W FOLKOWYM TONIE
Na YAPIE pierwszy kontakt z publicznością meli tacy artyści i zespoły jak: Jerzy Filar, Elżbieta Adamiak, Robert Kasprzycki, EKT Gdynia czy Wolna Grupa Bukowina. Dziś, niektórzy z nich obchodzą już okrągłe jubileusze.
Nikt tak chyba nie potrafi lepiej i piękniej opisać muzycznie postaci Jana Pawła II jak ukochani przez Wielkiego Papieża górale. Muzyka Podhala oraz dźwięki z tatrzańskich szlaków zawsze były najbliższe Jego sercu.
W niedzielę, 20 marca występem w Słupsku zespoły Beltaine i Comhlan oraz Jochen Vogel zakończyli serię koncertów w ramach "Beltaine St. Patrick's Tour 2011", my obejrzeliśmy koncert w Tychach, mniej więcej w połowie trasy.
Setki tysięcy ludzi, rozmowy w językach z całego niemal świata, wszechobecny, zielony kolor, Guinness i... tylko dwa akcenty celtyckie, pojawiły się 17 marca na paradzie inaugurującej obchody Dnia św. Patryka w Dublinie.
Wędrując po Polsce i świecie wpadam czasami na miejsca, które pełne są pozytywnych wibracji, muzyki i ludzi, dla których pasja jest najważniejsza, a o których wiedzą tylko wtajemniczeni. Jednym z takich miejsc jest „Galeria Folkowa”.
Folklor jest skarbnicą różnorakich informacji historycznych, zarówno o tej wielkiej historii - krajowej, światowej, jak i małej - rodzinnej, lokalnej, wioskowej. Czerpanie z tej skarbnicy może przynieść wiele korzyści.
Muzyka, taniec, strawa nie tylko dla ducha ale i ciała, a do tego warsztaty dla dużych i małych. Rumuńskie święto wiosny, Mărţişor, gościło w Warszawie aż trzy dni, a to za sprawą coraz prężniej działającego Rumuńskiego Instytutu Kultury.
Za kilkanaście dni Irlandczycy i wszyscy fascynaci Zielonej Wyspy, Guinnessa i tamtejszej kultury świętować będą dzień Świętego Patryka - patrona Irlandii. Również w Polsce z tej okazji będzie się wiele działo… nie tylko instrumentalnie.
Około 150 wykonawców z Polski, Francji, Anglii oraz USA, 19 koncertów na 5 scenach: szanty, pieśni kubryku, ballady morskie i piosenki żeglarskie oraz widowiska dla dzieci i opera żeglarska, oto w skrócie jubileuszowy "Shanties".
Był taniec, śpiew i muzyka. Za nami pierwszy koncert w historii, który organizowała nasza redakcja. „Wieczór Celtycki“, który był okazją do spotkania z czytelnikami przebiegał w bardzo kameralnym gronie.