowa bardzo chętnie występują w Polsce. Mikołajkowy czas postanowili spędzić u nas, dając kilka koncertów.
W nocy 23 listopada, w Lublinie spłonęło mieszkanie Marii Natanson, artystki znanej z występów z grupą Čači Vorba. Cały jej dobytek po tej nocy to skrzypce, lapotop oraz kilka rzeczy, które miała ze sobą. Ruszyła już pomoc przyjaciół.
Miłośnikom etno-ambientu i muzyki improwizowanej nie trzeba ich za bardzo przedstawiać. Od lat m.in. badają, szukają, nagrywają, coś na co większość z nas nie zwraca uwagi - dźwięki natury. I tak już od piętnastu lat.
W najbliższy weekend Folk24 rusza na spotkanie z Czytelnikami, fanami folku i etno. Będzie okazja do zakupu paru płyt, Magazynu oraz rozmów o muzyce i... podróżach, gdyż pojawimy się na Warszawskich Targach Turystycznych.
Podczas tegorocznej, drugiej edycji Mokotów Folk Festiwalu widzowie słuchali już m.in. muzyki żydowskiej, greckiej, portugalskiej, włoskiej, greckiej, łemkowskiej czy ukraińskiej. Teraz czas na prawdziwych górali.
Po raz trzeci, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, na targach spotka się branża muzyczna. Prezentacje, koncerty, warsztaty, spotkania, dyskusje a wśród tego wszystkiego także miejsce dla muzyki ludowej i folkowej.
Jedna z najbardziej cenionych wokalistek sceny folk i etno, zawsze zaskakuje swoich fanów. Na Skrzyżowaniu Kultur można było wysłuchać jej najnowszego projektu "Archipelag". W grudniu specjalny koncert z niespodzianką!
Z okazji pojawienia się pierwszego numeru naszego etno-folkowego Magazynu, dołączyliśmy do każdego zakupionego w naszym sklepie egzemplarza, spory rabat na wybrane płyty. Do listy doszły kolejne dwie.
Organizatorzy Mikołajek Folkowych ogłosili listę zespołów, które zostały zakwalifikowane do konkursu Scena Otwarta. Z nadesłanych zgłoszeń wybrano 11 wykonawców, ale to nie koniec listy. Jeszcze jeden zespół ma szanse.
Kilka dni temu dotarł do nas najnowszy numer Gadek z Chatki, z intrygującą, brązową okładką. Na niej głównym motywem jest, wręcz przykuwającym uwagę, opuszczony, rdzewiejący kuter rybacki, porzucony gdzieś na piasku.
Jesień obfituje w wydarzenia związane ze sceną muzyki tradycyjnej. Oprócz premiery płyty Janusz Prusinowski Trio, koncertu pamięci Jana Gacy, kolejnej edycji Mazurków, czeka nas też wyjątkowa gratka. Powrót legendy!
Dziś za oceanem miała miejsce premiera teledysku do jednego z największych przebojów, barda epoki dzieci kwiatów, Boba Dylana. Po raz pierwszy ten hit ma swój teledysk, a właściwie ograniczoną tylko kreatywnością fanów, ich liczbę.
Veselina dotrzymała słowa. Album, który miał ukazać się pod koniec tego roku, już jest! Młodziutka gwiazda bułgarskiej czałgi na swym debiutanckim krążku sięga poza ramy tego nurtu muzycznego oraz poza granice Bułgarii.
Już w najbliższy piątek w Warszawie, jeden z takich koncertów, jakiego nie było dawno. Za nami już dwa biletowe konkursy w folkletterach, teraz mamy aż dwa podwójne bilety na to wydarzenie tylko dla Czytelników portalu Folk24.pl.
Muzyka grecka nie jest szeroko znana w Polsce, choć wielu Polaków wypoczywa w Grecji latem. Ta sytuacja, mamy nadzieję, będzie się zmieniać, przynajmniej w stolicy, gdzie działa Towarzystwo Przyjaciół Grecji, i to aktywnie.
Znów różnorodność zagości w Lublinie, tym razem za sprawą festiwalu "Mikołajki Folkowe", który już na początku grudnia. Trwa jeszcze nabór na "Scenę Otwartą", a organizatorzy ogłosili właśnie szczegółowy program imprezy.
Najbardziej rozpoznawalny zespół z Bośni i Hercegowiny odważnie łączący hip-hop, reggae, dub, rock i tradycyjną muzykę swojego kraju z wolnościowym, anty-rasistowskim i anty-nacjonalistycznym przekazem udostępnia ostatnią płytę.
Gorące słońce, nieparzyste rytmy i orientalne ozdobniki - wszystko to przychodzi na myśl, gdy mowa o nutach z Bałkanów. Jedna z czołowych formacji wykonującej tę muzykę w Polsce szykuje niespodziankę dla swoich fanów.
Za niecały tydzień na warszawskiej Ochocie rozpocznie się impreza dla ludzi ciekawych świata i innych kultur. W programie powracającego na scenę Domu Kultury Rakowiec festiwalu Etniczne Inspiracje jak zwykle dobra muzyka folk i ciekawy film.
Ten rok jest wyjątkowo obfity w jubileusze folkowych zespołów, które w znaczący sposób przyczyniły się do powstania i rozwoju tego nurtu w Polsce. Orkiestra Św. Mikołaja, Sierra Manta, Chudoba. Teraz przyszedł czas na Czeremszynę.
Święto piosenki autorskiej, w której liczy się przede wszystkim osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz artysty, wyrażony własnymi słowami i muzyką. Jedyny taki w kraju festiwal folku znów zaprasza bardów.
Ani się obejrzeliśmy, jak zapowiadany przez nas wiosną, występ legendarnych Remember Shakti zbliżył się wielkimi krokami. Już za trzy tygodnie w Kongresowej zabrzmi niezwykła muzyka świata, która rozbrzmiewa już 40 lat.
Na ten film trzeba było czekać siedem lat... W listopadzie wejdzie do kin, wcześniej zdążył dostać nagrodę za muzykę. W oczekiwaniu na oficjalną premierę kinową poznaliśmy historię przepięknej ścieżki dźwiękowej.
Płyta, na którą scena etno-folkowa czekała niecierpliwie. Informacja o przeniesieniu premiery z wiosny na jesień podgrzała tę atmosferę, ale nic już nie zmieni faktu, że debiut Chłopców kontra Basia właśnie ujrzał światło dzienne!
Lira korbowa, geierleier, łuk ustny, flet nosowy, balafon, berimbau, ukulele, didgeridoo i różnego rodzaju bębny... To wszystko instrumenty z kolekcji Tomasza Drozdka, który potrafi na nich zagrać i ma ciekawy pomysł na ich promocję.
Jesień w pełni, czas pomyśleć o zimie, której początek fanom folku wyznaczają Mikołajki Folkowe. Festiwal tradycyjnie w drugi weekend grudnia, a organizatorzy już zapraszają folkowych debiutantów do udziału w konkursie.
Kto nigdy nie doświadczył jak wiele wspólnego może mieć odczuwanie muzyki w Polsce i Portugalii, będzie miał ku temu okazję na Mokotowie. W taką muzyczną podróż już jutro zabiorą nas João de Sousa i Fado Polaco.
Podlasie i zamieszkujące je mniejszości etniczne od zawsze inspirowało żyjących tam twórców. Tak samo jest w przypadku Karoliny Cichej, artystki pełnej energii, której debiutancka płyta z Bartem Pałygą właśnie ujrzała światło dzienne.
W połowie września zespół Żywiołak zaskoczył wszystkich fanów. Na stronie i fanpage’u grupy pojawiła się informacja o pożegnalnej, jesiennej trasie koncertowej. Co dalej z "Muzyką psychodelicznej Świtezianki"? Oto jest pytanie.
Kapela ze Wsi Warszawa ciągle w trasie, w pracy nad różnorodnymi projektami - z zagranicznymi gośćmi, czy orkiestrą symfoniczną! Nawet w trakcie Festiwalu w Kazimierzu nie potrafili usiedzieć spokojnie na miejscu...
Jeden z najciekawszych stołecznych festiwali folkowych powraca ze zdwojoną energią. Miło nam poinformować, że Etniczne Inspiracje znów zawitają do DK Rakowiec! W połowie listopada zabrzmi polskie etno z najwyższej półki.
Co łączy ludową muzykę ze Szwecji z polskim folklorem, jakie miejsce w obu kulturach zajmują celtyckie inspiracje, czy można je łączyć? Już za chwilę, trójka wyjątkowych muzyków odpowie w Warszawie w praktyce na te pytania.
Kolejna grupa folkowa z Dolnego Śląska będzie obchodzić okrągły jubileusz. Sierra Manta, jedna z legend naszej sceny etno, dawno nie słyszana na folkowych festiwalach, kończy w tym roku 25 lat! W Ząbkowicach Śl. coś szykują.
Zmaterializował się nam Magazyn Folk24. Format B5, 48 kolorowych, kredowych stron, na których znalazło się ponad 20 różnych artykułów i ponad 40 zdjęć autorstwa 16 dziennikarzy, muzyków, etnomuzykologów i fotografów.
Od lat, w wieży przy kościele św. Anny spotykają się członkowie i fani Klubu Podróży Jarema. Klub ogłosił właśnie rozpoczęcie kolejnej, tym razem jubileuszowej serii pokazów zdjęć, którym towarzyszy muzyka świata.
Ostatnio na scenie folkowej częściej dochodzą do głosu panie - słychać o Sutari, projekcie Pochwalone, a ostatnio również o Samych Sukach. Ten ostatni zespół zadebiutował rok temu na Nowej Tradycji, a teraz rozwija skrzydła.
Od wydania ostatniej płyty zespołu folkowego Mosaic upłynęły trzy lata. W zeszłym tygodniu zespół oficjalnie ogłosił, w jaki sposób spędził lato. Jeśli słuchacze i fani pomogą, na efekty letniej aktywności nie trzeba będzie długo czekać!
Dostajemy od Czytelników sygnały, z których wynika, że muzyka z Grecji jest u nas bardzo popularna i niestety, rzadko wykonywana na scenie. W stolicy już niedługo zagra zespół, który spełni oczekiwania grekofilów, a to nie koniec atrakcji.
Po raz czwarty, w mieście portowym Gliwice na Śląsku, zabrzmią tradycyjne, marynarskie pieśni pracy. Po raz drugi w historii imprezy także w wykonaniu uznanych w świecie "maritime folk" szantymenów z zagranicy. Tym razem z Ameryki.
Czas złotych liści, to także czas wzmożonej aktywności wydawniczej na scenie folkowej. Na dniach ukaże się kilka ciekawych płyt w tym debiutancka zespołu Alter Etno. Debiut zapowiadany jako obraz z licznych podróży muzyków.
Dokładnie 20 lat temu, w październiku 1993 roku, narodził się zespół, który dziś jest tym dla miłośników tańca irlandzkiego i szkockiego, czym dla wielu fanów muzyki irlandzkiej jest grupa Carrantuohill, wzorem i liderem.
Któż nie pamięta jak czternaście lat temu media oszalały na punkcie wspólnego projektu Kayah i Gorana Bregovicia. Bez piosenek z tej płyty nie mogła się obyć żadna domowa czy klubowa impreza! Kayah wraca w tamtym klimacie.
Od połowy października polski rynek medialny wzbogaci się o kolejny tytuł prasowy, a polska scena etno-folkowa o swój kolorowy periodyk. Po kilku latach prób, miesiącach przygotowań, portal Folk24 doczekał się papierowego brata.
Na przełomie października i listopada, w Gliwicach, odbędzie się Palm Jazz Festiwal. Impreza ma w nazwie słowo "jazz", ale w dużej mierze wypełnią ją dźwięki etniczne grane przez artystów naprawdę światowego formatu.
Rzadko ostatnio rozdajemy płyty w konkursach. Czas to zmienić, dlatego jesień będzie pod tym względem bogata. Dziś ruszamy z permanentnym konkursem, a nagrodą w nim będą festiwalowe płyty, normalnie nie do zdobycia.
Po raz trzeci artystom, animatorom kultury, dziennikarzom oraz instytucjom rozdane zostaną specjalne nagrody środowiska muzycznego - Koryfeusze. Cieszy fakt, że wśród nominowanych jest także muzyk sceny folk i etno.
Jesień za pasem, a w Warszawie za sprawą muzyki nadejdzie znowu lato. Dziewiąte Skrzyżowanie Kultur przyniesie ze sobą gorące rytmy z Karaibów, Oceanu Indyjskiego i południowego Pacyfiku. Czas ogrzać się muzyką!
Takiej gratki dla Czytelników naszego portalu jeszcze nie mieliśmy. Konkurs, w którym można wykazać się pomysłowością, wrażliwością artystyczną i zdolnościami projektowymi. Na dodatek efekt być może pozna cały świat.
Po koncertach na targach WOMEX w zeszłym roku przyszedł czas na twórczą i mozolną pracę. Za chwilę jej wyniki ujrzą światło dzienne i to nie tylko w Polsce. Wygląda na to, że ten sezon będzie należał do pewnego, znanego "tria".
Nadciąga jesień, nadciąga duch starych bogów - z Rumunii, ze Szkocji, z Rosji, Białorusi, Moraw i Węgier. Negura Bunget, Litvintroll, Grain, Alestorm i Dalriada już tuż tuż - a my mamy dla Was aż trzy konkursy i bilety!
«1,
2,
3 -
18,
19,
20,
21,
22 -
36,
37,
38»