W FOLKOWYM TONIE
Kolejna edycja Muzycznego Przeglądu Stolic Europejskich przebiegała pod dyktando Bukaresztu. Polska Ćaći Vorba i rumuńska Mahala Rai Banda rozgrzewały widzów w Państwowym Muzeum Etnograficznym.
47 Tydzień Kultury Beskidzkiej, trwający od 29 lipca do 8 sierpnia, upłynął pod znakiem różnorodności styli. Oprócz głównych koncertów, w tym roku doszło wiele imprez towarzyszących.
Festiwal Sztuki Lokalnej "Biłgorajska Nuta" rozpoczął wspólny koncert Zespołu Śpiewaczego z Rudy Solskiej oraz kapeli Drewutnia. Koncert był jednocześnie zakończeniem, trwającego od lutego projektu "Wieczory z biłgorajską nutą".
Greentrax to legendarne już wydawnictwo. Działa od 1986 r. w Szkocji. Jego szef Ian Green, były policjant, to wielki propagator szkockiej i celtyckiej sceny folkowej. Właśnie dotarły do nas ich dwie nowości płytowe.
Tegoroczna edycja "Dni Twórczości Celtyckiej" w Rudzie Śląskiej była skromniejsza niż poprzednia, ale zachowała swój klimat i charakter, co nie zawsze się udaje. Pewnie dlatego druidów nadal można tam było spotkać.
Ogólnopolska trzydniowa impreza, wykonawcy najwyższej próby, wspaniałe koncerty i nieliczna publiczność. To dosyć niespodziewane i kontrastujące połączenie najlepiej opisuje atmosferę tegorocznego festiwalu Folkowo 2010.
Filmy młodego kina rumuńskiego, spotkania z artystami, podróżnikami, pisarzami, warsztaty językowe, koncerty, teatr i sporo klimatów folkowych towarzyszyło obchodom "Dni Rumuńskich" w Warszawie.
Podczas 63 "Dni Morza" Szczecin zajaśniał na folkowej mapie Polski. Nieczęsto w naszym kraju trafia się okazja do posłuchania zespołu tradycyjnej muzyki irlandzkiej tak wielkiego formatu, jakim niewątpliwie jest Dervish.
Już poprzednia płyta sugerowała, w jakim muzycznym kierunku pójdzie, pochodzący ze Śląska, zespół muzyki celtyckiej Beltaine. Czy najnowsza płyta "Tríú" okaże się manifestem programowym tej stale rozwijającej się grupy?
W ramach krótkiej trasy po Polsce oraz cyklu "Etnopraga" wystąpiła w Warszawie słynna, portugalska pieśniarka Dona Rosa. Zarówno ona, jak i towarzyszący jej zespół zdobyli serca publiczności, szczelnie wypełniającej ich koncerty.
Po raz ósmy w Poznaniu, dzięki instytucji Dom Bretanii odbył się "Cyber Fest Noz". Impreza, dzięki transmisji internetowej była obserwowana w Bretanii i zyskała wiele pochwał za profesjonalizm muzyków i tancerzy.
Dokładnie po dziesięciu latach od scenicznego debiutu, w tym samym miejscu i chyba w najlepszym składzie w historii, warszawski zespół Stilo świętował swój jubileusz dziesięciolecia istnienia.
Vladimirka - droga z Moskwy do Włodzimierza. Przerażająca droga donikąd z obrazu Izaaka Levitana, wiodąca na zesłanie sławnego, literackiego zabójcę Rodiona Raskolnikowa, stała się inspiracją dla muzyków "Vladimirska".
Dużo tradycyjnego, morskiego grania i śpiewania, w tym szant. Czołówka polskiej sceny marynistycznej, bardzo wierna i wyrobiona publiczność i niesamowita atmosfera, to od lat wizytówki „Kubryku“ - wyjątkowego festiwalu żeglarskiego.
W tym roku nagroda za najlepszą okładkę plebiscytu "Wirtualne Gęśle" przypadła płycie "Kaszebsczi piestrzeń" Chóru Sensus Musicus. Gratulacje! Kilka moich przemyśleń na temat wydawnictw muzycznych znajdziecie w poniższym felietonie.
"Polak Węgier dwa bratanki" - nie jest tylko pustym sloganem. Bratamy się z Madziarami chętnie, zwłaszcza przy dobrej muzyce, tak jak w klubie "Coyote" na warszawskim Żoliborzu, w miniony weekend.
Trzy tygodnie przed oficjalną premierą trzeciego albumu Beltaine - „Tríú”, fani zespołu mogli usłyszeć większość z nagranego na niej materiału. Przedpremierowy koncert odbył się w katowickim Kinoteatrze „Rialto”.
Kameralna sala na ok. czterysta osób, ludzie grzecznie siedzący w fotelach i wsłuchujący się uważnie w dźwięki, płynące ze sceny - jazz, blues, czuć też inspirację muzyką afrykańską. Misterium trwa.
W Łodzi po raz 35 odbył się Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA. Ten zasłużony dla muzyki szlaków festiwal wciąż wyznacza standardy dla innych tego typu imprez.
Program weekendu z Irlandią w Sosnowcu był różnorodny. Od pokazów filmów i prelekcji o Irlandii, przez wernisaż wystawy fotografii, po warsztaty i naukę tańca, koncerty i wspólną zabawę podczas ceili.
Organizacja Freemuse i Deeyah wspólnie z wydawnictwem Grappa Musikkforlag z okazji Dnia Wolności Muzyki obchodzonego 3 marca wydali płytę zatytułowaną "Listen to the Banned".
W Bytomskim Centrum Kultury odbył się koncert grupy Stilo. Był to jeden serii występów w ramach "Opowieści Kamieni Etno Tour", które mają pokazać nowe, spokojniejsze oblicze zespołu.
W katowickim klubie Cogitatur zagrał francuski zespół Speed Caravan, którego koncert był częścią rozpoczynającego się dziś w Warszawie festiwalu muzyki francuskiej Francophonic.
"Wszyscy jesteśmy Irlandczykami" - to hasło będzie towarzyszyć świętującym St. Patric's Day. Przez najbliższych kilka dni muzyka, flaga irlandzka i trójlistna koniczynka będą królować nie tylko w Irlandii.
Dni Republiki Tuwy, bardzo ciekawego, autonomicznego kraju wchodzącego w skład Federacji Rosyjskiej miały miejsce w stołecznym Etnografiku. Prezentowano tańce, muzykę i filmy.
Żoliborz, inteligencka dzielnica Warszawy, o wysokiej średniej wieku, ma kilka perełek kulturalnych, m.in. kino Wisła, teatr Komedia czy PracoVnia Art Club. W tym ostatnim grał The Irish Connection.
Nie od dziś miłośnikom "maritime folk" wiadomo, że we Wrocławiu posłuchać można nie tylko morskich klimatów. Gościli tu m.in. Beltaine, Carrantuohill, The Ukrainians czy The Dubliners.
Na taką gratkę koncertową na Śląsku czasami trzeba długo czekać. Trzy świetne zespoły folkowe, których jeszcze nie miałem okazji na żywo posłuchać i to w jednym miejscu i czasie. Warto było się ruszyć!
Pewnej mroźnej niedzieli miałem okazję poznać Grzegorza Chudego, z nieco innej, bardziej "malowniczej" strony. Dla mnie, jak i dla kilku jeszcze osób, ta strona była do tej pory mniej znana.
W dawnej Europie wszyscy grali na drumli. Jeszcze trzysta lat temu powstawały kompozycje symfoniczne z drumlą jako instrumentem solowym, zamiast skrzypiec. Dziś drumla znów wraca na scenę.
Touch of Ireland - barwny projekt łączący bogactwo irlandzkich rytmów z tańcem tak mocno zakorzenionym w tradycjach Zielonej Wyspy. O dziwo, na Zieloną Wyspę przenieśli nas przedstawiciele Czarnego Śląska.
Sposób nauki śpiewu, który pozwala odpoczywać głosowi. Nie nadwyręża gardła i sprawia, że śpiewanie staje się przyjemnością. Metoda SLS staje się coraz bardziej znana w Polsce.
Adam Czech
O "niezmienności" tzw. “muzyki tradycyjnej“
Jakże mylące dla nas może być nasze przekonanie o tym, że coś wiemy, a jakże męczące dla innych, że mamy rację. W muzyce, jak w życiu, aż roi się od stereotypów, błędnych przekonań i nieprawdziwych teorii.
Na początku grudnia 2009 r. świat obiegła wiadomość o śmierci Liama Clancy, pieśniarza folkowego, szantymena, członka legendarnej grupy folkowej The Clancy Brothers and Tommy Makem.
Na taki koncert czeka się latami. Nawet przed koncertem The Chieftains, który widziałem w Lorient w 2008, nie byłem taki podekscytowany. Oto do Polski, a konkretnie do Wrocławia, na XX Spotkania z Piosenką i Muzyką Folk "Szanty we Wrocławiu" przybyli legendarni The Dubliners. Odliczałem dni...