WIEŚCI
«1,
2,
3 -
29,
30,
31,
32,
33 -
36,
37,
38»
Pomysł wspólnego śpiewania zrodził się podczas warsztatów pieśni tradycyjnych w 2006 roku. Od tamtej pory Dziczka pod kierunkiem Tatiany Sopiłki wydała płytę i opracowała różnorodny repertuar - w tym kolędowy.
Sara Tavares, znana piosenkarka pochodząca z Wysp Zielonego Przylądka, ponownie zawita do Polski. Tym razem fani będą mogli ją usłyszeć we Wrocławiu w ramach Ethno Jazz Festiwalu a następnie w szczecińskiej Hali Opery.
Polska artystka, Natalia Juśkiewicz, której płyta właśnie ukazała się w Portugalii, jak donosi Polskie Radio, robi w krainie fado ogromną furorę. Sukces tym większy, że Natalia nie śpiewa tradycyjnych pieśni a gra je na skrzypcach.
Prestiżowy magazyn „Songlines” jak co roku ogłosił listę artystów wstępnie nominowanych do Songlines Music Awards 2012. Nagrody te są zawsze prestiżowym wyróżnieniem, dlatego cieszy udział w nich polskich wykonawców.
Na przywitanie poczęstunek bałkański z grilla, potem pastorałkowo, celtycko i skandynawsko na żywo, a na deser podwójne afterparty w rytmach etno-danceowych. Tak w skrócie zapowiada się kolejna etnoimpreza w Poznaniu.
Słońce, woda, piasek i taniec irlandzki w grudniu - dacie wiarę? A jednak. Śląski zespół tańca irlandzkiego Glendalough wybiera się w niezwykle egzotyczną podróż, by wziąć udział w festiwalu aż w Emiratach Arabskich.
Najstarszy festiwal folkowy w Polsce, lubelskie "Mikołajki Folkowe", dobiegł końca. Za nami już koncerty i werdykt jury konkursu "Sceny Otwartej", do udziału w którym w tym roku dopuszczono czternastu wykonawców.
Trwa ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie "Wiosna". Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy - by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.
Tuż po Mikołajkach Folkowych Paddy and the Rats odwiedzą naszych bratanków. Towarzyszyć im będzie legenda tamtejszej sceny folkmetalowej - Dalriada. I nie tylko.
Mamy dobrą informację dla polskich fanów Dragany Mirković. Jedna z największych gwiazd serbskiej sceny popfolk zbliży się do naszych granic na tyle, że jej koncert będzie w zasięgu ręki. Dragana już wkrótce w Niemczech i Austrii.
Jesienny sezon koncertowy w pełni, pojawiają się nowe wydarzenia cykliczne. Jednym z nich jest Bułgarskie Święto Studentów, obchodzone powszechnie w Bułgarii 8 grudnia. Teraz to święto także obchodzimy w Polsce.
Za kilka dni rusza jeden z największych festiwali folkowych w Polsce. Już po raz 21 widzów w Chatce Żaka czeka kilka smakowitych muzycznie dni. Na rozgrzewkę, w czwartek wieczorem zagra celtycki Lia Fail z Lublina.
Dwie ważne nagrody trafiły w ciągu trzech ostatnich dni do Marii Pomianowskiej. Doceniono i nagrodzono zaangażowanie artystki w promocję muzyki Chopina, Roku Chopinowskiego i pracę artystyczną i dydaktyczną.
Gdy w 2006 roku środowisko żeglarskie obiegła wieść, iż jeden z liderów zespołu EKT Gdynia, Irek "Messalina" Wójcicki bardzo poważnie zachorował, ruszyła fala koncertów wspierających, akcji charytatywnych. Wtedy pomogło.
Są pierwszą grupą tańca irlandzkiego w swoim mieście. Występowali na najważniejszych imprezach celtyckich w kraju, indywidualnie i zespołowo zdobywali medale Mistrzostw Europy a tańczą już od dziesięciu lat.
Festiwal "Etniczne Inspiracje" trwa w najlepsze. Za nami już kilka wydarzeń a my dziś chcemy was zaprosić na kolejny z jego koncertów - Duetu Ukrainki i Niemca, który spotkał się na „Schodach do nieba“ w… Chorzowie.
„Kiedy Bóg się rodzi” to świąteczny album z kolędami i pastorałkami, pełen muzyki, słowa i obrazu. Bardzo różnorodny w formie, pomyślany tak, by każdy odkrył tam coś dla siebie. To kolejna płyta na święta od 4ever Music.
Przybędzie bard, kompozytor i wokalista oraz wybitny kantor. Sukcesor wielopokoleniowego dziedzictwa legendarnej pakistańskiej grupy Sabri Brothers, obok Nusrat Fateh Ali Khana, najważniejszych wykonawców muzyki qawwali.
Po bardzo dobrze przyjętych, marcowych koncertach oraz wydaniu płyty "Live" z materiałem z wiosenej trasy, Jochen Vogel, Comhlan i Beltaine znów ruszają w Polskę z koncertami na zespół, harfę i step irlandzki.
Laureat II miejsca tegorocznej "Nowej Tradycji", grupa Babooshki wydaje kolędową płytę. Dwujęzycznie zaśpiewane, muzycznie różnorodnie interpretowane kolędy trafią już niedługo do sprzedaży. My mamy już próbki.
Niewtajemniczonych z pewnością zdziwi fakt, że to na Śląsku, i generalnie na południu Polski, 600 km od najbliższej słonej wody, najczęściej słychać szanty, morskie tradycyjne zaśpiewy i piosenkę żeglarską. Bo Śląsk nie tylko bluesem stoi.
Turnioki z Carrantuohill, Beltaine z Psio Crew, Żywiołak obok Dikandy, a Village Kollektiv przed Sarakiną. Będzie Circle of Bards, Bubliczki, Rzepczyno i Pchnąć w Tę Łódź Jeża. Także Tołhaje i Shamrock... i to nie program festiwalu.
Kilkudniowe święto piosenki w pełni autorskiej. Takiej, w której liczy się przede wszystkim osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz artysty, wyrażony własnymi słowami i muzyką. Taka właśnie jest warszawska OPPA.
Znów zagranicą dostrzeżono i doceniono polskie spojrzenie na muzykę źródeł. Płyta krakowskiej grupy Vladimirska, została nagrodzona w prestiżowym konkursie branżowym przez grono ponad 140 niemieckich krytyków muzycznych.
Podczas festiwalu "Nowa Tradycja", w kwietniu br., ogłoszono również laureata plebiscytu internautów - "Wirtualne Gęśle". Nagrodę za płytę "Triu" otrzymał zespół Beltaine. Niestety nie mógł jej odebrać. Okazja jednak nadeszła.
Sarakina, polsko-bułgarsko-czeska grupa etno z Białegostoku rusza właśnie na rumuńskie tournee. Obok wizyty w stolicy zespół reprezentować będzie także nasz kraj podczas trzeciej edycji World Music Days w Sibiu.
Góralom bliżej z gór do nieba – może dlatego częściej i chętniej sięgają spraw boskich, a kolędowanie nie jest dla nich pustą tradycją. To potrzeba duszy, to wielowiekowa tradycja. Przekonać się o tym będzie można na płycie grupy JazGot.
Na folkowej mapie Poznania już w piątek pojawi się nowe miejsce. Nowy pub ale znani ludzie, obyczaje i klimaty. Na otwarcie gratka, koncert reaktywowanego niedawno, poznańskiego zespołu folkowego Mohadick.
Już siedemdziesiąt dziewięć wydań Songlines Magazine za nami. Do naszego sklepu dotarł kolejny, osiemdziesiąty numer pisma a w nim jak zwykle sporo relacji, recenzji, prezentacji i zapowiedzi wydarzeń ze sceny world music.
Pierwszy raz Złotego Bączka Sceny Folkowej Przystanku Woodstock wręczono w 2009 r. Otrzymała go ukraińska Atmasfera. Po nich byli Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni i Arka Noego. Trwa czwarte rozdanie woodstockowego plebiscytu.
Od jutra do soboty potrwa przedsprzedaż biletów w specjalnej ofercie tylko dla członków fanklubu Loreeny McKennitt. Od soboty ruszy sprzedaż ogólna. Nasi Czytelnicy jako jedyni w Polsce, też będą mieli możliwość zakupu biletów w pierwszej kolejności.
Była na Ukrainie, bywała w Niemczech ale do Polski przyjedzie po raz pierwszy. Wiosną, przyszłego roku gwiazda wystąpi w Zabrzu, dzień wcześniej w Warszawie w ramach europejskiej trasy "Celtic Footprints Tour 2012"!
Za niecały miesiąc odbędzie się kolejna edycja, jednego z najbardziej zasłużonych festiwali piosenki, warszawskiej, a właściwie międzynarodowej OPPy. Jest to jeden z największych festiwali twórców piosenek w Polsce.
Neofolkowa kapela Żywiołak, przechodząca jakiś czas temu zmianę składu właśnie ukończyła nagrywanie nowej płyty. Pozostało stare instrumentarium i demonologia, która nadal w zespole jest stosowana, tylko nieco inaczej.
Jedyne jak dotąd pismo folkowe, poruszające tak różnorodne tematy, nadal nie doczekało się w kraju nad Wisłą konkurencji. Czwarty w tym roku, a 95 w historii numer "Gadek z Chatki" właśnie trafił na nasze biurko.
Po ponad roku od wydania swojej debiutanckiej płyty "Maleńka", za którą zdobyli statuetkę Fryderyka za Album Roku w kategorii Folk / Muzyka Świata, powracają z nowym materiałem. Dziś w Warszawie premiera nowej płyty DagaDany.
Do Krakowa wzywają na trans tradycyjną zabawę taneczną przy muzyce na żywo. Do tańca zagrają wiejscy muzykanci oraz ich uczniowie. Także w najbliższy weekend w grodzie Kraka zabrzmi biały śpiew.
Niezmordowany w szerzeniu kagańca pogańskiej oświaty zespół Percival Schuttenbach znów wyrusza na kilka koncertów. Jak zwykle możemy spodziewać się łamania reguł i niekonwencjonalności. I znów w ciekawym towarzystwie.
Podczas drugiej edycji gliwickiego Festiwalu Morza "Nad Kanałem" jego gospodarze i współorganizatorzy, grupa Sąsiedzi celebrowała jubileusz 10-lecia działalności. Miejsce, czas i goście godni wydarzenia.
W zeszłym roku pojawiła się groźba, że "Etniczne Inspiracje" odejdą do historii. Na szczęście środki się znalazły i ten bardzo klimatyczny festiwal powraca. Tym razem w programie znajdzie się muzyka portugalska, grecka i rosyjska.
"Kryteria oceny, jakimi kierują się jurorzy przy wyborze najlepszego zespołu, nie są szczegółowo sprecyzowane. Ważna jest oryginalność i wartość repertuaru". Rusza nabór do konkursu "Scena Otwarta" lublińskiego festiwalu.
Już w najbliższy weekend będzie można od mistrzów zaczerpnąć nieco wiedzy w temacie gry polskiej muzyki, śpiewu i tańców. Fundacja "Wszystkie Mazurki Świata" zaprasza do "Szkoły Mistrzów Tradycji" na szereg warsztatów.
Piątkowa audycja "Źródła" w Polskim Radiu przyniosła rozmowę z Catself na temat jej wspólnego projektu z Orkiestrą św. Mikołaja. Debiutancką płytę artystki wzbogacą swoim brzmieniem muzycy z Lublina. Nagrania już zakończone.
Po raz trzeci w Poznaniu, w Domu Bretanii odbędzie się Festiwal prezentujący kulturę regionów, Małych Ojczyzn, mniejszości narodowych Europy, tych osadzonych w konkretnym miejscu i tych bez własnego miejsca ziemi.
Choć naczelny magazynu fRoots, na profilu pisma na Facebooku zapowiada już kolejne, listopadowo-grudniowe wydanie ale do naszego sklepu dotarł na razie numer październikowy, a w nim jak zwykle coś ciekawego dla folkfanów.
Muzyki folkowej w publicznych mediach jak na lekarstwo. Nieliczne, autorskie audycje pasjonatów, w radiach studenckich czy lokalnych rozgłośniach publicznego nadawcy, wiosny nie czynią. Od czasu do czasu jednak folk słychać głośniej.
Dawno, dawno temu… a właściwie całkiem niedawno, dwójka artystek związanych z grupą Mosaic, rozpoczęła projekt, dzięki któremu najmłodsi odbiorcy mogą poznać inne kultury oraz brzmienia nieznanych im instrumentów.
Bazujący na ethno i world music festiwal wykracza poza tę formułę. Festiwal to doświadczenie dla widza, możliwość pełnego energii dialogu między artystami a publicznością, wydarzenie zarówno artystyczne, rozrywkowe jak i duchowe.
Gliwicki festiwal miłośników muzyki morza zmienił lokalizację i termin, ale nie zmienił charakteru. Nadal jest to święto tych, którzy kochają szanty i folk morski, w różnych odmianach. W tym roku będzie i tradycyjnie i neoszantowo i… bluegrassowo.
Dziś rozdajemy zaproszenia na Dragon Folk Fest. Niestety, złe wiadomości dochodzą z Poznania. Organizatorzy informują, iż z powodu choroby odwołał swój przyjazd jeden z artystów i program uległ małej zmianie.
«1,
2,
3 -
29,
30,
31,
32,
33 -
36,
37,
38»