WIEŚCI
«1,
2,
3 -
27,
28,
29,
30,
31 -
36,
37,
38»
Po marcowych koncertach w okolicy dnia Św. Patryka i na Festiwalu Pyrkon Percival Schuttenbach kontynuuje wiosenną aktywność. Lider grupy przedstawia nam dalsze plany i zamierzenia tego czołowego zespołu sceny folkmetalowej w Polsce.
Najlepszy festiwal bluesowy A.D. 2010, krakowski Bluesroads, zaprasza studenckie kapele do udziału w konkursie, nagrody są naprawdę imponujące. To jedyny na świecie festiwal bluesowy, który organizowany jest przez studentów.
Znana z projektów muzyki etnicznej, rekonstrukcji dawnych instrumentów i ciekawych interpretacji muzyki szopenowskiej, Maria Pomianowska pozostaje w kręgu muzyki klasycznej. Tym razem inspirowała ją twórczość rówieśniczki Chopina.
To już swoista tradycja, że drugiego dnia Wielkanocy organizatorzy festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata" zapraszają na "zapowiedzi". Tym razem w Warszawie zagrają zespoły wykonujące muzykę historyczną i tradycyjną.
Nie od dziś polskie zespoły wędrują po świecie, ale do Azji trafiają rzadko. Po Marii Pomianowskiej, często goszczącej na tym kontynencie, po Shannon, Beltaine czy ostatnio Czeremszynie, kolejna grupa rusza na podbój Azji.
Poznaliśmy już Folkowy Fonogram Roku 2011 oraz Fonogramu Źródeł za ub. rok. Nadszedł czas na ujawnienie grup i wykonawców, których usłyszymy w czasie konkursu na XV Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja".
To już pięć lat minęło, odkąd grupa Mosaic czaruje nas swoją unikalną mozaiką etnicznych i folkowych dźwięków. Od dawna planowane urodziny zespołu, odbędą się w warszawskim klubie PraCoVnia. Grupa zapowiada nowości.
Tydzień temu informowaliśmy o sporze jaki trwa w zespole Haydamaky, znanej u nas grupy z Ukrainy. Wtedy publikowaliśmy stanowisko większości muzyków zespołu - dziś głos drugiej strony, lidera Oleksandra Jarmoły.
Złoty Bączek to plebiscyt publiczności dla najlepszej grupy występującej na dużej scenie "Przystanku Woodstock". W tym roku, już po raz czwarty, ta nagroda zostanie przyznana również artystom Sceny Folkowej.
Najnowsze wydawnictwo "Muzyki Odnalezionej", książka z płytą CD, "Śpiewy, gwizdy, krzyki", została uhonorowana III nagrodą w konkursie "Fonogram Źródeł 2011". To dobra okazja, by przyjrzeć się tej pozycji bliżej.
Grająca muzykę świata, ukraińska Atmasfera jest już bardzo dobrze znana polskim słuchaczom folku i etno. Na wiosnę zespół czeka intensywny okres pracy związany z promocją najnowszej płyty "Internal", która ukaże się 26 marca.
Trwa zamieszanie dotyczące ukraińskiej grupy Haydamaky. Jej dotychczasowy lider opuścił zespół i działa na własną rękę pod starym szyldem. Nie zgadzają się na to pozostałe Haydamaky. Właśnie pojawił się ich oficjalny protest.
Opadły emocje i skończyły się muzyczne spekulacje. Dziś na stronach Polskiego Radia pojawiły się werdykty jury dwóch konkursów na Folkowy Fonogram Roku 2011 i Fonogram Źródeł 2011. Niespodzianek brak.
Tegoroczna wiosna obfitować będzie w rumuńskie wydarzenia kulturalne. Zeszłoroczny Mărţişor obchodziliśmy bardzo hucznie. W tym roku czekają nas równie interesujące koncerty i pokazy w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.
Każdy dziennikarz, redaktor chyba marzy o tym, by jego "słowo" dotarło do jak największej liczby odbiorców. Redakcji Folk24 jutro wieczorem spełni się to marzenie, będzie nas słychać i co najważniejsze również widać.
Był wybitnym, ludowym artystą, znakomitym śpiewakiem z Roztocza, kontynuatorem rodzinnych tradycji wokalnych, laureat wielu nagród i wyróżnień. Pozostaną po nim przepięknie wykonane pieśni. Zmarł 14 marca.
Członkowie Forum Muzyki Tradycyjnej wystosowali apel do Ministra Kultury w sprawie realizacji Konwencji o ochronie niematerialnego dziedzictwa kultury w Polsce. Każdy internauta może poprzeć tę cenną inicjatywę.
Pośród mnóstwa "celtyckich" imprez zaplanowanych na ten weekend pojawi się szczypta nuty słowiańskiej. Zespół Percival Schuttenbach zagra dla fanów połączeń folku z metalem dwa duże koncerty w Żaganiu i Zabrzu.
Jak wiemy Carrantuohill w tym roku świętuje swoje ćwierćwiecze. Jubileuszowe obchody, już w najbliższą niedzielę rozpocznie koncert zespołu i gwiazd w trójkowym studiu im. A. Osieckiej. Mamy dla was zaproszenie.
W Rosji panuje euforia po tym jak tamtejsze eliminacje do Eurowizji wygrał ludowy zespół śpiewaczy ze wsi Buranowo z Udmurcji. Eurowizja to festiwal raczej omijany przez folkowców, jednak teraz może się to zmienić.
Jako patron medialny koncertów Loreeny McKennitt w Polsce, tak jak obiecaliśmy, mamy dla was bilety. Tym razem ogłaszamy drugi konkurs, w którym do wygrania są dwa podwójne zaproszenia na koncert w DMiT w Zabrzu.
Mariq, czyli w internetowej transkrypcji bułgarskiej: Maria. Koncertowała już w Macedonii, Grecji, Wielkiej Brytanii. Polscy fani wciąż czekają na jej wizytę w naszym kraju. Na razie pocieszyć się musimy wydaną w styczniu płytą.
Europejskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Celtyckiego uruchomiło kilka dni temu radio internetowe. To kolejny krok stowarzyszenia na drodze realizacji swojej misji - promocji kultury krain celtyckich wśród polskich odbiorców.
Zespół Vladmirska, który udanie zadebiutował na polskiej scenie folkowej rok temu, zwrócił na siebie uwagę w Ameryce. W prestiżowym konkursie ISC w Nashville utwór tej grupy został nominowany w kategorii utwór instrumentalny.
Na przełomie lutego i marca ukazał się kolejny, studyjny album jednej z ikon sceny irlandzkiej, grupy Altan. Będzie to trzynasty krążek w dyskografii, świętującego niedawno 25 lecie zespołu, zapowiadany jako powrót do korzeni.
Od kilku dni dostępna jest już na świecie nowa płyta Loreeny McKennitt, wczoraj dotarła do naszej redakcji i do naszego sklepu. Mowa oczywiście o okolicznościowym, akustycznym wydawnictwie "Troubadours on the Rhine".
Po raz dziewiąty rozpoczął się konkurs na najlepszą zdaniem internautów folkową płytę minionego roku. Każdy słuchacz folku może wziąć udział w plebiscycie "Wirtualne Gęśle", który potrwa do 21 kwietnia.
Organizowany przez World Music Network, jedną z największych wytwórni z muzyką świata, konkurs "Battle of the Bands", to okazja dla zespołów folkowych na promocję w szerokim świecie. Szansę dostała też polska grupa.
Aż jedenastu wykonawców wzięło udział w konkursie piosenki żeglarskiej 23 Spotkań z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu". W tym roku jednak ilość, jak zaobserwowaliśmy, nie poszła w jakość.
Tak jak rok temu, z okazji obchodów dnia Św Patryka, rusza w trasę zespół Beltaine. Znów towarzyszyć będą mu harfista Jochen Vogel oraz zespół tańca irlandzkiego Comhlan. Tym razem jednak odwiedzą nowe miejsca.
Radiowa Dwójka obchodzi 1 marca swoje 75 lecie. Z tej okazji przygotowano specjalny program, zawierający mnóstwo atrakcji. Jedną z nich są Koncerty Urodzinowe, w czasie których wystąpi znany dobrze fanom folku Bester Quartet.
Niemieckie Asphalt Tango obchodzi znaczący jubileusz. Ta specjalizująca się w muzyce cygańskiej i muzyce ze wschodniej Europy agencja artystyczno-koncertowa rozpoczęła samodzielną działalność dokładnie 15 lat temu.
Podczas koncertu finałowego 31 Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties", ogłoszono werdykt jury i wręczono nagrody. Nagroda za wierność szancie klasycznej powędrowała do grupy z Bytomia.
Można już wysyłać zgłoszenia na konkurs młodych zespołów folkowych, odbywający się w ramach XV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" 2012. Jak na razie to najbardziej prestiżowy z konkursów folkowych.
Jutro rusza jeden z największych festiwali piosenki żeglarskiej w Polsce - "Shanties". W tym roku kilka nowych punktów w programie, m.in. wspólny koncert żeglarzy i turystów. Mamy podwójne zaproszenie dla czytelników Folk24.pl.
Przyznawana od 2002 roku przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych nagroda "Ludowe Oskary" może zmienić nazwę. Wszystko przez list protestacyjny wystosowany do STL przez amerykańską Akademię Filmową.
Bez dnia folkowego, nie w hali Wytwórni Filmów Fabularnych i ze skromniejszą liczbą wykonawców ale za to z jednym z ciekawszych konkursów, międzynarodowym projektem muzycznym, koncertem szant i koncertem dla przyjaciela.
Tegoroczna edycja "Wszystkich Mazurków Świata" odbędzie się w maju. Na konkurs przeznaczony dla młodych muzyków, którzy chcą swoje umiejętności oprzeć na źródłach muzyki ludowej zgłoszenia przyjmowane są już teraz!
Brytyjski muzyk folkowy Chris Ricketts bardzo polubił Polskę. Tak bardzo, że po raz kolejny przyjeżdża do naszego kraju. Wystąpi na festiwalu "Shanties" w Krakowie, zagra też trzy solowe koncerty.
Jako patron medialny koncertów Loreeny McKennitt w Polsce, tak jak obiecaliśmy, mamy dla was bilety. Dziś ogłaszamy pierwszy konkurs, w którym do wygrania są dwa podwójne zaproszenia na koncert w Kongresowej.
Dawne dźwięki Półwyspu Iberyjskiego to główna inspiracja dla wielokulturowego Al Andaluz Project, zespołu wykonującego muzykę średniowiecza. Fanów zespołu ucieszy wiadomość o najnowszym DVD i trasie koncertowej.
We wtorek, jak donosi basista grupy, trafiła do tłoczenia najnowsza płyta trójmiejskiej, folkrockowej formacji Smugglers. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nowe wydawnictwo powinno pojawić się już pod koniec przyszłego tygodnia.
Ma w Polsce ogromną rzeszę fanów, którzy już w pierwszych dniach, jeszcze nieoficjalnej sprzedaży, wykupili swoje bilety. Z nową płytą, dużym składem i piękną muzyką Loreena McKennitt wystąpi w Warszawie i Zabrzu.
Doskonale znana polskim fanom bałkańskich brzmień Mahala Rai Banda rusza w nową trasę koncertową. Odwiedzą zarówno duże festiwale, jak i kameralne kluby z muzyką świata. Ominą Polskę, ale będą blisko.
Wspaniały prezent na rozpoczęcie obchodów jubileuszu otrzymała w minionym tygodniu grupa Carrantuohill. Płyta nagrana w 2005 roku - połączenie jazzu i muzyki irlandzkiej - uzyskała status platynowej.
Czeremszyna, jeden z najbardziej znanych polskich zespołów folkowych, rusza w egzotyczną podróż. Podlaska grupa wystąpi na Międzynarodowym Festiwalu Folkowym w stolicy Nepalu - Kathmandu.
Zdob si Zdub, znani w Polsce żywiołowi przedstawiciele alternatywnego etnorocka z Mołdawii, kilka dni temu wydali kolejną płytę. Od połowy lutego, z nowym materiałem, ruszają w trasę na podbój zachodniej Europy.
W ostatni weekend lutego w Krakowie, na fanów mokrego folku czeka 14 koncertów, wystawy, pokazy filmów, spotkania z kapitanami, warsztaty dla młodych twórców i dla dzieci. Już za chwilę rusza bowiem 31 edycja "Shanties".
Warszawska Praga jest specyficzną częścią Stolicy. To właśnie tu przetrwało jeszcze całkiem sporo folkloru miejskiego. Po latach przyprószenia kurzem niepamięci odzyskuje on dawny, "sziemrany" blask. Ruszają tegoroczne Urodziny Pragi.
Najdłużej, nieprzerwanie grają i popularyzują muzykę Irlandii, Szkocji, Anglii w Polsce - od 25 lat. Zagrali ponad 2500 koncertów, wydali 12 płyt, współpracowali z najlepszymi muzykami i wciąż nie mają tego dość.
«1,
2,
3 -
27,
28,
29,
30,
31 -
36,
37,
38»