WIEŚCI
«1,
2,
3 -
26,
27,
28,
29,
30 -
36,
37,
38»
Głośno ostatnio o Orkiestrze Św. Mikołaja, urywają się maile, huczy youtube. W sieci coraz więcej nowych nagrań i uwaga... teledysków! Już w najbliższą niedzielę będzie miała miejsce premiera kolejnego klipu. Czy będzie płyta?
"Przytupy" to targi tańca mające na celu m.in. promocję tańca i integrację środowiska oraz prezentację jego osiągnięć na niwie nauki tańców tradycyjnych z różnych regionów świata, od Europy po... Polinezję. Pierwsza edycja tuż.
Najbliższy czwartek to wyjątkowy dzień dla Bułgarów - hucznie obchodzone święto państwowe. Wszystko to dla uczczenia działalności Św. Cyryla i Metodego. Z tej okazji odbędą się imprezy we Wrocławiu i Warszawie.
Początkowo magazyn ukazywał się w formacie zeszytowym i objętości 30 stron. W 2008 r. zmienił się format i szata graficzna. Dziś to poważna gazeta, z kolorową okładką i pięćdziesięcioma stronami tekstów. Jest kolejny numer.
Jubileuszowa, piętnasta edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" dobiega końca. W sobotę ogłoszono laureatów konkursu, wczoraj odbył się koncert finałowy a w jego ramach prezentacje zwycięzców.
Na Ukrainie lubią etno i jazz. Dopiero co umilkły echa jubileuszowych Flugerów Lwowa, a tu już zbliża się kolejny festiwal, na którym również wystąpią zespoły z Polski. Od dziś Łuck rozbrzmiewać będzie różnymi gatunkami jazzu!
Noc Muzeów to impreza, która z założenia obejmuje przede wszystkim branżę muzealną. Jednakże miłośnicy muzyki źródeł, folku i etno czasem mogą znaleźć tu coś dla siebie. W tym roku czeka nas kilka niespodzianek.
Kolejny numer pisma folkowego Gadki z Chatki dotarł do naszej redakcji. To, jak na razie, jedyny w Polsce periodyk poświęcony muzyce etno, folk i folklorowi w ogóle. Na rynku od 1996 r., a zaczynał jako zin.
Kubryk odbędzie się w Łodzi po raz 28. To jedyna w Polsce impreza, na którą zapraszani są tylko wykonawcy głęboko inspirujący się morską tradycją, mający w repertuarze szanty i grający akustycznie. Słowem, szantowa czołówka RP.
Wszyscy znamy Międzynarodowe Targi Poznańskie. Lokalny Dom Tańca wyszedł z ciekawą inicjatywą, która nawiązuje zarówno do tradycji wiejskich, jak i miejskich tego regionu. Czas na Poznań - w maju debiut nowej imprezy!
Po wtorkowej konferencji prasowej znamy już dokładny program "Nowej Tradycji", ale najważniejsze to to, że poznaliśmy także zwycięzcę plebiscytu internautów - "Wirtualne Gęśle". Beltaine, najbardziej utytułowani, nie tym razem.
Koniec legendarnej grupy? Po niemal 30 latach działalności piątka muzyków Starego Dobrego Małżeństwa ogłosiła, iż ostatni koncert grupy... już się odbył. Tymczasem lider zapowiedział na dziś premierę solowego albumu.
Tegoroczny festiwal "Bluesroads" upłynie pod hasłem "Blues na rozdrożu kultur". Dzięki temu przekrój zespołów będzie bardzo szeroki, a miłośnicy muzyki folk i etno będą mogli też znaleźć coś dla siebie.
Wielkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych festiwali folkowych w Polsce - Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Piętnasta edycja to m.in. wręczenie nagród, koncert konkursowy oraz gwiazdy.
Wciąż rozwija się projekt Fundacji Mały Dom Kultury, Subiektywnej Kolekcji Rękodzieła i Muzyki Etnoteka.pl oraz przyjaciół i współpracowników poznańskiego klubu Dragon. Pod koniec maja odbędzie się jego trzecia edycja.
Minęły już trzy dni Festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata", pierwsze koncerty, potańcówki, warsztaty. Za nami również rozstrzygnięcie konkursu młodych muzykantów "Stara Tradycja" i ogłoszenie laureatów.
Po udanej fuzji klasycznego rocka i muzyki bałkańskiej "Balkanic Zeppelin" nagranej kilka lat temu, rumuńskie Trzy Grosze odsłaniają ponownie muzyczne kulisy XIX-wiecznych Bałkanów. Druga część projektu "Bazar" już!
Wielokrotnie na naszych łamach zachęcaliśmy Czytelników do wzięcia udziału w internetowym plebiscycie "Wirtualne Gęśle" na najlepszą folkową płytę roku 2011. Głosowanie za nami, czas na wstępne podsumowanie.
Robi nam się powoli rok muzyki irlandzkiej. Po Eleanor McEvoy i Loreenie McKennitt, po nowinie z Globaltiki nt. Kili, kolejna dobra wiadomość dla miłośników celtyckiego folku. Na festiwal Zamek przybędzie grupa Flook.
Dziś zaczyna się jeden z najbardziej roztańczonych festiwali, na którym prezentowane będą mazurki z Polski, Europy i nawet z USA. Trwają też starania o umieszczenie tego tańca na Liście Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.
Trzy dni pełne koncertów, występów tanecznych, wykładów oraz warsztatów. Przyjadą znane zespoły taneczne oraz muzyczne. A wszystko ulokowane w obrębie toruńskiej starówki. To drugi festiwal celtycki z zamkiem w tle.
Powstali w Szwecji ćwierć wieku temu, ich ostatnia płyta ukazała się 13 lat temu. Na szczęście Wikingowie obudzili się z letargu i po długiej przerwie wydali w końcu kolejną płytę. To nowa era czy wraca stare?
Co roku w czasie Zielonych Świątek bawarskie miasteczko Regen rozbrzmiewa tysiącem dźwięków. To znak, że zaczyna się kolejna edycja "Drumherum", festiwalu kultury i muzyki tradycyjnej. Częstym gościem jest tu poznańska kapela.
Ponad 40 minut muzyki, oscylującej w klimatach folk-pagan metalu. To hołd oddany prastarym bogom i dawnym tradycjom a jednocześnie szerokie poetyckie inspiracje. Premierowy krążek olsztyńskiej grupy już gotowy.
W wieku 61 lat , po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Leonard Śliwa, skrzypek, popularyzator muzyki koźlarskiej, instrumentalista, regionalista, wychowawca młodych muzyków, propagator Zbąszynia i Regionu Kozła.
Już za tydzień rozpocznie się "mazurkowa uczta". Znów posłuchamy wiejskich muzykantów, ale i jazzowych, współczesnych artystów i kompozytorów, inspirujących się tradycją. Okazji do tańca, śpiewu i gry nie zabraknie.
To już 10 lat minęło, odkąd na dziedzińcu lwowskiego ratusza odbywa się ciekawa, międzynarodowa impreza. W centrum jej uwagi pozostaje etno-jazz, ale warto o niej wspomnieć, bo często występują tam także zespoły z Polski.
Pierwsza płyta Zakopowera, "Music Hal" nominowana była w 6 kategoriach Fryderyka. Folkowym albumem roku została dopiero druga - "Na siedem". Po czterech latach znów płyta folkrockowców jest folkowym albumem roku.
Jeszcze nie umilkły echa udanych występów naszych kapel folkowych w Azji i Ameryce, a mamy kolejną niespodziankę. Legendarna, góralska kapela Trebunie Tutki zagra w Pekinie, a potem odwiedzi Polonię w Chicago.
Wiosna sypnęła trasami koncertowymi. Znana słuchaczom etno-jazzu, nagrodzona w zeszłym roku Fryderykiem za debiutancki album, Dagadana wyruszyła na wschód. To już po raz czwarty zagoszczą na dłużej na Ukrainie.
Sukces grupy Chłopcy kontra Basia w międzynarodowym "Battle Of The Bands" czy występ ukraińskiej Atmasfery w finale polskiej edycji "Must be the music" zachęcają kolejne grupy do udziału w takich konkursach.
Od lat na scenie bez utraty formy. Dragana Mirković zagra kilka wiosennych koncertów w Europie a jej teledysk bierze udział w 25 festiwalu Internationale Wirtschaftsfilmtage, którego finał już na początku maja!
Robert Forkner, wytwórca bodhranów Metloef Drums rozpoczął produkcję specjalnej serii instrumentów sygnowanych nazwiskiem polskiej bodhranistki. Pierwszy z nazwiskiem Polki na obręczy trafił do naszej bohaterki w styczniu.
Za nami kolejna Gala Muzyki Country. Po raz dwunasty wręczono nagrody w plebiscycie Dyliżanse, podsumowującym scenę country za rok 2011. Obok pewniaków, jak zwykle pojawiło się kilka niespodzianek.
Ostatni z założycieli The Dubliners, jeden z najważniejszych muzyków dla tradycyjnej muzyki irlandzkiej, Barney McKenna zmarł na początku kwietnia w swoim domu. Miał 72 lata - od co najmniej 60 żył dla muzyki.
Dwie siostry, ze Śląska, z góralskimi korzeniami, podczas pewnej sesji fotograficznej wpadły na pomysł założenia zespołu. Yejku co się działo. Efekt tego zamieszania - płyta, przedpremierowo u nas, dla was bezpłatnie.
W tym roku 21 kwietnia jest ważną datą dla niekomercyjnej branży muzycznej. To dzień, w którym w Ameryce od 4 lat przypomina się o zasługach właścicieli małych sklepów muzycznych i hołubi się "czarne" płyty.
Choć dociera do wąskiego grona pasjonatów, pojawia się u nich regularnie, od 15 lat. Najpierw jako drukowany tygodnik, w nowych czasach jako elektroniczny newsletter - raz na dwa tygodnie. Właśnie obchodzi swój mały jubileusz.
"Saule Pērkons Daugava" (łot. Słońce Piorun Dźwina) to tytuł jednej z najważniejszych dla Łotyszy pieśni opowiadającej o mitycznych początkach kraju. To także tytuł projektu, który zainicjowali polscy muzycy neofolkowi.
Już po raz ósmy w Gdyni odbędzie się muzyczna podróż po świecie. Do tegorocznego programu dołącza KÍLA z Irlandii. Muzyka zespołu to fuzja rocka, tradycyjnej muzyki irlandzkiej i muzyki świata co razem tworzy wybuchową mieszankę.
Nie tylko bałkańskie orkiestry spędzą wiosnę pracowicie i w podróży. Tomáš Kočko & ORCHESTR, zwany czasem beskidzkim The Cheftians, wyruszy na koncerty po wschodniej Europie. Po drodze zatrzymają się też w Polsce.
Słuchaczom folku i etno przypominamy, że plebiscyt "Wirtualne Gęśle" ma się ku końcowi. Jeszcze do soboty można zagłosować na fonogram swoich ulubionych wykonawców. Dla spóźnialskich specjalna audycja RadioWida.
Popularność fado w Polsce nie jest przypadkowa. Ciepła i nastrojowa muzyka, kojarzona przede wszystkim z Zielonym Przylądkiem i Portugalią, zagości ponownie na polskim wybrzeżu. Siesta Festival II nadchodzi!
Znana z żywiołowości i oryginalnych wykonań muzyki bałkańskiej rumuńska orkiestra Fanfare Ciocarlia rusza w wiosenną trasę po Europie. Przed artystami miesiąc intensywnej pracy. W Polsce wystąpią z naszymi "Celtami"!
Właśnie ruszyli w trasę by promować swój najnowszy krążek "Nord". Odwiedziliśmy ich w Opolu, by pogratulować tej, jeszcze świeżutkiej płyty i zdobyć dla was egzemplarz wraz z autografami członków zespołu. Oto ona...
Rok temu fanów zelektryzowała wiadomość o rozpadzie popularnego na naszej scenie etno-folk zespołu Psio Crew. Jego członkowie kontynuują jednak działalność choć już w innych formacjach. Jedna z nich wydała kolejny singiel.
Tegoroczna wiosna obfituje w konkursy dla młodych wykonawców grających folk. Tym razem zapraszamy do Poznania, gdzie odbędą się zmagania o główną nagrodę festiwalu "Dragon Folk Fest" - "Złotą Fujarę".
W dzisiejszych czasach Wikingowie już nie porywają pięknych, słowiańskich niewiast w łupieżczych wyprawach. Dziś zapraszają je do siebie, tak jak Stanimirę Kostovą, bułgarską gwiazdę czałgi i pop-folku.
W kwietniu odbędzie się w naszym kraju trasa koncertowa polskich i zagranicznych formacji folkmetalowych. Kilka miast, kilka składów i dużo ostrego grania. Pomysł wyszedł od dobrze już znanej fanom Vecordii.
Grupa Auli to folkowy projekt muzyków folkmetalowego Skyforgera. Przenikliwy dźwięk dud i bębnów, wciągający słuchaczy w trans oparty na ludowych, łotewskich melodiach. Za chwilę Bałtowie zagoszczą u Słowian.
«1,
2,
3 -
26,
27,
28,
29,
30 -
36,
37,
38»