WIEŚCI
«1,
2,
3 -
30,
31,
32,
33,
34,
35»
Dwa tygodnie przed festiwalem "Szanty we Wrocławiu", jeden z wrocławskich wykonawców - Orkiestra Samanta, wykonujący autorskie piosenki żeglarskie, wypuścił swój pierwszy, profesjonalny teledysk. Będą kolejne.
Obchody jubileuszu pewnego zespołu, koncert szant, koncerty nocne i konkurs. To bez zmian. Zmieniła się lokalizacja oraz termin. Już nie w hali Wytwórni Filmów Fabularnych a w hali obok i nie na początku marca a w lutym.
Średni nakład płyty folkowej waha się między 1500 a 3000 egz. Rzadko zespoły produkują większe. Sprzedaż odbywa się głównie na koncertach, a tych w roku też nie ma za wiele. Działamy w "podziemiu", na szczęście już nie wszyscy.
Kolejny miesiąc nieustającego, Ethno Jazz Festiwalu we Wrocławiu przebiegać będzie pod dyktando dwóch nurtów muzycznych. Najpierw ekscytująca dawka portugalskiego fado a później energetyczna mieszanka tanga, dubu i jazzu.
Konkurs ten, przeznaczony - jak zapowiadają organizatorzy - dla młodych muzyków (amatorów i profesjonalistów), będzie okazją do prezentacji umiejętności gry i śpiewu opartego na źródłach polskiej muzyki ludowej.
Grupa Karpaty Magiczne nagrała nową płytę, która została wydana przez fundację Greenpeace Polska w podziękowaniu aktywistom za zebranie ponad 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dot. ochrony środowiska.
Ponad 1500 artystów z całego świata, w ciągu 18 dni, w 14 miejscach, weźmie w sumie udział w ponad 300 przedstawieniach, koncertach i warsztatach. Dobiega końca jeden z największych na świecie festiwali celtyckich - Celtic Connections.
Co prawda do obchodów święta patrona Irlandii, czyli Dnia św. Patryka jeszcze trochę, ale już od dziś można w naszym e-sklepie, na portalu Folk24, kupić bilety na planowaną w marcu, patrykową trasę zespołu Beltaine.
Po raz trzeci w historii redakcja brytyjskiego magazynu "Songlines" zorganizowała internetowy plebiscyt "Songlines Music Awards" dla swoich czytelników. W dwóch kategoriach znalazły się także polskie zespoły.
Dni wypełnione muzyką, warsztatami, twórczą pracą nad wspólnym, muzycznym dziełem oraz lekcja inspiracji muzyką źródłową Polski, Ukrainy i innych krajów a na finał Tygiel Folk Banda i wspólny koncert uczestników.
W tym roku, podczas festiwalu "Port Pieśni Pracy" organizatorzy zmienili zasady konkursu. Już nie maraton, po 3 utwory każdy, ale mini recitale, wplecione w koncert główny. Najlepiej w tej formule wypadła młoda grupa z Częstochowy.
Bez fajerwerków, przemówień i laurek, na to jeszcze będzie czas, podsumowaliśmy rok działalności portalu Folk24.pl. Z perspektywy roczniaka nasz świat okołofolkowy wygląda całkiem sympatycznie. I oby tak dalej...
Najpierw muzyka na żywo, ludowa, a jakże, ubrana w piękne, wielogłosowe harmonie i akustyczne brzmienia instrumentów. Później panowanie nad duszami przejmie worldbeat. Szykuje się nowa impreza w Poznaniu.
Na polskiej scenie muzyki irlandzkiej nie ma zbyt wielu skrzypków, którzy są zarówno dobrymi instrumentalistami, a jednocześnie potrafią grać stylowo. To ironia losu, że zespół, który takowych posiadał, zawiesił działalność.
Idea założenia grupy zrodziła się gdzieś w 2006 r, między muzykami, którzy wynieśli spore doświadczenie z takich grup jak Illuminandi czy legendarny Open Folk. Za chwilę premiera w sieci kilku utworów tej formacji.
Czeska grupa folkmetalowa Silent Stream of Godless Elegy właśnie wydaje swój kolejny, piąty album w piętnastoletniej historii zespołu. SSoGE to przykład na to jak udanie można łączyć tradycję z ostrzejszą, metalową stylistyką.
Powoli rozkręca się nieustający, wrocławski festiwal "Ethnojazz". Po ciekawej końcówce roku, styczeń trochę spokojniejszy, jeden tylko koncert z folkową nutą w tle. Za to w lutym czeka nas już większa dawka world music.
Po raz dwunasty została przyznana nagroda miesięcznika "Nowe Książki". Jej fundatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a laureatami byli m.in. Ryszard Kapuściński, Urszula Kozioł, Tadeusz Różewicz.
"W latach 1930-1950 byliśmy potęgą w produkcji harmonii, w Polsce działały setki warsztatów produkujących i naprawiających je, dziś zostało kilka. Epoka harmonii już się skończyła. Ale coś się zmienia..."
Przegląd konkursowy festiwalu "Shanties" to najważniejszy od lat konkurs dla młodych stażem zespołów sceny żeglarskiej. W minioną sobotę 12 wykonawców walczyło o występ na jubileuszowej, 30 edycji krakowskiego festiwalu.
Etniczne rytmy, perkusyjne instrumenty i wokalizy, podkreślające klimat dawnych czasów, zmuszające słuchacza do uruchomienia wyobraźni i oddania się bez reszty pierwotnemu rytmowi. Ot, natural beat...
Po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii tego podsumowania, polska płyta zaszła aż tak wysoko w rocznym zestawieniu WMCE. Wśród ponad 800 nominowanych, znalazło się jeszcze 5 płyt polskich wykonawców.
Już za kilkanaście dni, po raz dwunasty zimą, w portowym mieście Tychy, na Śląsku, zabrzmią marynarskie pięśni pracy. Na uczestników czekać będzie m.in. premierowa płyta grupy Bez Paniki dołączona do karnetów.
W niektórych kulturach Nowy Rok dopiero nadchodzi. Narody Wschodu witają go nieco później, tak jest na przykład w Chinach, za naszymi wschodnimi granicami a także w Polsce, wśród wyznawców Prawosławia. Przed nami Małanki.
Nowa płyta śląskiej grupy Donegal "The Circle of Life" jest już dostępna. Jako jedni z pierwszych, nasi Czytelnicy mogą odsłuchać jej fragmentów a nawet nabyć już całą płytę w formacie mp3 w naszym sklepie.
Pomysł zrodził się spontanicznie. na papierosie, w przerwie koncertu w Amsterdamie. Na początku to była wielka niewiadoma. Repertuar, skąd go wziąć, czy w ogóle są jakieś celtyckie kolędy? Okazało się, że jest tego całkiem sporo.
Różne warsztaty już organizowano, ale te wydają się czymś niespotykanym, rzadko pojawiającym się w ofertach sceny folkowej. Jak kołysać do snu, co śpiewać, skąd czerpać repertuar, gdy... nie chce się spać? Możliwości jest sporo.
Jak zawsze szczytne cele potrafią łączyć środowiska, wydawałoby się nie do połączenia, wodę z ogniem, albo polskie tańce ludowe z celtyckimi. W Warszawie, w ramach WOŚP, połączą się w tańcu trzy kultury.
Zimowa edycja tyskiego festiwalu "Port Pieśni Pracy" od wielu już lat otwiera kolejne sezony żeglarskiego muzykowania. W tym roku w Tychach kilka nowości ale też powrót do paru sprawdzonych już rozwiązań.
Fundacja "Hals", organizator Festiwalu Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie, ogłosiła listę zespołów nominowanych do udziału w "Przeglądzie konkursowym Shanties", który tradycyjnie w styczniu poprzedzi festiwal.
Aż sześć lat musieli czekać na kolejną płytę fani Antoniny Krzysztoń, pieśniarki folkowej o magicznym, poruszającym głosie. W pełni autorski materiał pojawił się we wrześniu, wkrótce także koncert promocyjny.
Dziś ostatni akcent "Folk 'Em All Tour 2010" - koncert w Opolu. Ale machina nie zatrzyma się. Już przygotowywane są kolejne koncerty. Percival Schuttenbach ujawnił też kilka projektów planowanych w 2011 r.
To będzie z pewnością wydarzenie. Muzycy, z którymi grywał koncerty oraz sesje, jego studenci oraz przyjaciele, których poznał w ciągu 3 lat pracy w Polsce spotkają się na koncercie w Domu Bretanii. Poznań pożegna Diarmuida Johnsona.
Zaistnieli pod koniec lat 70 jako grupa grająca z powodzeniem folk, piosenkę studencką i wreszcie country. Dziś znów wracają do początków płytą z warmińskimi tekstami i własną muzyką dla Muzeum Budownictwa Ludowego.
Kolejne światowe wyróżnienie dla płyty "Szczera mowa" polskiej grupy ČAČI VORBA. Tym razem brytyjski magazyn Songlines umieścił płytę wśród najlepszych tytułów world music wydanych w ub. roku. Gratulujemy znów!
Jeszcze nie opadły wibracje po urodzinowej trasie lidera Shannon, Marcina Rumińskiego, a grupa znowu w drodze. W miniony weekend, koncertami w Olsztynie, Pyskowicach i Poznaniu zaczęli "Shannon Unplugged Tour".
Po raz dwudziesty, w Lublinie odbędzie się jeden z najstarszych i jeden z najbardziej zasłużonych dla promocji folku festiwali - "Mikołajki Folkowe". Znów na kilka dni klub "Chatka Żaka" stanie się folkowym centrum Polski.
Wydawana przez pasjonatów, nieregularnie, w miarę możliwości i posiadanych środków. Choć te są skromne udało się już wydać piętnaście numerów. Na 16 stronach wszystko o Bretanii, jej kulturze, historii, gospodarce.
Ogromna machina przygotowań show "Lord of the Dance" ruszyła kilka miesięcy temu i nabiera rozpędu. Choć w Polsce byli już czterokrotnie bilety znów znikają z kas. Jak widać taniec irlandzki nadal cieszy się u nas sporą popularnością.
Choć tyle się mówi o spadku popularności muzyki irlandzkiej w Polsce, wciąż pojawiają się nowe grupy, które chcą tą muzykę grać i propagować. Może nie do końca można mówić o nowości, ale powstanie nowej grupy jest faktem.
Irish Music Awards to nagroda przyznawana każdego roku przez Irish Music Association dla najlepszych artystów wykonujących muzykę irlandzką. W tym roku ma szansę otrzymać ją polska grupa Beltaine.
Odszedł menedżer, urodzony organizator, dyrektor festiwalu, miłośnik folku we wszelkich odmianach, Lublinianin, lokalny patriota. We wspomnieniach przyjaciół to otwarty, szczery, dobry człowiek. Miał 51 lat.
W wolnym tłumaczeniu "Brogan" oznacza "pantofel", "ciżemkę", "mały bucik". Jest też dość popularnym nazwiskiem szlacheckim, wywodzącym się z czasów średniowiecznych, rejonu północno-zachodniego, zwłaszcza Donegal.
Zespół Carrantuohill wielokrotnie występujący już w Gliwickim Teatrze Muzycznym, tym razem podjął wyzwanie opracowania wspólnego programu z dziecięco-młodzieżową formacją taneczną Salake. To oryginalny prezent urodzinowy.
Zakończyliśmy pierwszy etap zabawy "Podaruj bilet na Moyę Brennan" i mamy dobrą wiadomość dla osób z listy rezerwowej. Nie wszystkie bilety znalazły "właścicieli". Ruszamy zatem z drugą turą.
Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu w Krakowie, gdzie Fundacja Muzyka Kresów zorganizowała festiwal "Muzyka utracona". Czwarta edycja tej imprezy pod nazwą „Najstarsze pieśni Europy” odbyła się już w Lublinie. I tak jest do dziś.
Zakończył się konkurs "Podaruj bilet na Moyę", który trwał przez miniony tydzień na naszym profilu na Facebooku. Ogłaszamy listę osób, które zwyciężyły i są uprawnione do otrzymania biletu na koncert wokalistki w Warszawie lub we Wrocławiu.
Znów na międzynarodowej arenie głośno o polskim zespole folkowym. Kilka dni temu grupa Ćaći Vorba otrzymała nagrodę przyznaną przez Stowarzyszenie Niemieckich Krytyków Fonograficznych. To bardzo prestiżowe wyróżnienie.
Moya Brennan, wokalistka grupy Clannad, przyjeżdża na 4 solowe koncerty do Polski. Korzystając z okazji Portal Folk24.pl wraz z Agencją MCA.pl, organizatorem trasy, przygotował zabawę, w której do wygrania jest aż 75 biletów!
Niekomercyjna odpowiedź środowiska bardów na zalew tandetą i tanią rozrywką. OPPA, jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali piosenki, już za kilka dni, po raz dwudziesty ósmy odbędzie się w Warszawie.
«1,
2,
3 -
30,
31,
32,
33,
34,
35»